Metformin

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Metformin

Post by milena15 » 28 Jun 2015, 21:11

И јас сум љубител на благо особено вака летно време на сладолед ама се воздржувам некако што да правам, некогаш знам да каснам во некоја прилика од стрв ама потоа осеќам чувство на вина (ner) Инаку мене мензисот ми се среди од метформинот, не потполно , но за разлика од порано многу е среден. Но проблемот е што јас природно воопшто немам овулација :(
Лани кога правев хистероскопија ми беше предложен и дрилинг на јајници ама не направив зашто ми рекоа од 6 месеци до 1 година јајниците се враќаат во старата состојба. Можеби да го направев ќе имав овулација но што е тука е.

maci4ka
Нов член
Нов член
Мислења: 24
Придружен: 30 May 2015, 07:24
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Metformin

Post by maci4ka » 29 Jun 2015, 10:11

Немој воопшто да жалиш што не си направила. Јас лапароскопијата ја направив наредниот месец добив и потоа повторно продолжи како порано.А сакав да те прашам и ти ли имаш проблем со забременувањето?

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Metformin

Post by milena15 » 29 Jun 2015, 10:45

Да (sad1) сега сум во постапка за втора инсеминација, докторот вика реално да збориме шансите се мали, поголеми имаш со инвитро но за да стигнам до него ми требаат 4 инсеминации за ваучер од фондот (sad1) Јас сепак се надевам на чудо (love5)
А ти овулација имаш природно? Со стимулација по колку фоликули имаш?
Докторот ми вика да направевме дрилинг сега место еден фоликул ќе имаше 3-4 (cry1)

maci4ka
Нов член
Нов член
Мислења: 24
Придружен: 30 May 2015, 07:24
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Metformin

Post by maci4ka » 29 Jun 2015, 11:02

Не секогаш треба да знаќи дека е така.Јас со природен циклус без стимулација имам по еден фоликул. А со стимулација имам по 2-3 фоликули.Да ти чажам право јас ништо не добив со тоа што направив дрилинг. Јас овулација имам од кога почнав да го пијам Метформинот. Немој да се секираш на исто сме и јас сум во процедура за втора инсеминација. Имаше ли ти пауза меѓу двете инсеминации?

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Metformin

Post by milena15 » 29 Jun 2015, 21:59

Да, првата ја правев во мај, оваа сега во јули ќе ме фати. Јас еднаш имав само овулација природно еден фоликул откако знам само тоа беше ама и тој беше мал пукнат, така да метформинот освен што сучка слаба ме направи, ми го среди малце циклусот ама не баш, два месеца супер добивам, третиот ете го пак оскуден малце тече само. Зашто ли го пијам само не знам (shaking)
Моментално сум со 15 апчиња дневно , што се не пијам. (ner)

maci4ka
Нов член
Нов член
Мислења: 24
Придружен: 30 May 2015, 07:24
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Metformin

Post by maci4ka » 30 Jun 2015, 07:14

А какви се тие апчиња што ги пиеш толку често. Јас единствено го пијам метформинот и го регулирав инсулинот со него и продолжувам да го пијам. А тоа што сакав да те прашам се однесува на килажата. (confus) Како тоа вие симнувате тежина со метформинот јас едно кило не сум симнала а ги пијам веке 9 месеци (cry1).

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Metformin

Post by milena15 » 30 Jun 2015, 09:48

Дека се спремам за инсеминација затоа пијам многу апчиња, а вака дневно со се метформинот до кај 4 ме фаќаат кога не правам ништо
Епа внимаваме на исхрана, јас не бев многу здебелена, ама со метформинот, физичка активност(само пешачење), и пазење на исхрана за неполна година симнав 14 кила. Имав 65 сега имам 51и останува оваа килажа не ја менувам веќе година, може да варира само некое килце :D

maci4ka
Нов член
Нов член
Мислења: 24
Придружен: 30 May 2015, 07:24
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Metformin

Post by maci4ka » 30 Jun 2015, 11:38

Разбирам, јас можеби не сум симнала бидејки не пазам на исхраната. Јас откако почнав да пијам Јасмин и Примолут Нор многу се поправив (ner) Но се надевам дека ке најдам решение (a2)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Metformin

Post by Branka » 30 Jun 2015, 12:02

Doktorkata sto mi go najde skrieniot seker na endokrinologija mi kaza deka Metforminot sam po sebe ne slabee tuku uz nego treba fizicka aktivnost i pazenje na ishrana. Jas go pijam isto taka 9 meseci i oslabev 5 kg no so dieta, proteinska i sakam uste 3-4 da simnam. Kilazata smeta na zabremenuvanjeto. Kaj mene e prednost sto ne sum ljubitel na blago mozam bez nego a isto taka i leb slabo jadam. Jas go dobiv od stres koga spremav pravosuden i dr. ginekolog mi rece cim ostanam bremena ke go trgneme glukofazot.

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Metformin

Post by borjana » 24 Sep 2015, 21:22

здраво женички, јас два месеци сум на терапија со метформин поради низок инсулин . инсулинот ми беше 2. Јас по природа сум слабичка сега уште повеќе ослабев се исушив, минатиот месец примив и прегнил ама пак неќе и неќе, сега ќе му предлозам на докторот и кломифен мора да се случи нешто.позз

Одговори

Return to “Медикаменти”