Интернационални рецепти :)

Moderator: Модератори

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Интернационални рецепти :)

Post by Bobe » 23 Jun 2014, 22:59


Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Интернационални рецепти :)

Post by Bobe » 23 Jun 2014, 23:55

Креми ванила
1(прва варијанта) потребно 4 жолчки,2/3 шоља од големите(нес кафе) шекер,1/3 брашно,2 ш.млеко,2 ванили.....
жолчките со шекерот мутиме во миксер добро,млекото+ванилите го ставаме во тенџере да се вари,мешаме полека намалуваме ....додаваме жолчките со шекерот,лека полека со муталка ако имаме подобро....при самиот крај брашното по малку додаваме додека да се згусне кремата.....
2-варијанта
1/2 литар млеко,100гр шекер,60гр брашно 2 јајца,20гр путер,ванила(по желба и 2)оваа поинаку се изведува за мене е подобра,може да ја употребите за све и свашта
во брашното ги додаваме јајцата цели со мутарка(не миксер)да се соединат да бидат едно, убаво мешање....во тенџере топлиме млекото+ванила,и пред да почне да врие земаме со кутлача пола од количината на млекото,истураме лека полека во садот каде што ни се измешани јајцата со брашното за да ја добие температурата од млекото,да не се сварат јајцата...потоа сето тоа го истураме во останатото млеко што е во тенџере,само што ке се згусне тргаме од оган додаваме путерот, и мешаме додека не се стопи,ако имаме прозирна фолија(целофан)покриваме додека не се олади да не фати кора
....за која и да се одлучите нема да згрешите (thumbsup) (love5)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Интернационални рецепти :)

Post by Bobe » 24 Jun 2014, 00:07

Bobe wrote:Еkmek kadayifi-Турција
за почеток да нагласам дека ова не е оригиналниот рецепт,една варијанта е од повекето екмек кадаифи.....оригиналниот рецепт е претежок и за изведба, а и за конзумирање верувајте(премногу путери,кајмаци,шербети тешки до слошување.......не на нас во летните периоди не ни одговара тоа (laugh1) )
Ние дома не бевме големи љубители на кадаифот се до оној момент кога не поканија на крштевка и пробавме,просто еден од омилените благи ни е сега (love5)
прелесен и верувам економичен рецепт,а дава толку многуууу (thumbsup)
потребно
-1 пакет кадаиф не печен(околу 500-600гр)
-250 гр, путер(свеж)
-1 лимон
-600гр шекер-или 800гр
-800 гр вода(за шерберот)-1 литар вода,подобро е втората варијанта да се потопи секаде
-1пакет крема ванила(може и 2)
-2шлага(може и 3 ако ставате 2 пакета ванила)
-1или 2 л млеко зависи колку ке правите за кремите и шлаговите
по вкус-оревчиња,лешници,фстаци,бадеми,цимет......дури и кокос кој како сака....јас вообичаено имам или бадеми(несолени или оревчиња)
прво го припремаме кадаифот во една тепсија го распространуваме,сака убаво да се отвори да не се бидат залепени(како кога отчешлуваме коса (laugh1) )путерот на страна го топиме(за ова јас користам тефал-средна големина,може и ватростално за полично да биде (laugh1))откога ке го распоредиме убаво,насекаде порамномерно,со лажица го потопуваме насекаде со путерот,да биде загреана рерната на 160 степени,е сака печење едно 1,5-2 саата(само тука е маката,чекањето (tap) )да порумени насекаде.....во мегувреме го правиме сирупот,шербетот,ставаме водата ,шекерот,лимонот го цедиме малку повеке од голема лажиза за супа(ако вади повеке сок,не само таа мерка),и лажица кора да има изрендана,на ситно се заедно...откога ке проврие едно 7 мин,тргаме на страна да се олади....ни преостанува уште време додека се пече кадаифот па во миксер,посебно кремата во еден сад посебно шлагот во друг сад -избегавам да ставам шекер во нив сосема малку и тоа само во шлагот
кога ке порумени кадаифот ке се испече вадиме,и како што е врел потопуваме со ладниот шербет,оставете да упие насекаде,да се наака (laugh1) ако треба нежно вртете го садот да фати насекаде шербетот...веднаш неколку грама оревчиња(овој поим ке го користам вие ставете што милувате,поминати на блендер не ситно од око прскам насекаде шарам,ама не многу околу 200гр)нека се олади добро.....во жолтата крема ставаме пола од шлагот и помешуваме,шлагот што ке остане да биде последниот наслог да изгледа дека е една третина од жолтата крема(а и кремата со шлагот станува понежна (love5) )од кога ке се олади ја ставаме жолтата крема на него(ако е ладна продолжуваме понатаму)авратете го во фрижидер,садот со кремата нека се олади да стегне...и потоа последниот слој само шлагот распоредете убаво и попрскате одозгора со што сакате....убаво би било што има на дониот слој тоа и на крајниот,да не мешате вкусови,тоа е тоа сака добро ладење и трпение....следуваат неколку сликички бидејки јас не сликав за полесно разбирање,другарчиња со овој рецепт ем нема шанси да згрешите ем ке бидете воодушевени од вкусот,и колку освежувачки ем благо (love5)
намерно направив цитат да не се збуни некој....бидејки е на претходната страница.....да не помисли само кремите се рецептот.....и ова само заборавив да ви нагласам...кремата и шлаговите убаво би било веднаш да се направат и стават во фрижидер да стегнат добро се до оној момент додека не се излади кадаифот.....и последно нешто не се плашете од должината на постот само поопширно е кажан рецептот за полесно разбирање,верувајте прелесен е и брзо ке ви оди (laugh1) (thumbsup) (w1)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Интернационални рецепти :)

