Патувања

Moderator: Модератори

Одговори
kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Патувања

Post by kit-kat » 20 May 2013, 22:57

Од кога се мислам да ја отворам темава,ама еве и дојде ред.
Каде сте биле,во која земја,вашите искуства,убави или неубави,традициите за таа земја,корисни совети,што да се знае ако се оди во...можеме тука да споделиме.

Сега само отварам,а од утре ќе споделувам (smile)

NadicaG

Re: Патувања

Post by NadicaG » 20 May 2013, 23:19

Anglija e definitivno moja zemj.Bev eden mesec da ucam jazik i dve nedeli posle toa sluzbeno.I dvata pati isto iskustvo ....custvo na povrzanost ,custvo na nesto staro ,a istovremeno tvoe.Mi se dopadna klimata,mi se dopadna nivnata hrana,mi se dopadnaa i englezitemozebi zosto kaj niv se e naopaku (laugh1) ,vremeto e sasavo vo sekoj pogled,hranata e tolku neobicna...tamu piev prv pat crn caj so mleko i toa tocno vo 16h i toa sekoj den vo domot vo koj be smestena pievme caj vo posebni posudi,pored kamin so interesn keks i caskavme kako sme go pominale denot,tamu oslabev 15 kg za mesec dena,mislam od zadovolstina.....se mi zboruvase od kamenjata vo zamocite sto gi posetuvav,do veterot sto sekogas go ima (smile) .Tamu prv pat probav i uzivav vo pilesko so gem od divi jagotki....nekolku pati probav da go dolovam toj vkusovde,no ne uspeav,dali do gemot e ,koj go nema kaj nas ili do sosovite vo koj se vari pileskoto.....dodeka vi go pisuvam go custvuvam negoviot vkus :grin: ,a i lugeto mnogu mi se dopadnaa.....totalno nezainetesira ni za tugi zivoti,sto golemo olesnuvanje mi dojde doagajki od nasava sredina kade i dobronamerno si sakame da zboruvame ,oni samo za sebe spodeluvaat i nesto sto mi ostavi vpecatok ne se trudat da se prestavat vo svetlo vo koe ne se,pr se sprijateliv so zenata i pootvoreno pocnavme da si razgovarame i ja prasv direktno zosto nemaat deca,mi izgledaa kako uskladen i situiran par...ona mi rece premnogu sme sebicni da imame deca....znaes treba da stanuvas nokno vreme,bara mnogu zrtvi...voopsto ne i bese galje dali ke me usreki so odgovorot,a i toa voopsto ne i bese galje kakvo mislenje ke imam posle toj razgovor....mene toa mi se dopadna,barem nemae izgovori od tipot .....pa premnogu sme zafateni ili nemame dovolno pari,mnogu e skapo vo anglija da cuvas dete ili nemame dovolno prostor (tongue) .Drugo mesto sto toplo go preporacuvam e Bansko odam od 20007 sekoja godina i po dva pati duri,toa mesto mi e na srce.Imas planina i plivanje,zosto sekoj hotel e so SPA,NO mislam pricinata sto odam e odredeni otkrovenija od Bog sum rimila bas tamu koga sum bila na odmor,pocetokot na vrskata so mazmi pocna bas tamu,vo eden hotel ,pored kamin a nadvor lapavici sneg pagaa...uste sega mozam da ja doziveam taa atmosfera.Tolku od mene zasega (bu)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Патувања

Post by kit-kat » 21 May 2013, 22:09

Англија е наша наредна дестинација.Сакаме да одиме,причекувавме да укинат визи,ама како што најавуваат за вооведување,се надевам наскоро ќе одиме (smile)
Од Европа сме биле Азурен брег(Кан,Ница Монте Карло)Што мислам дека е едно од најмонденските места во Европа.
Потоа за меден месец бевме Париз,за нова година и Велигден имаме одено Рим,Милано,Барселона Истамбул и САД(Њујорк,Лас Вегас и Лос Анџелес)
На одмор откако се роди синко одиме само Грција заради близината,а сме биле Турција,Италија ама кога бевме во врска.И во Бугарија на викенди и зимовање.
Не знам кое место би го издвоила.Можеби Париз,бидејки ме потсеќа на нашиот меден месец (love5)
Јас сакам да ја видам Москва, а мм сите останати места.
Тој многу работи но сака да шетаме.Не е тип кој ги чува парите.Или вложуваме во нешто или патуваме (smile)
А за Банско Надица исто се согласувам,и ние одиме обавезно на зимовање 10 дена и по еден два викенда.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Патувања

Post by Happy^_^ » 21 May 2013, 22:18

Моја следна дестинација е Америка (кај брат ми) :) И Милано планирам да го посетам :) Сум била кај сите соседи, Хрватска, Турција, Унгарија (на трки формула 1), Виена, Минхен, Париз, Ница ( ја обожавам), Кан, Монако, Барселона, Верона(многу убаво градче), Венеција, Рим :) Ги обожавам Италијанците :)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Патувања

Post by sunshine_2012 » 29 Jun 2013, 23:05

Моите патувања. Значи пред да се омажам јас живеев во Англија скоро 2 години, чував деца, јас имам преубаво искуство со фамилијата и со англичаните. Фамилијата каде што престојував се прекрасни луѓе значи и денденед се слушам со нив и сега кога бевме во Англија бев и кај нив, всушност ми дојдоа на свадбата. Со нив имам идено во Швајцарија на Франција.
Црна Гора кога бев дете преку школо не носеа на одмори и Баушич ни беше дестинацијата.
Србија, Романија, Албанија
Други места каде што сум била се Бугарија бев 6 месеци бев на еден курс, Турција( Антиохија, каде што за прв пат верниците на Христос беа наречени Христијани) прекрасен стар град со многу спомени од почетокот на црквите.
кога зе зедовме со мм, дел од медениот месец ни беше во Грција ( на 3 дневно крстарење на Островите Патнос каде што Јован го напиша книгата Откровение, Родос, и уште два острова кој што моментално не ми текнува како се викат) а и воКушадаси и Стар Ефесес во Турција
И Во Америка нели сега сум и државјанин на Америка, другиот дел од медениот месец го поминавме во Флорида Дејтона бич ни беше близу до дизни ворлд и тоа ми е од големо секавањепрекрасно нешто за сите генерации. Кит Кет еве едно место за одење за вашето синче ќе му биде преубаво. (thumbsup)
и во Америка сум била низ многу држави, Колорадо, Илиноис, Вускансан, Мичиган, Индијана, Охајо, Арканса, Аризона, (преку Нењ Мексико), Северна Каролина и Виргинија и има уште некои , и секаде ми се допагаше, значи оваа го имаме поминато со кола. долго возење.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Патувања

Post by kit-kat » 24 Nov 2013, 10:48

Еве тука да и одговорам на Хепи.
Ме прашуваше колку чинеше патот до Ерусалим.
Преку Скопска агенција(да нема реклама ако сакаш во пп ќе ти пишам)авионски вклучено -7 ноќеваша со доручек и вечера(во 2 хотела),платено сите влезници,посети,крстарења со брод,автобус,авиопревоз и такси за двајца-околу 135 000денари.
Инаку искуството незаборавно (smile)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Патувања

Post by sweety » 24 Nov 2013, 16:15

Gi obozavam patuvanjata kako studen bev vo francija, germanija,italija,spanija,avstrija i ungarija najubavi mi se kan nica I monte karlo sekogas velam deka tamu e drug svet.na meden mesec bevme na zakintos a za godisnicata od brakot vo bratislava e sega sakam gi posetam istanbul I praga

Одговори

Return to “Патувања, празници, одмори...”