Интернационални рецепти :)

Moderator: Модератори

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Интернационални рецепти :)

Post by Bobe » 29 May 2013, 03:03

Vidov postoi svetska kujna no ne vidov pisuvano recepti,dokolku smetate deka ne e mestoto tuka za nova tema premestete go postov slobodno nema ljutis (smile) (smile) (smile)
Koj si ima nesonica razni raboti mu se vrtat niz glava (laugh1) (laugh1) (laugh1)
Doma cesto kaj nas se upotrebuva meksikanska,italijanska,grcka,arabska,turska kujna i razno razno,mi se dopaga i da eksperimentiram,naucam nesto novo,zgotvam vkusno,blago,soleno,bidejki kako nevrabotena(vo momentov)golem del od denot se pominuva vo kujna-kaj na se jade dobro (rolll) (rolll) (rolll)
Prv pat pisuvam recept na forumov pa eve za 'sefte' bidejki se i docni saati ke pocnam so nesto 'light'(sto se vika (rolll) )da imase sega vo frizider vakvo nesto ne ke bese na odmet

GALATOPITA-pita od mleko (blago) prelesno (grcki recept) i ekonomicno

vreme na spremanje: 10-15 min
potrebni sostojki:700ml mleko,120-150gr seker,180gr griz(moze i brasno),55gr puter ili margarin koj kako saka, 2 jajca,vanilin seker,seker vo prav,cimet ako imate i 3-4 kori
nacin na spremanje:vo tendzere se stava mleko,seker i puter da se stopi na potivko,odkoga ke se stopi se pojacuva ringlata se stava grizot(ili brasnoto pomesan so vanilin seker) se mesa se dodeka ne se zgusne(so mutalka ili mikser,da ne bide pregusto,nitu pretecno se trga od ogan se ostava da se podoladi se stavaat jajcata(da ne bide mnogu toplo,ke gi svari jajcata),se mesa,vo podmackan pleh so puter(moze i vatrostalno,jas koristam trkalezen sredna golemina)ako imate kori stavate nekolku taka da kraevite da izlezat od sadot za da mozat da ja'gusnat' pitata da podvitkate ako nemate ne e problem direktno ja isturate zgusnatata krem i vo zagreana furna na 180 stepeni stavate da se pece,se pece odprilika saat vreme dodeka ne zarumeni,odkoga ke se ispece se ladi i posipuvate se seker vo prav i cimet(ne mnogu).... nie ja ostavame da se oladi vo frizider pa navecer ako ni dojde za nesto blasko,kremasto i vkusno toa e toa pred nekoj den napraviv eve i sliki iako ne se bas dobi,nema veze ukus igra uloga(sto bi rekla moja mama),pa so sreka zenicki,i da si pisuvame po nekoj recept blag ili solen (smile)
http://s13.postimg.org/crz6b4tzb/S1380001.jpg

http://s21.postimg.org/5utn5dz87/S1380002.jpg

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Интернационални рецепти :)

Post by Debora » 29 May 2013, 17:26

Бобе фала ти за рецептава, мора да се проба, јас сакам да си лапнам и од сликата. (drool) (laugh1)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Интернационални рецепти :)

Post by Bobe » 30 May 2013, 02:56

pa so takvi golemi sliki (laugh1) (laugh1) (laugh1) ,denes se nauciv da namaluvam (laugh1) (laugh1) :ymblushing: :ymblushing: , poveli pa i duplo frape ke padne (drool) (smile) (smile) (smile)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Интернационални рецепти :)

Post by Vesela » 30 May 2013, 09:35

Барво Бобе за темава, да пробаме малку и нешто интрнационално.
Питава изгледа екстра. Сум јадела во Грција ваква и навистина е убава (drool) (drool) (drool) . Ке пробам да ја направам и ќе ви пишам како ми излегла.

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Интернационални рецепти :)

Post by Bobe » 31 May 2013, 00:25

Golem uspeh so pitata mila Vesela(super nikce),nema da utnes prelesna e i kremasta (drool) (drool) (drool) pa pisi ni (smile) (smile) (smile)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Интернационални рецепти :)

