ХРИСТОС СЕ РОДИ!!!!!

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

ХРИСТОС СЕ РОДИ!!!!!

Post by Debora » 07 Jan 2010, 00:04

Сакам да ве поздравам со овој стар христијански поздрав. Најдов неколку извадоци од Библијата, кои кажуваат зошто Христос се роди, всушност целата Библија го раскажува тоа. Навистина пред да почнам да ја читам, за мене Исус беше некој човек што бил убиен од Евреите, толку. Кога ја земав во рака сфатив дека Исус е многу повеќе, Тој е мојот Господ и Спасител и дојде на земјава за да не спаси нас, грешниците. Тој донесе неизмерен мир во моето срце, ми даде надеж и сила. Еве неколку стиха:
Зошто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та СЕКОЈ, кој ВЕРУВА во него, да не загине, туку да има вечен живот.
Зошто Бог не Го испрати Својот Син за да му суди на светот, туку светот ДА СЕ СПАСИ преку Него.
Јован 3:16,17
Taa ќе роди Син и ти ќе Му го дадеш името Исус, зошто Тој ќе го СПАСИ Својот народ од нивните гревови. Матеј 1:21
во Кого имаме откуп преку Неговата крв, прошка на гревовите, според Неговата благодат. Ефесјани 1:7

Има уште стотици стихови, слободно дополнувајте.
Исус се роди на земјава за да не спаси нас. Гревот стои како пречка помеѓу нас и Бог. Сите сме грешни и нема ниту еден од нас кој ги исполнува Божјите стандарди за светост. Бог го прати Својот Син за да плати за нашите гревови на крстот, за на секој што ќе поверува во Него, ги признае своите гревови и се покае за нив, да му биде простено. Толку е едноставно, Бог бара само да веруваме во Неговиот Син. Ако веруваме во Него, нека искрено Го повикаме во нашите срца и нека Му ги предадеме нашите животи. Божик нека не биде уште една мртва традиција. Христос нека заживее во секое срце!!!

ХРИСТОС СЕ РОДИ!!!!!

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: ХРИСТОС СЕ РОДИ!!!!!

Post by Annabel » 07 Jan 2010, 00:24

Навистина се роди!!!

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: ХРИСТОС СЕ РОДИ!!!!!

Post by ELIANA » 07 Jan 2010, 15:16

Така е Дебора, се согласувам.
Еве неколку интересни мисли:

ХРИСТОС СЕ РОДИ
... ЗА ВРЕДНА КАУЗА.
ЌЕ ЈА ОТКРИЕШ,
АКО ЗАСТАНЕШ ПРЕД ОГЛЕДАЛО!

П.С. За каква кауза си се родил ти?
Ќе откриеш, ако застанеш пред својата совест!

БОЖИК, ДРАГИ МОИ, НЕ Е ДАТУМ.
БОЖИК Е
ПОСЛЕДНАТА ПОНУДА ОД ГОСПОД!

Затоа да ја прифатиме таа понуда која е: да се помириме со Бог преку вера во Неговиот Единороден Син Исус Христос, Кој ја пролеа Својата скапоцена крв на крстот за нашите гревови, и Тој воскресна и е ЖИВ и денес. Да се откажеме од нашата себичост и да се свртиме кон Бог, и преку Неговото Слово - Библијата да го запознаеме. за да дознаеме дека Тој е достоен да живееме за Него.
"Јас дојдов за да имате живот и да го имате изобилно" - Исус Христос
(bu)

zorica
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 10 Dec 2009, 13:34
Location: skopje

Re: ХРИСТОС СЕ РОДИ!!!!!

Post by zorica » 07 Jan 2010, 16:59

Neka e za mnogu godini praznikot,cestit praznik na onie sto go praznuvaat HRISTOS SE RODI NAVISTINA SE RODI (con)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: ХРИСТОС СЕ РОДИ!!!!!

Post by Debora » 07 Jan 2010, 17:54

ELIANA wrote: "Јас дојдов за да имате живот и да го имате изобилно" - Исус Христос
(bu)
Овој стих го барав и не можев да го најдам, сега видов дека е во Јован 10:10б. Токму за тоа дојде Исус, за да ни даде изоблилно живот. Не живуркање или прежувување, туку живот во полнота.
Слава на Исус!!! Најдобар е!!!

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: ХРИСТОС СЕ РОДИ!!!!!

