Suprefact

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Suprefact

Post by Matea27 » 26 May 2012, 14:04

Супрефакт, ме интересира тие што имате примено супрефакт, ваши мислења....зашто се прима супрефакт,има ли нус појави....ве молам пишете ми...поздравчееее
Last edited by Debora on 26 May 2012, 15:10, edited 3 times in total.
Reason: Ја раздвоив темата

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Superfact

Post by Lejla7 » 26 May 2012, 14:42

Анита, примањето Супрефакт помага да не дојде до хиперстимулација на јајниците што често може да се случи кај жени со полицистични јајници, така да за тебе може само плус да биде, а не да предизвика нус појави. Мислам дека го блокираше предвременото прскање на фоликулите при стимулација, не се сеќавам точно.
Јас немав никакви нус појави од него, може малку да бев понервозна од обично, но таква нервоза и онака чувствувам пред менструација. И јас се плашев како тебе, што ќе биде, како ќе биде, та на крај сама си ги ставав без око да ми трепне и ништо не осеќав после. Не ме болеа ич оти се поткожни. Прашај си слободно што те интересира, ќе ти пишеме што знаеме.
Ти почна ли веќе со Супрефакт?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Suprefact

Post by Lejla7 » 26 May 2012, 14:55

Деборче, можеш ли да го смениш насловот, Супрефакт е, а не Суперфакт? Нешто ептен ми боде очи

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Suprefact

Post by Debora » 26 May 2012, 15:10

Моја грешка, го сменив, фала ти што ми обрати внимание. (a2)

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Suprefact

Post by Matea27 » 26 May 2012, 17:17

фала ви многу дебора и лејла за брзиот одговор....
не мила јас ке почнам со супрефакт од четврток,треба да одам да си ги земам и да ми стават во систина а ке ја носам и мајка ми зашто таа е медицинска сестра па она ке ми ги става,јас не можам а и мм ми се плаши од инекции нема да може да ми ги става ,така да докторот ми кажа нека дојде и она за да и покажат првиот пат како точно се става бидејки нема ставено такви инекции...и он потенцира да дојде со мене за да види....вика скапи инекции се и треба точно да се ставаат за да имаат подобро дејство...јас не се разбирам во тоа па така....поздравчеееее

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Suprefact

Post by Lejla7 » 26 May 2012, 17:31

Анита, Супрефактот се поткожни инекции, повеќе болат ако друг ги става зошто се во стомак. Многу лесно се ставаат, само треба да си го стиснеш салцето на стомачето и да мушнеш, ќе ти покажаат и колкава доза се става, многу е мала, стварно е како боцкање од комарец.
Јас сама си ги ставав и стимулациите, а тие се многу поголеми дози и болат. Сепак мислам дека од своја рака е побезболно, но ти сама ќе си одлучиш. Плус, имаат и одредено време на ставање од 8-10 сабајле и после треба секој ден во истото време. А за скапи, Супрефактот чинат 2500 денари, со таа сума се поминува целата постапка оти се ставаат дози од 0.5 најпрво, а после се намалуваат на 0.3. Но ако се плашиш од боцки, нека ти ги става мајка ти, а ти мижи (smile) (smile) (smile) во меѓувреме

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Suprefact

Post by detelina » 27 May 2012, 01:07

jas gi primav vo raka,i stvarno ne bolat no mi kazaa deka isto dejstvo imaat i vo stomak i vo raka.mi izlegoa samo nekolku modrici no nisto strasno,a stimulaciite gi primav vo kolk i mozam da kazam deka se bolni no i toa pominuva.Sega procitav i za vremeto vo remedika preporacuvaat da se stavaat porucek posle 17h neznam zosto i jas go praktikuvav toa odev posle 17h i sekoj den vo ist termin .....pozdrav (a2)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Suprefact

Post by Lejla7 » 27 May 2012, 11:47

Јас колку што се сеќавам, Супрефакт се примаат наутро од 8-10, а стимулациите препорачливо попладне од 16 до 18 часот, бидејќи попладнето и го закажуваат ехото, а овие се ставаат по ехото.
Мене ми кажаа дека подобро било во стомак да се ставаат и едните и другите инјекции, наводно посигурно било дека ќе делуваат, но можеби зависи и од видот на самите инјекции и од политиката на клиниката. Јас примав Фостимон за стимулации, и тоа прилично голема доза 4-5 ампули одеднаш, затоа болеа, но мислам дека кога сестрата ми ги стави првиот пат ѕвездите ги избројав и имав модринка, после кога си ставав сама ме болеше само по ставањето извесно време.
Да не ја мешам темава, за Супрефакт е, значи зависно од Клиниката препорачуваат да се ставаат во стомак или на надлактицата, а сто посто сум сигурна дека се ставаат сабајле - токму сега си проверив пак во упатството за ин витро. Е сега Анитче, проблем со ставањет во надлактица е што може да имаш модринки, а летно време е, па да не изгледаш како junkie (rolll) (rolll) (rolll) Малку да се насмееме на наша сметка

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Suprefact

Post by TinaV » 27 May 2012, 12:24

Јас девојки е сега не се сеќавам добро дали за 1-то или 2-то инвитро примав Suprefact Spray, требаше да прскам прво во едната па во втората ноздрва три пати во денот, арно ама јас целата испозбркана тогаш сум го разбрала докторот дека треба 2 пати во денот, и кога отидов на преглед/контрола ме изнакритикува и ми откри водна циста (којашто што е за право веднаш ми ја пунктира), но ми рече дека ми се појавила затоашто не сум го користела лекот како што треба. Па, јас си мислев дека овој лек бил за да не се создадаваат цисти.

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Suprefact

Post by Matea27 » 27 May 2012, 13:04

тина в ај те молам пиши ми како ти ја пунктираа цистата,зашто и јас имам циста на левиот јајник пиев дабростон,и не пукна,сега сум на диане 35 и некни кога бев уште беше таму,само малце се намалила,е сега од четврток треба да почнам со супрефакт а на трет ден од менструација да одам на ехо да видиме дали е пукната ако не е ке мора да се пунктира....
ај те молам пиши ми твојата циста колкава беше и како помина на пунктирањето...
многу ми е страв,дај боже до тогаш да пукне ама јас сум малер за инат нема да пукне.....
поздравчеее

Одговори

Return to “Медикаменти”