Менструален циклус

Moderator: Модератори

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Менструален циклус

Post by only44you » 28 Apr 2015, 21:33

Јас претходно морам прво премногу да се ИЗВИНАМ, бидејќи секаде барав ваква тема на форумов, но или не ја најдов или не ја видов од што сум преплашена. Ве молам ако не е соодветно местово бришете ја.

Имено пред саат време добив мензис, а претходно добив на 04.04.2015, всушност добив два пати во овој месец , односно на 25 дена. Никогаш до сега ова не ми се случило и затоа се уплашив.
Ве молам пишете ако некоја од вас имала слично искуство ???

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Менструален циклус

Post by kit-kat » 29 Apr 2015, 08:43

Не се плаши. Нормално е (smile)
Јас скоро секогаш добивам од 24-28 ден. Во 3 месеци годишно по два пати, на почеток и на крај од месецот.
Велат дека од 21-40 дена е во ред.
Можеби порано ти била овулацијата ништо страшно. (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Менструален циклус

Post by Lejla7 » 29 Apr 2015, 08:52

I mene mi se ima sluceno, ne se sekiraj. I toa otkako zaploviv vo triesetite (laugh1) - ednas dobiv na 23 dena. Mozno e da se raboti i za anovulatoren ciklus.

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Менструален циклус

Post by only44you » 29 Apr 2015, 16:35

Лелееееее срцки сте, кит-кет и лејла.... Ма ве обожавам сите тука да знаете.... Ма... Синоќа јас се туширав околу 21 час и се бришам доле со пешкирот, онака со тапкање како што правам и секогаш и гледам на пешкирот крв со слуз. И добро као ајде добив, но ставрно се исплашив , бидејќи никогаш до сега ова не ми се случило. Ставив гаќи , но не и влошка. До денес сабајле гаќите чисти, цутка. Отидов во вц сабајлечки на мокрење, гледам ништо нема. Отидов на работа цел ден ништо...и тек дури сега попладнево во 16 часот ми проби убаво. Значи треба денешниов ден ли да го рачунам како прв ден од циклус ???

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Менструален циклус

Post by Vesela » 30 Apr 2015, 15:36

Не се секирај нормална работа е тоа како што пиша Киткет. Порано консултирав гениколог ( јас имав мака ми доцнеше една недела, а не бев трудна) кој ми кажа дека жена може да добива циклус од 21 до 45 дена. Се пократко или подолго треба консултација со доктор. Инаку што се однесува за пресметување прв ден на циклус, односно од кога се смета моментот на добивање исто прашав доктор кој ми кажа секогаш се смета првата крв ( иако тоа било само капка), зошто јас никогаш не знаев да си пресметам. Исто како кај тебе и мене ќе ми дојдеше една капка, па потоа цел дена нема ништо, и утредента нормално си теце циклусот. И докторот ми кажа дека ден кога е добиена менструацијата се смета денот кога имало прво крварење( макар и мала точка крв). Се надевам дека бев јасна (smile) (smile) .
Поздрав и не се секирај, особено што циклусот е многу поврзан со стрес, начин на исхрана, физичка активност, промен ана клима. Не пример мене кога одам на одмор секогаш ми доаѓа 5-7 дена порано ( секогаш ми го расипува одморот).

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Менструален циклус

Post by only44you » 30 Apr 2015, 16:23

Vesela wrote:Не се секирај нормална работа е тоа како што пиша Киткет. Порано консултирав гениколог ( јас имав мака ми доцнеше една недела, а не бев трудна) кој ми кажа дека жена може да добива циклус од 21 до 45 дена. Се пократко или подолго треба консултација со доктор. Инаку што се однесува за пресметување прв ден на циклус, односно од кога се смета моментот на добивање исто прашав доктор кој ми кажа секогаш се смета првата крв ( иако тоа било само капка), зошто јас никогаш не знаев да си пресметам. Исто како кај тебе и мене ќе ми дојдеше една капка, па потоа цел дена нема ништо, и утредента нормално си теце циклусот. И докторот ми кажа дека ден кога е добиена менструацијата се смета денот кога имало прво крварење( макар и мала точка крв). Се надевам дека бев јасна (smile) (smile) .
Поздрав и не се секирај, особено што циклусот е многу поврзан со стрес, начин на исхрана, физичка активност, промен ана клима. Не пример мене кога одам на одмор секогаш ми доаѓа 5-7 дена порано ( секогаш ми го расипува одморот).
Mnogu ti blagodaram Vesela. Inaku prethodniot mesec bev pod golem stres , na dieta sum i vozenjeto velosiped mi e fizickata aktivnost (smile) . Ne znam dali toa ima vrska , no si mislam ako toa imase nekakva vrska menzisot ke mi docnese, a mene mi dojde porano . Kako i da e se nadevam deka se ke bide kako sto treba ponatamu.
Pozdravce (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Менструален циклус

Post by Debora » 01 May 2015, 12:35

Мене ми кажале поинаку отколку на Веселка, дека за прв ден се смета денот кога убаво ќе пробие. Оти претходно може да биде само спотинг, а не менструација.

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Менструален циклус

Post by only44you » 01 May 2015, 13:39

Е сега друго да ве прашам..... Денес мене ми е 3-ти ден од циклус , но многу малку крварам , скоро воопшто и да нема крв. Искуство некое???

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Менструален циклус

Post by ivvi<3 » 01 May 2015, 23:10

Имаш болки или нешто друго невообичаено?

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Менструален циклус

Post by only44you » 01 May 2015, 23:13

ivvi<3 wrote:Имаш болки или нешто друго невообичаено?
Не, ништо немам посебно, се е нормално, ни болка ни ништо........ Зошто ?

Одговори

Return to “Здравје”