Post by Petra » 07 Jan 2010, 23:20

НАВИСТИНА ХРИСТОС СЕ РОДИ!!!
Фала Му на Господ што ни се роди Спасител. Исус дојде да ни даде живот„ЈАС СУМ ПАТОТ, ВИСТИНАТА И ЖИВОТОТ.НИКОЈ НЕ ДОАЃА КАЈ ТАТКОТО,ОСВЕН ПРЕКУ МЕНЕ.“ Јован14:6
„ТОЈ ГИ ЗЕДЕ НАШИТЕ СЛАБОСТИ И ГИ ПОНЕСЕ НАШИТЕ БОЛЕСТИ.“ Матеј8:17
„...ТАТКО НА МИЛОСРДНСТА И БОГ НА СЕКОЈА УТЕХА.КОЈ НЕ УТЕШУВА ВО СЕКОЈА НАША НЕВОЉА...“ 2коринтјани1:3-4
„РАДУВАЈТЕ СЕ СЕКОГАШ ВО ГОСПОДА И ПАК ЌЕ КАЖАМ РАДУВАЈТЕ СЕ!“
Има уште мнгу стихови кои сакам да ги споделам со вас. Но сакам да го кажам и ова.Порано не знаев Кој е Исус,зошто дошол на земјата,зошто имаме Господ...Но одкако поверував во Исус ми беше откриена ВИСТИНАТА.
Исус дојде на земјата да ја плати цената за нашите гревови со својата крв.Направи дело преку кое може да се спаси секој човек преку вера во Него, покајание од својот грев и да го прими Исус во своето срце.
Јас бев многу депресивна личност, дојдов на крајот. Но тогаш го примв Исус во моето срце и Он стана моја утеха и ми рече радувај се.
Нека се слави Името Негово сега и во сите векови!

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: ХРИСТОС СЕ РОДИ!!!!!

Post by zizel » 06 Jan 2011, 21:48

Hristos se rodi!!!!!!!! Navistina se rodi!!!!!!!! Sreken Bozik do site i posakuvam site namesto da se fokusiraat na parickata kako toa da ke im donese nekakva sreka, da se fokusiraat na vistinskiot podarok od Bog, koj sleze od neboto. Isus e vistinskata radost, mir....

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: ХРИСТОС СЕ РОДИ!!!!!

Post by Lady D » 06 Jan 2011, 22:16

Имајте здравје, среќа, љубов, верба! Во секое дело, Бог е присутен како невидлива движечка сила. Бог е љубов. Затоа, ширете ја љубовта, бидете полни со љубов. Простувајте, сакајте ! Ако не можете да го сакате човекот, како можете да се надевате дека ќе го сакате Бога?
ХРИСТОС СЕ РОДИ !!!!!

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: ХРИСТОС СЕ РОДИ!!!!!

Post by Debora » 06 Jan 2011, 22:31

Се роди Спасителот на целиот свет, за секој еден кој ќе верува во Него! Исус го остави Небото и целата Слава која ја имаше таму и дојде на земјава за да не спаси нас. Преку вера во Исус добиваме проштевање на гревовите и вечен живот!
Како што кажа Жизел нека не се фокусираме на надворешното, туку на Оној Кој се роди за да не спаси! Нека го повикаме да живее во нашите срца! Навистина Он е нашиот мир, љубов, висттината и секое добро доаѓа од Него и преку Него!
Како што кажа Лејди, Бог е навистина љубов и од љубов Исус дојде да ни го покаже патот и да плати за нашите гревови на крстот. Од љубов дојде за да ни даде вечен живот со Него. И токму така, ако не ги сакаме луѓето, не можеме да го сакаме ни Бога. Нека се излее Христовата безусловна љубов во секое срце, љубов за Бога и љубов за човекот!
ХРИСТОС СЕ РОДИ! Навистина се роди!

taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Re: ХРИСТОС СЕ РОДИ!!!!!

Post by taci83 » 06 Jan 2011, 23:32

Dobri luge DOBRA VECER,neka vi e SREKNA BADNIKOVATA VECER,kako sto za BADNIK OGINOT SE LOZI NEKA VO VASIOT DOM BOGACVO i RADOS SE MNOZI,NEKA SREKNA ZVEZDA NIZ ZIVOTOT VE VODI,UTRE E BOZIK,.....HTISTOS SE RODI!!!!!! navistina se rodi

Одговори

Return to “Патувања, празници, одмори...”