Проблеми со тироидна жлезда

Moderator: Модератори

Одговори
Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Проблеми со тироидна жлезда

Post by Bobe » 20 May 2013, 22:52

Еve i jas da si prasam ne znam,na poslednoto ispituvanje na hormoni tiroidnata mi bese vidno nakacena imav od vrednosti 2-4 mojata 4.9 mi prepisaa samo Eutirox po 50mg na den posle 15 dena bese 4.3....doktorot mi veli za da nastane bremenost i da se socuva treba da bide najmnogu do 3.....e sega mene ne mi e jasno kako drugite hormoni se ok,samo tiroidnata ima problem zarem toa ne bi bilo kako posledica i drugite da ne se vo red?????????
I dali problem so tiroidnata moze da dojde do poremetuvanje na menstruacija odnosno da varira pomegu 28-31 den,bidejki sekogas za imam na 28 den sega mi e malku cudno......
Ve Molam dokolku moze nekoj da mi podobjasni ......
Last edited by Debora on 21 May 2013, 00:11, edited 1 time in total.
Reason: Ја раздвоив темава

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Радост » 06 Jul 2013, 17:35

Бобе, дури сега ја видов темата. Испитуваше ли пак ТСХ? Како ти е резултатот сега? Инаку идеално за останување на бременост е од 1 до 2 да е ТСХ и најбитно е кога ќе се случи бременоста, за да се одржува таа бременост треба хормонот да е максимум 2, зошто за жал со повисоко ТСХ многу често знае да се случи спонтан абортус. Потребно е многу често испитување и следење.
Искрено најважно за следење на тироидната жлезда е докторот. Најважна е терапијата да биде погодена цело време. И на Еутироксот минимум му треба 16 дена за да делува на промените ама не се препорачува пред 20 дена да се испита хормонот со терапија, зошто некогаш знае да покаже невалиден резултат.
И имаш право, кај хипо прв од показателите е доцнење на циклус, но тоа не е некое правило и најчесто е присутно кога не е навреме откриено пореметувањето на штитната жлезда, а и друго, кај тебе не е премногу висок хормонот за да ги имаш сите симптоми.
И, може апсолутно сите хормони да ти се супер, а ТСХ да не е, никаде нема правило дека мора да оди во пакет со други промени.

Извести ме како си, колку можам ќе ти помогнам. (a2)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Bobe » 06 Jul 2013, 22:44

Mila Radost...fala sto me mislis (a2) ....da tocno e se sto napsa,duri lekarot mi rece deka za invitro vo Bugarija nikako dktorite ne se nafakale da pravat ako ne e pomalku od 2.......na poslednoto merenje pred edno desetina dena mi pokaza 3.7,jas prodolzuvam so terapija barem uste edno dve nedeli....no vo slucaj na bremenost ne mi e jasno....ke ostane istata ili ke se menuva i dali barem za malku mpoze da se prekine,zosto prasuvam eve na primer se sluci ovoj mesec da dojde do zabremenuvanje,mene ke mi bide strav taa doza da si ja prodolzam,da se prekine p[a so konsultacuja so lekar ili????
od simptomi mi se namali umorot,pred toa malku da porabotev jas bev mrtva umorna,vo prodolzenie na denot cel den nesposobna,neraspolozena,so eden zbor nikakva,se uste imam zabrzano cukanje na srceto na momenti pri legnuvanje,stanuvanje,a i apetiot mi se podobri...... (smile)
a imam i drugarka sega bas na poslednoto ispituvaje vidno nakacena tiroidnata,a ona si vlaga vo 6ti da i e zdravo i zivo (confus) (love5)
a dali znaes,deka kako rezultat na tiroidnata moze da dojde do oskudni menstruacii,mu kazav na lekarot me isprati na ispituvanje kade sto se vide deka cirkulira krvta ok i normalno krvaram,veli od nesto drugo ke da e da vidime prvo da ja sredime tiroidnata.....tuka malku ne go iskapirav ama nema veze....demek ako e ona vo red ke bide menstruacijata ili dodatni ispituvanja????minatata imav 2 dena so sila.....
fala ti i na objasnuvanjeto epten mi pomogna (a2) (a2) (a2) (love5)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Радост » 06 Jul 2013, 22:56

