Привикнување на кучето на новиот дом

Кучиња, мачиња, риби..., совети и се што е поврзано со нашите миленици.

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Привикнување на кучето на новиот дом

Post by Debora » 15 May 2011, 21:51

Кога го земавте кучето дали лесно се привикна на новиот дом? Дали плачеше по мајка му?
Ова малку ме загрижува оти ќе има само 8 недели, дури си викам да го оставам уште малку, ама толку многу сакам да го земам. (love5)
Читав дека оптимално време да се земе е меѓу 8 и 10 недели. Дека треба да се пушти кученцето да го испита просторот, да се измочка кај што сака без да го караш (rolll) и да си одбере место кај што ќе спие.
Да не го земаш во кревет со тебе, ако не намераваш да спие така и кога ќе порасне. Значи ќе треба јас со него на патос, ако плаче. (rolll)

Имавте ли проблеми со привикнувањето?

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Привикнување на кучето на новиот дом

Post by Petra » 15 May 2011, 22:15

Порано имавме пекинзерче. Не знам точно на колку недели беше земено, ама беше многу мало. Веднаш се привикна на новиот дом, барем не покажа со ништо дека е тажно по мајка му. Беше мирно. Кога го земале мајка ми јас не бев дома и кога се вратив вечерта си спиеше над прекривачот врз сестра ми. И другиот ден си беше весело. Ни се погоди самостално. (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Привикнување на кучето на новиот дом

Post by Debora » 24 May 2011, 16:37

Еве како поминавме ние. Ја донесов вечерта после еден саат вожња со кола. Си поигра малку со мм и легна до неговите нозe на сред соба, па таму и го послав ќебенцето. Не сакаше да се тргне од ќебето, ќе направеше чекор-два и пак ќе се вратеше таму или пак ако шепите ги протегнеше надвор од ќебенцето - одма гледаше да ги повлече на него, го сметаше некако како безбедна зона. Беше многу мирна и тивка, дури се чудев какво куче сум зела. (scared)
Другиот ден беше подобро, почна да шета по собата и по балконот, дали од третиот или од четвртиот ден почна и да лае. (laugh1)
За 5 дена си е супер привикната на домот, ама не сака да остане сама ни 1 минута. Веднаш почнува да цвили. Цело време не следи во чекор. Сега уште да се привикне да седи и без нас. (thumbsup) Можеби така се однесува оти е малечка, има само 2 месеца. Вчера бевме на матурска и ја викнав другарка ми на puppy sitting. (laugh1) Не сакам да ја трауматизирам. Читав по странски форуми, велат дека било нормално за кученца на таа возраст да цвилат кога се сами.
Ќе видиме како ќе тече осамосталувањето. (smile) Се надевам дека брзо ќе се реши ова. (thumbsup)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Привикнување на кучето на новиот дом

Post by ELIANA » 25 May 2011, 21:14

Дебора да ти честитам на кученцето, нека биде благословена, да ви биде послушна и долги, долги години да ви носи радост (a2)
Јас не се сеќавам дали имавме проблеми со привикнувањето, ама кога ќе земиш предвид дека ние го зедовме од улица, не гледам зошто би се жалело :grin:
Инаку знаевме да ја оставиме сама, и тогаш плачеше. не знам до кој месец, а во прво време се мочкаше одма до вратата (rolll) јас мислам дека одбележуваше каде последно не видела. А после си се навикна, и кога излегуваме си спие. Тогаш ни јаде, ни пие вода, додека да се вратиме. Значи и без да и кажеме, таа разбира кога не ја земаме со нас, и тогаш не ни иди во ходникот. Понекогаш ми се чини дека се не разбира што зборуваме (laugh1) Исто така, на сабајле додека не станеме ние, и таа не станува. Така што би ти препорачала да не ја навикнуваш рано, ако самата не си ранобудна; оти ако на пр. се навикне рано насабајле да врши нужда, тогаш секогаш ќе мора рано да стануваш.
Не му се секирај ти толку дали ќе се истрауматизирало, само покажувајте му љубов, и се ќе биде во ред. Мора и тоа да се научи дека мора некогаш и само да биде дома ;-)

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Привикнување на кучето на новиот дом

Post by detelina » 26 May 2011, 09:03

hahaahah.....moite dve kucenca se veke 1god kaj mene i mislam deka se uste ne sakaat da ostanat sami.koga se spremame za na rabota so mm toj prvo izleguva pa posle nekolku min i jas da ne kvicat.inaku mnogu se zlopamtila,valda si mislat deka namerno gi ostavame doma i prvo ke izvrsea nuzda vo dnevna na sred soba,potoa pocnaa da mi go jadat jastukot od spalna (rolll) (rolll) i sega najnovo koga ke gi pustam nadvor po nuzda ne se pribiraaat cekaat do kola i cim se otvori vrataata odma sprint vnatre i na zadno sediste spremni za setanje (laugh1) (laugh1) no popoleka se priviknuvame ,za se si treba vreme.koga sum doma tolku se mirni sto ne gi primetuvam ne iskacaat od korpa no zatoa mi vrakaat koga se sami

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Привикнување на кучето на новиот дом

