Полип на матка

Moderator: Модератори

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Полип на матка

Post by prvenka » 07 May 2010, 08:35

Me snema ali so razlog (sad1)
Na posledniot pregled kaj d-r Dimitrov od Remedika pred edna nedela mi ustanovi polip vo matkata,pa bidejki planiram da ostanam bremena mi preporaca da go izvadam.Taka da se resiv nabrzina da ne cekam se rasprasav dobro kaj koj doktor,mi rekoa deka Dimitrov bil najdobar i taka da zavcera bev na intervencija....i zamisli od eden polip izleze deka sum imala dva edno do drugo zalepeni i septum,toa e nekoj vid na pregrada vo matkata,doktorot mi rece ic da ne se sekiras od sledniot ciklus na rabota no jas sum izvadena od pamet....ke imam li problemi ponatamu za zabremenuvanje..ima li nekoj takvo iskustvo,posle takva intervencija da ostanal bremena bez problem,mnogu sum zasekirana (cry1) (cry1) (cry1) (cry1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Полип на матка

Post by Debora » 07 May 2010, 16:15

Првенка за полипот немој да се грижиш. Моја пријателка имаше, и го отстранија и потоа немаше никакви проблеми. За септумот не разбрав дали е отстранет. Септумот веќе може да прави проблеми ако не се отстрани. Ако е отстранет нема проблеми понатаму, немој да се секираш, за се си има решение.

Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Re: Полип на матка

Post by Kjara » 07 May 2010, 20:18

Првенка, Д-р Димитров го сметаат за најдобар за такви интервенции, чим он рекол дека нема проблем знали навистина нема. Не се секирај , верувам дека набрзо ќе не израдуваш (a2)

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Полип на матка

Post by prvenka » 10 May 2010, 10:22

Da,da Debora i septumot go otstranil....samo sto istiot nieden ginekolog na eho go nemase videno taka da ne ni znaev deka go imam se dodeka ne dojde da se intervenira za polipot,i fala bogu sto se zavrsi se ok,bar taka rece d-r Dimitrov od Remedika,pa sega so gospod napred (unsure) Od sledniot mesec (ttc) ,rece doktorot posle sledniot ciklus,pa daj boze da bide pobrzo da ne me utepa psihata (cry1)

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Полип на матка

Post by prvenka » 10 May 2010, 10:27

Kjara,bogami d-r Dimitrov e prekrasen covek i strucnjak,nema nekoj sto ne kazal deka e golem strucnjak.Za histeroskopija i laparoskopija e prviot koj pocnal da raboti i iskreno eptem mi vleva doverba,sto e i najvazno.Ne idam vise po drugi ginekolozi sakam kaj nego da prodolzam,mislam deka e prav izbor (thumbsup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Полип на матка

Post by Debora » 10 May 2010, 15:57

Септумот најчесто се открива со ХСГ или хистероскопија, затоа не се гледал на ехо. Штом е отстранет ич да не се секираш. Да се надеваме дека уште следниот месец ќе има резултат, ама дури и да не биде за 1 месец, ќе биде наредниот. Лошо е кога има пречка, а не се знае за неа (како досега што било). Штом пречката е отстранета, само опушти се, ќе видиш наскоро дека си (t3) и ќе славиме. (thumbsup)

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Полип на матка

Post by prvenka » 19 May 2010, 11:46

Pijam ciklo proginova i estrofen,taka mi rece doktorot...do ciklusot.Posle menzis na kontrola.
Imam uste osum dena od terapijata da ispijam,i posle bi trebalo ubavo da dobijam pa na kontrola (sad1) Edvaj ja cekam taa kontrola i da pocnam so folikulometrija,da vidam kako ke bide situacija (cry1)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Полип на матка

Post by ELIANA » 29 Jun 2010, 14:23

Пред околу 2 год. кога се одлучивме дека сакаме бебе, отидов на преглед на гинеколог за да видам дали се во ред, да не има некоја инфекција и сл. за да се реши тоа пред да забременам. Се беше во ред, освен тоа што ми најдоа полип. Д-рот ми рече дека не е некој проблем, но може да претставува ризик во случај на бременост, затоа што може да расте. Ни рече да се стрпиме еден месец па пак да се вратиме на преглед. За жал полипот беше уште присутен. Јас сум Христијанка, и верувам дека има сила кога преку вера во молитва ќе застанеш пред Бог, и дека Бог ги слуша нашите молитви. Интензивно се молевме со мм ми и со други христијани околу месец дена после тоа. Отидов пак на преглед, и за слава на Бог, полипот веќе го немаше (sr) Некогаш има потреба од лекарска интервенција, може Бог да делува на таков начин, но јас Му благодарам на Господ што во мојот случај немаше потреба од тоа (bo) После тоа бебето не дојде веднаш; со Божја милост, забременив после година и неколку месеци, токму кога ќе требаше да правиме тестови за неплодност. Слава и благодарност до мојот Господ Исус Хрситос (cl) (smile)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Полип на матка

Post by Peperutka » 28 Oct 2010, 20:41

Од кои причини настанува полип на матката,како се дијагностицира и лечи?

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Полип на матка

Post by Sashka » 28 Oct 2010, 21:45

Пред 4 години имав полип на грлото на матката.Причините за создавањето не се знаат...

До тогаш немав отидено на гин.преглед а си имав мака неколку месеци,можеби и подолго.
Знаев дека нешто не е во ред,затоа што ми се јавуваа крварења за време на однос и болки,и тоа не беше некое ситно крварење,ама од срам и страв не отидов веднаш на преглед (fr)

Кога конечно отидов на лекар, д-рката со обичен вагинален преглед го виде полипот,ми даде упат за во болница и отидов да ми го отстранат.Не беше ништо страшно самата процедура, ми пуштија во вената апаурин со не знам што, значи не беше со анестезија, ама и воопшто не беше болно (а јас сум гооолема плашливка-значи стварно не болеше (smile) ). Си дојдов дома по 2 саати од зафатот,колку да ми помине замелушеноста од апауринот (и си искористив 2 недели боледување (а немаше потреба ни од 2 дена (rolll) )

Во брисот што ми го земаа излезе дека имам некоја бактерија,така да не знам...можеби и тоа имало врска...
Во секој случај,фала му на Господ, помина (thumbsup)

Одговори

Return to “Здравје”