Исхрана на кучиња

Кучиња, мачиња, риби..., совети и се што е поврзано со нашите миленици.

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Исхрана на кучиња

Post by Debora » 24 May 2011, 17:08

Многу читав по нет за исхраната на кучињата. Она што ме потикна да ја отворам темава е комерцијалната храна за кучиња. Во неа би требало да има состојки кои ќе му овозможат оптимален раст и развој. Она од што ми се крена коста е што во неа (барем во некои видови) ставаат еутаназирани кучиња, мачки, умрени животни и лабораториски животни - кои се клукани и убиени со експериментални лекарства, отрови и сл. Е сега сите тие отрови одат во храната за нашите миленици и нормално дека им го разоруваат здравјето.
Сакам тука да ставам еден цитат, како да препознаеме дали во храната која им ја даваме има овакви остатоци:
Please look at the label of your pet’s food and treats for the ingredients ‘animal fat’, ‘by-product meal’, ‘meat and bone meal’, ‘meat meal’ (not ‘chicken meal’ or ‘turkey meal’ or any other specific named meat meal), and ‘Animal Digest’; feeding your pet a food or treat with these ingredients could mean you are feeding the remains of a laboratory test animal and the drugs within that animal
http://www.truthaboutpetfood.com/articl ... -food.html

Она што го готвиме за нас, за животните е штетно, зачнини, кромид, лук, сол...

Останува домашна храна - специјално приготвена за нив или пак сирова исхрана - не сум многу запозната со неа. На кучето му се дава исклучиво сирово месо или по малку зеленчук, со некои додатоци за да ги прими сите потребни хранливи материи. Ова веројатно е најдобриот начин, ама треба добро да се проучи што треба да се дава.

Готовата храна што во Македонија се смета за најдобра (од оние видови што можат да се најдат кај нас: Royal Canin, Eukanuba, Purina, Pro Pak) на запад ја сметаат во ниска класа, ама затоа пак кај нас е двојно поскапа.
Онаа што е квалитетна храна,( а кај нас не се ни наоѓа (scared) ) ттаму има иста цена како кај нас многу понеквалитетната храна.

Не знам дали има начин да се нарача, веројатно е комплицирано.

Со денови копам по нет и не можам да одлучам со што да го хранам кучето. Можеби ќе комбинирам готова и домашна приготвена за него. (confus) Не сакам да се испоразболе (огромен број кучиња имаат рак (cry1) ) заради лошата храна. (cry)

Е сега бидејки моето е голема раса и брзо расте, потребно е уште повеќе внимание - за да прими се што му треба. Ако додека е мало куче не му се обезбеди правилна исхрана со сите состојки, последиците ќе ги трпи како возрасно. (cry1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Исхрана на кучиња

Post by Debora » 24 May 2011, 17:11

Исто кучињата не смеат да јадат варени коски, оти можат да се скршат со остри делови и да им ги оштетат цревата. (scared)

Јас се расприкажав, (sad1)

Каква храна сметате дека е најдобра? Со што ги храните вашите кучиња?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Исхрана на кучиња

Post by Debora » 25 May 2011, 08:37

На линков пишува кои нешта треба да се избегнуваат во составот на готовата храна. http://www.dogfoodproject.com/index.php ... ngredients

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Исхрана на кучиња

Post by Debora » 12 Aug 2011, 09:21

Debora wrote: Останува домашна храна - специјално приготвена за нив или пак сирова исхрана - не сум многу запозната со неа. На кучето му се дава исклучиво сирово месо или по малку зеленчук, со некои додатоци за да ги прими сите потребни хранливи материи. Ова веројатно е најдобриот начин, ама треба добро да се проучи што треба да се дава.
Јас си пишувам сама на оваа тема. (rolll)
Доста читав за сировата исхрана (RAW) во последните недели, па еве од денес собрав храброст да почнам да и давам сирово месо. (thumbsup)
Значи до вчера беше на сува храна за кучиња, ја дотрошивме вреќата и утрово и дадов едно копанче. Беше интересна оти сега ги менува забите и е прилично штрбава. Има нови заби на крајот - што би ги нарекла катници и се обидуваше со нив да ја дроби коската додека јас и го држев копанчето и ја храбрев со "браво". (rolll) Инаку она не е некое лакомо куче, ама "успеавме" да го изеде копанчето. (thumbsup)

Обично кога се почнува со сирова исхрана, првите 2-3 недели се дава само пилешко, па после на 1-2 недели се воведува друго месо, за организмот да има време да се адаптира и евентуално да се примети дали можеби се јавува некаква алергија. Количината се пресметува така што се дава 2-3% од очекуваната тежина што кучето ќе ја има како возрасно. На пример ако се очекува да порасне до 20 кг., би се хранело со 400-600 грама месо дневно.

