Прочистување од внатрешни паразити

Кучиња, мачиња, риби..., совети и се што е поврзано со нашите миленици.

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Прочистување од внатрешни паразити

Post by Debora » 22 Jun 2011, 13:17

Во недоумица сум. На колку време треба да се прочистува кучето?
Човекот од кој што ја земав ми рече дека додека се мали, им тава апчиња за прочистување на 3 недели и така направив (ја земав веќе прочистена, па по 3 недели и дадов апче). Од тогаш пак поминаа 3 недели и не знам дали да и дадам сега веднаш. (confus)
На возрасни кучиња мислам дека треба да им се дава на 2 месеци, ако не сум во право поправете ме. Кога имав маче, исто го прочистував на 2 месеци.
Дали знае некој на колку време се прочистуваат мали кученца? Дали може да биде штетно ако се дава премногу често?

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Прочистување од внатрешни паразити

Post by detelina » 22 Jun 2011, 22:10

jas kolku sto sum zapoznaena deka na kucinja do 6 mes.se procistuvaat sekoj mes.a postari na sekoi 3 mes no najubavo konsultiraj se so veterinar pozdrav

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Прочистување од внатрешни паразити

Post by Debora » 22 Jun 2011, 22:31

Детелинче мислам дека си во право, баш прееска по странски сајтови најдов таква информација. Поздрав и до тебе и двете кученца. (love5)

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Прочистување од внатрешни паразити

Post by Trena » 23 Jun 2011, 00:19

Зависи од организмот на кучињата.
Мислам дека немора секој месец да му даваш таблета и немој да и даваш цела. Според сликата мислам дека пола ќе и биде доволна.
Можеш да пробаш на 2-3 месеци да ја прочистуваш , бидејќи ако го правиш тоа секој месец нема да оставиш простор организмот сам да се бори.
До годината моето куче го прочистував на 3 месеци ,а после на 6 месеци.До годината му давав по пола таблата , а до четири месеци четврт,ама беше помало од твоето.После годината му давав по една цела.
Поздрав.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Прочистување од внатрешни паразити

Post by Debora » 23 Jun 2011, 07:32

Една таблета оди на 10 кг куче, кај мене има барем 11, ама вајда доста ќе и биде. Белким тоа едно кило нема да направи некоја разлика. (confus)
На малите им се става почесто оти ги фаќаат многу полесно глистите, за возрасни кучиња е друга работа, само да пораснеме. (smile) (love5)
До 6 месеци мислам ќе тераме на месец - стравот лозјето го чува. (laugh1)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Прочистување од внатрешни паразити

Post by Petra » 04 Aug 2012, 07:44

Koga ja zemav Princess ja procistiv so apcinja, kuceto bese polno so glisti duri i povrati uste prvata vecer i izmetot i bese samo glisti kako spageti. Nekolku pati posle toa do 6 meseci ja imav procisteno. E sega mi tekna deka jas od 6 meseci koga bese ja nemam procisteno zatoa sto taka mi rekoa od veterinarna. Nemalo potreba posle 6 meseci cesto da se procistuva tuku samo 2 pati godisno. A kuceto pak ima mnogu glisti. Pred eden mesec i dadov apce i isfrli glisti. Potoa pak i dadov na dve nedeli i pak imase glisti i pak ke i dadam posle dve nedeli. Se nadevam deka ke se sotrat. (sad1) (sad1) (sad1) Imav slusnato deka mozelo da pomogne svez izredndan morkav ama ona ne go saka da go jade. Bega od hranata. A apetitot i e promenliv nekogas jade, denovive e dobra, a nekogas ne saka ic. I e oslabena.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Прочистување од внатрешни паразити

Post by Debora » 04 Aug 2012, 10:51

Петра а да пробаш да го смешаш морковот со мелено месо? Јас така се обидувам да и ги кријам работите, само не секогаш успешно.
Инаку мелени моркови, мелени семки од тиква на многу места сум читала дека помагаат. Можеби нема самостојно да помогнат, ама ако се комбинираат со апчињата мислам дека би требало да го подобрат ефектот.
Мене во понеделник здравје треба да ми донесат апчиња, пошто во Велес нема такви, ама денес веќе и подметнав мелени семки од тиква, за секој случај. (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Прочистување од внатрешни паразити

Post by Petra » 04 Aug 2012, 11:03

Fala za sovetot Debora, ke probam i so meleno meso. Do sega i go mesav so hranata sto i ja prigotvuvam no samo so mleno meso nemam probano. Se nadevam nema da go odbie.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Прочистување од внатрешни паразити

Post by Petra » 08 Aug 2012, 10:14

Vo ishranata pocnav da i davam meleni semki od tikva dva pati na den po edno malo lazice moze malku i poveke i davam. Za sreka ne pravi nikakov problem. (joy)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Прочистување од внатрешни паразити

Post by Debora » 08 Aug 2012, 10:31

Бидејки Квин е голема јас и давам 2 пати дневно по една супена лажица семки од тиква. Планирам апчето да и го дадам по неколку дена за секој случај - иако не ми се дава безвеза, ама не можеш да бидеш на сигурно. (unsure)

Одговори

Return to “Миленици”