Post by Debora » 26 May 2011, 09:37

Зависи од кучето, и јас мислам дека си треба време. (smile) Пред една недела сум ја земала од леглото и никогаш не била сама, па сигурно не и е лесно. Сега пијам кафе на долниот спрат и ја слушам како цвили горе. По малку ја оставам сама овака. Читав да се остава по неколку минути, па постепено да се продолжи тоа време.
Трпение (smile) , немав поим колку трпение ќе ми треба (smile) , ама сето тоа е за добро. (thumbsup)
Не знам колку е точно, ама наводно се плашеле дека нема да се вратиме, а кога ќе сфатат дека не е така, би требало да немаат мака. dance
Ќе видиме како ни оди прогресот. (thumbsup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Привикнување на кучето на новиот дом

Post by Debora » 26 May 2011, 09:47

Заборавив да напишам, ако ми ги начека влечалките, веднаш си ги носи во кутијата и тогаш е помирна ако ја оставам, веројатно си се утешува некако. (love5)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Привикнување на кучето на новиот дом

Post by Debora » 07 Jun 2011, 12:26

Еве апдејт да направам, на мојов најактивен форум. (rolll)
Сега има 2,5 месеца и ја оставам сама по 2-3 саати, без проблеми. Не знам за подолго дали би имало проблем, затоа што не сум се задржала надвор подолго од тоа - сум немала потреба, ама ете се привикнува. (thumbsup)
Претходно ме следеше во чекор кога одев од соба во соба, сега и тука има промена, понекогаш само проверува каде сум и пак си се враќа на нејзиното место. (joy)
Се молам за трпение и разбирање да имам за неа, ако е животинче. (bu)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Привикнување на кучето на новиот дом

Post by ELIANA » 08 Jun 2011, 12:33

Супер штом напредувате Дебора (thumbsup)
А за што најмногу ти треба трпение во врска со неа? (smile)
Моево, ако е скоро 6 години, уште иди по мене, во која соба и да одам (laugh1). А кога дува, многу се плаши, и тогаш ептен во чекор ме следи, дури и во WC мора да влези со мене =))
Кога беше мала, најчесто мои работи што ќе најдеше гризеше, тоа дека мене најмногу ме сака (love5) Знаше од спалната да си земе мое чорапче, прслук, нешто ако е оставено, и го носеше во дневната (laugh1) Тоа ни беше интересно нам, и не ми пречеше, ама си рековме можи некој да ни е дојден на гости, и таа да ми го донеси прслукот :)) , и ја искаравме и не правеше повеќе така.
А како ја дисциплинираш ти? Пред некој ден, слушав еден тренер, баш од Велес, со шише пластично или весник свиткан не да се тепа, туку да се плаши со бука. Тој викаше луѓето велат моето куче е паметно, разбира, а вели тоа сопственикот направил нешто како што треба затоа кучето е послушно, а не дека е посебно паметно. Освен надвор ако јадело нешто, тогаш можело да се тепа, оти може да се задави или отруе. А нашево има јадено ќотек со весник, особено од мм, ама мислам дека тоа придонесе да биди послушна. Значи никаков проблем не прави, никаков, само тоа надвор да бара коски и остана, и ни ќотек ни ништо не помага. Таа си има одлучено и ќотек ќе јадам, ама и коски од надвор (scared) Мене најмногу ми е за неа, оти мене не ми прави ништо тоа, ама ми е страв за неа. Ама не, и на место каде што нема коски таа ќе најде (smile). Тоа е..
Поздрав (l2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Привикнување на кучето на новиот дом

Post by Debora » 08 Jun 2011, 14:19

Јас не ја тепам, така решив, а не сакам да ја плашам и внимавам многу на тоа.
Си ги симувам епизодите од Dog whisperer и учам. (thumbsup) Поентата е кучето да го гледа сопственикот како водач - некој кој е смирен, јак и има контрола врз ситуацијата, за и самото да биде смирено, среќно и опуштено. Верувам дека со Божја помош ќе успееме. (bu)
За корекција засега си поминуваме со остро НЕ! или ако инсистира за да се качи на кревет - всушност тоа е игра за да ме заигра мене, а знае дека нема да се качи, правам нежно, краток трзај за каифчето. Креветот не и е дозволен - не сакам кога ќе порасне да нема место за мене. (rolll)
Имам во обзир дека е бебе и дека како расте работите се менуваат - што е природно и се покажува и во пракса. (w1)
Инаку мене ми пречеше што ме следеше постојано во чекор, го оставаше и јадењето за да иде по мене (scared) , сега е посамостална. (thumbsup)
Учи душиче мало (love5) , се плашеше да оди по скали и ја носев во раце. (laugh1) Не сакав да ја плашам, не ја тегнев и не ја присилував да оди. Само ја охрабрував да тргне и чекав да собере храброст, еве денес се качи сама. (love5)
За симнување мислам дека ќе почекаме уште некој ден. (laugh1)
А гризањето ми пречи, ама кога се мали ги чешаат непцата и гризаат додека не ги сменат забите. Преска сум ја заборавила Библијата на нејзин дофат и ја изгризала. Знам дека е заради мојот мирис (scared), инаку си има нејзини играчки што си ги гриза и знае дека смее да ги гриза.
Понекогаш намерно прави нешто од инает за да ме заигра, тогаш гледам да ја игнорирам, за да не и стане навика. (laugh1)

Одговори

Return to “Миленици”