Post by Bobe » 02 Jun 2013, 20:52

Denes bese na menu,malku kaloricno ama ako...pa da spodelime Pileski zalcinja(ne e povrzano so pileski prsti-poznati kaj nas)
Vreme na spremanje:30 min
Receptov mislam deka e poteklo od U.S.A(ne me fakajte za zbor (smile) )ekonomicno
potrebno pileski gradi,jajce,prezla(zacini po zelba,koj saka vegeta,sol,jas ne koristam)zejtin...pileskite gradi se seckat pomali potocno kako zalcinja(malku pogolemki (laugh1) ),ako se podebeli parcinjata ne e loso malku da (fr) na daska da bidat potenki,se valkaat vo jajce i prezla i se przat,nie gi przime vo friteza(moze i tavce) na ne sreden ogan dodeka ne zarumenat, gotovi se,koga ke gi izvadite na sadot sto ke go koristite ne e loso da stavite nekoja salfetka da go vpie zejtinot....
Vo pridruzba na zalcinjata se pravi i sos za da omekne zalceto (laugh1) (ke vidite vo bolceto)od ketcap,majonez i malku senf,jas stavam po 2 lazici golemi ketchap majonez i 1 senf(zavisi koj vkus sakate poveke,na nego stavete akcent (smile) ),kombinirame i so kompircinja poprskani so malku origano....
Bon Apetit (drool) (drool) (drool)
http://s24.postimg.org/t3pgkbmd1/S1420006.jpg

http://s22.postimg.org/mhw5jjw81/S1420007.jpg

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Интернационални рецепти :)

Post by Bobe » 02 Jun 2013, 21:23

Tzatziki(grcki recept)
vreme na spremanje:10 min
potrebno:kisela pavlaka(pozelno od 500-1kg)pogusta,svezi krastavici 1-2(golemi),lukce,sol,2-3 laz maslinovo maslo i vinski ocet
Vo samoto kance sto e k.pavlaka ispraznuvam pola ako e od 1kg,vo drug sad rendam 1-2 krastavici,gi cedime jakooo ili so race(kako mene) :ymblushing: da istece celata tecnost ubavo(ne pravime taratur (tongue) ) ili pak krpa(cista)iscedenata krastavica ja stavame vo pavlakata(vo kanceto)rendame lukce na sitno ili koj preferira tolci,se stava maslinovo maslo i fintata vo tzatziki e sto se stava okolu 1-2laz golemi vinski ocet,obavezno, toa mu dava poveke smek ;-) dokolku sakate pogusto stavete poveke krastavicki,ako ne sakate sekogas ja imate na strana ostanatata pavlaka da razredite (smile) ,tzatzikito odlicno odi so skara,uzo......i ne zaboravajte posle edno mastice da rastepa lukce (rolll) (rolll) (rolll) Bon Apetit
http://s22.postimg.org/4tu6kf9i9/S1420003.jpg

http://s23.postimg.org/4crgu8dm3/S1420001.jpg

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Интернационални рецепти :)

Post by Bobe » 05 Jun 2013, 00:44

Spaghetti Bolognese(italijanski)vo domasni uslovi sekako ne profesionalno (smile)
vreme na spremanje:30-40 min
potrebno:spaghetti,meleno meso-telesko ili mesano okolu 300-400gr,kromid,morkov(na kockicki),sampinjoni(ne e moralno)domatno pire(ili svezi domati,ljupime i seckame na sitno podobro)zacini vegeta,c.biber,origano,cimet(pola lazicka,probajte nema da zazalite italijanite cimetot go koristat ne samo za blago tuku i zacin prekrasen vkus dava na bolognese),crven piper(lazicka, za boja),bosilek (po zelba,jas ne koristam),parmezana(za posipuvanje,nie ne ja jademe mnogu-mnogu pa ne ja koristam,a i bez nea mi se posocni spaghetti)
spaghetti-te gi spremame trgame na strana.....
vo podlaboko tavce ili tendzerce,na maslinovo maslo zaprzuvame kromid i morkov,pa potoa go dodavame melenoto meso,go isitnuvame so samoto zaprzuvanje sto positno toa podobro da ne bide nikako krupno,od koga ke ja dobie potrebnata boja stavame zacinite,i domatno pire pomesano so voda ili okolu 300-400ml sok od domati,dodavame i malku voda da zakrcka da se svari okolu 30 min zaedno so zacinite mesoto pri samiot kraj ke zgusne celata smesa....toa e toa koj saka po zelba na kraj posipuva so parmezana....BoN Apettit (drool) (drool) (drool)
http://s7.postimg.org/hhug0gtjv/S1430003.jpg

http://s23.postimg.org/6n845qknf/S1430001.jpg
ne veruvam deka ke si prodolzam sama da si pisuvam recepti............ (sad1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Интернационални рецепти :)

Post by Debora » 05 Jun 2013, 09:28

Иххххххх како нема да продолжиш (scared) , ами јас од кога сакав да најдам домашен рецепт за болоњезе. Си сплескувам некако по мое, ама никогаш немаше да ми текне за цимет. (laugh1) Како ќе го добиев ако не го напишеше. (scared) (scared) (scared)
Фала ти што ме снабди со него. (a2)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Интернационални рецепти :)

Post by Bobe » 05 Jun 2013, 16:11

Ti si srcka....fala za poddrskata (smile) (smile) (smile) ....I jas sakam nekoj da dzitne nekoe interesno recptce nevoobicaeno (laugh1) (laugh1)

Одговори

Return to “Рецепти и готвење”