Значи ние почнавме со пилешкото, после ќе побарам крлица, веројатно полесно ќе ги јаде од копаните. (smile)

Соодносот треба да биде 80% месо, 10% коски и 10% внатрешни органи. Ама на почетокот се оди со поголем % на коски за да се избегне пролив додека се адапира. А органите се додаваат постепено, дури после неколку недели, затоа што можат да предизвикаат пролив.

Многу ми беше мака што знаев дека сувата храна што и ја давам, всушност е штетна за неа. Сега сум радосна за новиот начин на исхрана. Верувам дека ќе успееме. (thumbsup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Исхрана на кучиња

Post by Debora » 15 Aug 2011, 13:53

Еве ме мене на мојата тема. (rolll)
Денес е четврти ден како и давам сирово месо, толку рано, а е јасно приметливо дека влакното има поубав сјај. И уште една промена што веднаш ја забележав кај неа, е што веќе не е хиперактивна. Прво си мислев дека е болникава (scared) , ама нема никакви знаци дека нешто не е во ред со неа, само си е помирна. (smile)
Читав на нет за ова и прочитав дека се случува кај некои кучиња, некои сметаат дека хиперактивноста доаѓа од адитивите во сувата храна за кучиња, а некои сметаат дека е од тоа што содржи премногу јаглени хидрати. Во секој случај сме помирни, а на месото му се радуваме. (smile)

caci19
Нов член
Нов член
Мислења: 19
Придружен: 08 Jul 2012, 17:32

Re: Исхрана на кучиња

Post by caci19 » 14 Jul 2012, 16:03

jas so doktorkata koga razgovarav na ovaa tema mi rece deka moze na kuce da mu se dade i domasna hrana samo da e bez sol, nikako sol... e sega ubavo bilo i da mu se dava od tie zrnata, kupenata hrana sto e, taa imala mnogu vitamini sto se potrebni za kutreto...

ovaa isto taka mi ostana vo sekavanje od nea... za da mu se potobri funkcioniranjeto na mozokot na kuce samo, vo vodata sto ja pie da se stavi malce seker, mnogu dobro bilo toa (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Исхрана на кучиња

Post by Debora » 14 Jul 2012, 16:24

Море ич шеќер, не знам од каде и текнало тоа на докторката. Не давам ни сол, ни шеќер, ама мн. ретко кога треба да замаскирам горчливи капки ставам малку мед. (smile)
Домашната храна е супер.

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Исхрана на кучиња

Post by konstantina 6 » 14 Jul 2012, 16:55

Abe znaes kako kutre si e kutre so i da mu daes ke si jade, AMA znam deka kaj Dona ednas i dadoa mandza grav i ja rasturi proliv..kutrata se izmaci...Ima nekoj da recema poevtini hrani na merenje so isto ja boli stomak i odma odi da jade od trevata so ja jadat koga imaat maka..a od Kam znam i kupuvaat vo vreka posebna pa duri i kornfleks ima vnatre i pcenka..samo so Dona gi izbegnuva..nikako cokolado i blago..kucinjata od seker umiraat...ako go ranis cel period dolg blagoto mu praelo nesto na zeludnikot sto bilo kobno za kutrinjata!
Ja znam koga ja zede dever mi Dona, na internet si pobaraa posebno za sekoja sorta so treba da jadi spored genetikata, za labradori znam deka ne smee presno mleko, riba, mandza nikako, i tie morkovi i vareai drug zelencuk, i posebni mandzi jatrva mi i prai bez nisto..posebno nazimo koga i treba po kaloricna hrana...

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Исхрана на кучиња

Post by Debora » 14 Jul 2012, 17:13

Домашна храна приготвена за кучето, не од тенџерето за нас. Нашите манџи се со запршки, кромиди, сол, зачини .. тоа во принцип е НЕ за нив. Јас никако не и давам од нашите манџи, а ни сува храна, а и не ја сака. Некогаш земам со мене некое зрно за да и дадам како награда кога одиме надвор и често се случува да ми ја исплука. (laugh1)
А за Дона Примадона, немам зборови, па си знае она дека таа храна е под нејзиното ниво. (rolll)
Не само лабрадорите, мн кучиња се нетолерантни спрема лактоза и не смеат да јадат млеко, а некои си немаат мака.
А кога ќе помислам дека многу кучиња си јадат од тенџерето за сите и си живеат и над 15 год... па можеби само треба да се најде што му одговара на конкретното куче. (smile)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Исхрана на кучиња

Post by ELIANA » 17 Sep 2012, 14:44

Ај дајте некои идеи што им приготвувате за јадење дома на кучињата ваши? (smile)

Одговори

Return to “Миленици”