ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Debora » 05 May 2014, 11:25

Веселко ако не се лажам мене ми викаа од 5-7 ден дека е најдобро. Во секој случај после менстурација кога градите не се отечени за убаво да е види што како е.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Vesela » 05 May 2014, 11:34

Фала Дебора, така и ќе направам, деновиве треба да добијам, па кога ке ми заврши следната недела одам. Малку ми е страф досега не сум била никогаш (fr) за мене.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Vesela » 11 Jun 2014, 12:04

Девојки вчера бев во Систина на предглед за дојките кај Др. Маја Чапова. Правев мамографија и ехо. Резулатите се одлични ( фала му на Бога) многу се плашев зошто градиве пред добивање многу, многу ме болат, а досега никогаш не сум била да ми ги прегледаат (fr) . Др. ми кажа дека тоа е нормално кај некои жени градите да бидат почуствителни пред циклус. Инаку др е ептен фина и стручна. Што е по право малку е скапичко, ехо и мамографија ме кошташе 3.500,00 ден ама за здравје не се гледа пари.
П.С. инаку отидов на 4 ден од циклус.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Bube » 03 Apr 2015, 17:24

i jas bev na pregled na dojkite. imav t.e. imam edna grutka koja mizlev deka e mlecna zlezda zaa sto doev pa izmolzuvanje pa sto ti ne , ne minuva. zaminav na eho pregled i doktorot rece deka toa ne e mleko tuku e cista i toa 2.5mm (ner) . i na drugata grada rece imas ama sitni ne vredi da se spomnuvaat. E sega doktorot mi rece deka cistite ne go zagrizuvale voopsto tuku imalo i edno grutce koe go narece "fibrozno tkivo" i deka toa moze da e problem.
rece stavaj oblogi od list od zelka intenzivno i dojdi za eden mesec da go proverime toa fibroznoto tkivo i da vidime dali ke treba da te pratam na rentgenolog (scared) (scared)
probav da citam sto moze da bide toa fibrozno tkivo ama ne bea bas dobri vesti pa sea si ja gushkam kerka i sobiram sili ako nedaj boze izleze nesto loso.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by happiness » 03 Apr 2015, 19:33

bube mila nemoj da se plashish se ke bide vo red ke se sredi...
kaj mene cistata mi rekoja deka e obicna ama spored goleminata gigant cista 2,5cm na 2cm eve sega e namalena t.e na posledniot pregled beshe pomala od 1 cm (smile) so pominati 3 meseci od oformuvanjeto

koga i da pomislam okolu cistata se povrzuvam so doenjeto i do nekade se tesham sto samoto mleko prestana da se izlacuva, i nemorav da nosam teshka odluka da go odbijam bebe od cicanje.....
se nadevam deka nema toa da bide slucaj so tebe bube i deka ke se smiri cistata pa ke prodolzish da si doesh maleckoto (a2)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Bube » 03 Apr 2015, 20:05

fala srekjichke (a2) i mojata e gigant sum napisala mm a treba cm. doktorot mi rece da go prekineme mlekoto posto i onaka e mnogu malku ama pa pedijatarot rece ne, i 10ml da cicnuva ako kolku ima tolku. i tvojata cista bravo se namalila ajde sega da ja snema i da ne se vrati povekje. imase nekoja terapija ili sama posebe se povlece. mene mi rece samo zelka nema terapija rece (confus)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by SMESKO » 03 Apr 2015, 22:16

Eve i jas tuka da se prijavam,denes oficijalno prekina da cica bebe, no jas ne se otkazuvam,ke prodolzam da se molzam(izmolzuvam od 100 do 150 ml),se molzam 5 pati na den.Imam golema maka so gradata sto ja cicase,mi se otvori rana(gorniot del od bradavicata se razdeli od dolniot del,odnosno mi e racepena),boli sto da ti kazam ama toa e.Bev na pregled i dr mi rece da ja odbijam da ne cica poveke bebe zs ranata nema da zarasni ama jas odluciv deka ke se izmolzuvam dur ne napolni 6 meseci.Toa e toa od nas.
A Bube na tebe so pomin,guska do malata i ic da ne se grizis se ke se sredi.
(grupna-gushka)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Neda_Jovan » 04 Apr 2015, 10:29

Bube mila ne se grizi. Mene pred 10 godini mi najdoa takva grutka t.n fibronom. Mi pravea biopsija i rezultatot bese benigno tumorce. E sega da ne te plasi nazivot Vo sistem nemale dr naziv (pipi) . Mi kazaa deka treba samo da se sledi redovno. Dva pati godisno idam na eho i fala mu na Boga ne progresira ne raste. Duri ne se ni oseka. No stom prekinam so doenje treba da se napravi i mamografija sto mislam deka sekoja zena i redovno treba da napravi. Nisto ne e strasno samo redovno sledenje. Pozzz

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by happiness » 04 Apr 2015, 22:49

piev klindamicin kapsuli dupla doza dve shishenca vo edno shishe imashe mislam 20tina silen antibiotik bile bube taka mi rekoja ...
ama jas veke ne go doev bebe togash se se odvivashe vo kratok period prekina mllekoto naednash primer imav podoj okolu 20-21 bash i ne mi teknuva i nakaj polnok sleden podoj ni kapka nemashe piev tecnosti i nisto ( veke ovaj period bevme vo kombinacija so AD) i rano utroto okolu 6 dobiv menstruacija.. po nekoj saat koga se kapev op grutka pola grada dodeka da se svestam pocna da zezi i silna toplina mi napravi osekav kako da si raboti kako pulsiranje i se uplashiv i toa mnogu ... bev kaj opshtata maticna i taa mi rece ako veke prekina mlekoto da ostavam da ne mu davam da stimulira ( i dali bi stimuliral ne znam oti jas saati mu nudev vo tekot na nokta i nishto nemasshe) oti ne e dobra gradata sleden den pocnav so klindamicin i veke za 24 saati imav olesnuvanje prekina klukanjeto , prekina bolkata...
probvaj bube so zelka nekoj period i pak ke odish na kontrola pa ke odluci d-r

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Bube » 05 Jul 2016, 11:44

И тука да пишам гледам сум пишала пред повеќе од година кога бев и на првиот преглед. Сега состојбата е ваква цистите ги нена ама за фибро аденомот ме пратија на биопсија во хистолаб во скопје .
Е сега имам слушано муабети дека биопсија може да направи да се активира жлездата ? Што мислите ?

Одговори

Return to “Здравје”