Бобе, нормално е да имаш милион прашалници. Непознатото секогаш не плаши, знам по себе. :) Е сега, дај Боже ти остани си бремена и немој да се грижиш за се, за останатото докторите се овде. Кога ќе останеш бремена, ќе одиш веднаш на контрола да ти се мери ТСХ и според него ќе ти ја зголемат дозата на Еутирокс. Значи може од 50 на 75 да ти ја качи, а може и на 100-ка, зошто самото бебче ќе ги крева нејзините хормони и ќе биде потребно зголемување. Причина плус за повеќе Еутирокс е зошто самото бебе има потреба од јод, а кај хипо не лачи доволно. Значи немој да се грижиш, кога се оди редовно на контроли не може ништо да излезе од контрола. А инаку, апчињата не сметаат на бебчето, туку напротив има истражувања кои покажале дека се раѓаат паметни дечиња. (love5)

Другото многу битно што мислам дека и самата го знаеш е никаква нервоза и стрес! Ама мислам сериозно никаква! Зошто би се зачудила за колку кратко време, да не речам за 2 дена од стрес може да збесне хормонот и да ти е потешко секојдневието, особено кога се очекува бременост. Мораш да дадеш се од себе да бидеш релаксирана и позитивна. Првите 4 саати после апчето не смееш да внесуваш растителни влакна, брокула, спанаќ, зелка зошто го намалуваат неговото дејство. Наутро ќе го пиеш со многу малку вода и саат после тоа не внесувај ништо.

Е сега за циклусот, кај тебе не е средена тироидната, значи ТСХ-то се уште не е доведено до идеална вредност, па затоа и ти прави проблеми со циклусот, немој да се грижиш и за тоа, се ќе се среди. Само треба дисциплина огромна, позитивна мисла и трпение.

Мислам дека се опфатив ама нормално, ќе бидам на темава и во иднина. Главата горе и нема ништо невозможно, има само одложени работи кои ги посакуваме. (a2)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Bobe » 06 Jul 2013, 23:05

Te guskam silno Radost....fala (a2) (a2) (a2) ,licno probuvam na ignore se da stavam kolku mozam tolku,imas pravo saka i malku disciplina :ymblushing: (smile)
preubavo objasneto,mi se podobjasnija nekolu prasalnici blagodarenie na tebe (a2) (a2) (a2)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Радост » 06 Jul 2013, 23:07

Ме радува ако сум успеала да ти олеснам. (a2) Во иднина ако не се чуваш доволно (rp) ќе има карање. (rp) Ништо не поважно од тоа да бидеш здрава и да родиш здраво бебче, затоа менувај се со време. (bu)

srculence
Редовен член
Редовен член
Мислења: 499
Придружен: 13 May 2013, 22:17
Му се допанале: 212 пати
Им се допаднал: 296 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by srculence » 06 Jul 2013, 23:12

Само строго Радост (rolll) (rolll) (rolll) И јас сум со еутирокс 125 викенд 150 и пред инвитрото
ТСХ ми беше 0,08 но кај мене е е целосно извадена тироидата.Сега сум на контрола за да се види дали на бебуш му треба поголема доза или ке си остане на истата

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Радост » 06 Jul 2013, 23:16

Добредојде и ти во клубот. :)) Јас сум сега на 75 и ми е 1 ТСХ, на контрола сум на крајот на месецот пак. Впрочем на 4 недели сега ќе морам да одам ама не ми е тешко воопшто. Иако некогаш се чувствувам како баба, имав период кога пиев по 17 апчиња дневно ама нема паѓање, затоа и ќе галиме мешиња и затоа и ќе ја караме Бобе. (rp) (a2)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Happy^_^ » 07 Jul 2013, 00:13

Како откривте дека имате проблем со тироидната? :)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Радост » 07 Jul 2013, 00:20

Happy^_^ wrote:Како откривте дека имате проблем со тироидната? :)
Јас неконтролирано се поправив, повеќе од 30 кила. Историјата ми е долга ама од таму почна се. Плус имав температура 34 скоро една година.

Одговори

Return to “Здравје”