Post by happiness » 25 Feb 2015, 18:14

reshiv da i se smesham na bobe vo temava (rolll) (rolll) (rolll)

eve edno avstralisko meze zapravo imeto ne znam kako e jas si gi imenuvav kako TOPCINJA OD ORIZ (laugh1)
gi pravev lani za imeto na mm i gostite mi gi bendisaa (thumbsup) a i sega mi tekna na niv sakam da gi napravam

na malku maslo i 25 gr puter se przi 1 kromid se dodava 1 casha oriz i toj malku se proprzuva 1-2 minuti pa se naleva vrela voda 1 casha so 1 lajce vegeta ili so 1 kocka za supa zelencukova se mesha konstantno koga vodata ke se upie se dodava 2 casha voda vrela, treba da upie 3 cashi voda (smile) ako ne e uste omeknat se dodava uste malku voda...
koga ke bide otov orizot se dodava magdonos (jas stavam poveke za da bide sharen orizot a i na slikata koja ja imam se poznava (laugh1) ) i se dodava 1 i pol casha rendan kashkaval ( vo orginalnata varijanta e pola casha parmezan ama mene mi e mnogu jak mirisot i ne go koristam )
se preturva orizot vo ladna cinija da oladi 1 h vo frizider
od ladniot oriz se zema so malo lajce (ili ako sakate pogolemki topcinja so golema lajca )se pleska na dlankata na sredina se stava mala kocka belo sirenje i se zatvora topceto.
se valkaat vo brashno pa jajce i na kraj vo prezla i susam (prezlata i susamot gi mesham vo edna pajnca pa se interesni za izgled) se przat vo zagreano maslo.
jas si gi napraviv 10tina dena porano bev ubavo turudnicka ne mozev se da stignam da napravam pa gi zamrznav i na denot samo gi izprzivme (laugh1)
tie sto ostanaa sledniot den gi stoplivme vo rerna i bea kako togas napraveni a i ladni se ubavi (thumbup)
na slikata toa crvenoto kaj sirenceto e "canberry souce" ama ne uspeav da go najdam kaj nas...


http://s16.postimg.org/5bphs9r85/photo.jpg

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Интернационални рецепти :)

Post by Tina9 » 03 Mar 2015, 23:02

Се мислев дека го пишав рецептов, а постот го нема (confus) На барање на Хепинес.
Тортилји.
Јас ги правам овие http://okusno.je/recept/tortilje-iz-psenicne-moke
Рецептот е 315 г пченично брашно, 1 лажичка сол, 45 г свинска маст (јас ставам путер) и 315 мл вода. Сето се месе во тесто и кога ќе го измесеме го покриваме со влажна крпа, да отстои малце. Потоа го делам на 12 топчиња и секое го расукувам во тортиља. Ги потпекувам на свренато тавче. Тавчето мора да биде многу загреано за да не се залепат. Ги филовам со разни сосови од зеленчук или едноставно ќе ги наполнам со се што имам од зеленчук, малку кашкавал, ги превиткувам и врерна на потпекување. Многу се практични за брз и здрав доручек. Можат и да се замрзнат.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Интернационални рецепти :)

Post by happiness » 11 Mar 2015, 19:14

bobe fala za receptot za kadaifot (kup)
go napraviv epren e ubav sveki sum ja iznenadila do maximum (w1) ke pravam kadaif i velam i taa zacudena mi veli so ti teknalo...? eee i velam ovaj specijalen e moderen (rolll) koga go proba epten mi go bendisa (drool)
samo nikade ne mozev da najdam nepecen kadaif pa zedov pecen i puterot go staviv vo sherbetot i go poturiv taka
(smile)
se navrakam vo temava si odam se po red (rolll) vecerva planiram da napravam tortiljite od tina (drool)

Одговори

Return to “Рецепти и готвење”