Диети

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Диети

Post by Marina » 05 Feb 2013, 16:08

Леле Мамино срце која диета била оваа...ја имам држено,и да ти кажам дека си поспана ради неа! мене ми беше ужасно тие две недели,диетава или како медицинска или како диета на Жан Митрев ја знаат,дека он за некој тип на луѓе ја направил као демек.јас ја прекинав,малце јадење ми беше и мене друго ми треба не само протеини,за брзо симнување сигурно брзо ќе симнеш ама јојо ефект е програмиран,многу знам што ја држеле диетава и сите ја прекинале.знам дека си решена и дека сакаш да ослабеш ама ако почнеш да се осеќаш лошо и сама ќе ја прекинеш,не вреди здравје да си уништуваш за тоа,еве јас ќе ти кажам милион работи што имам пробано,овој памет да ми беше,него ај,трпи бабу за лепоту што викаат (laugh1) се шалам,само сакав да ти кажам моето искуство,се надевам твоето поинакво ќе биде

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Диети

Post by Mamino_srce » 05 Feb 2013, 17:00

Марина, јас па имам слушнато многу добри искуства од другите што ја имаат пробано и порано и јас затоа -се одлучив да ја држам. За јо-јо ефект сигурно има секоја диета, ама јас сакав да пробам бидејќи напоредо со вежбањето се надевам дека ќе можам понатаму само да ги одржувам кг. Ќе видиме, не можам да знаам без да пробам. Ќе пишам во секој случај.
Ама вчера ете бев на вежбање и се плашев како ќе поминам, ама па во животот не ми беше полесно, полна со енергија бев. А поспана сум и вчера и денес до ручекот, малку ми е доручекот, а пак ручекот и вечера посебно и повеќе од доволни.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Диети

Post by Mamino_srce » 05 Feb 2013, 17:28

Леле Марина, морам да додадам, усред диета ти ме демотивираш (rolll) инаку фала за споделеното мислење, ама имам прочитано многу позитивни искуства, можеби е малку храна ама сосема доволно за дневниот внес. Јас исфрлив и кафето, бидејќи не можам без шеќер да ја пијам, и ја заменив со зелен чај демек има и тој кофеин, ама јас нормално бев спремна да се чувствувам малку поспана, сепак треба неколку дена метаболизмот да се навикне и самиот организам е во шок, ипак е промена, а јас одам на се или ништо, не можам сама да си исфрлам од исхрана нешто, овака ми е полесно веќе напишано и само да си се придржувам кон тоа.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Диети

Post by happy cumulus » 10 Feb 2013, 17:12

Mamino srce, nema sto Marina da te demotivira, ete i ona ti vika ke vidis kako se cuvstvuvas. Jas nikogas ja nemam drzeno ovaa dieta (nitu nekoja druga), ama znam zena sto ja drzese i i bese mnogu efikasna. Zenata doduse ja drzese od zdravstveni pricini i ne vezbase. Licno ne poznavam drug, ama sum cula i mnogu pozitivni iskustva.
A imav cimer, toj resi eden den da oslabi ( a i ne bese nesto posebno preku so kilazata). Toj otide na proteinskata dieta i naglo oslabe! Ne znam kolku e zdravo. Proteini samo i zelencuci mislam deka smeese da jade. Sekoj den samo jajca i mesa... Ete pisav ovoj slucaj zasto bev svedok:)

puflice
Член
Член
Мислења: 113
Придружен: 02 Aug 2011, 17:14
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 36 пати

Re: Диети

Post by puflice » 10 Feb 2013, 18:25

И јас се вбројувам во категоријата на луѓе кои уживаат во храната,а се мачат со вишокот килограми. Но до сега успешно ја одржувам линијата со тоа што имам периоди кога јадам се и периоди кога гладувам односно сум на диета. Многу ми е тешко да се хранам умерено. Сега веќе се осеќам дека сум поправена и треба да се ставам на диета. Ја имам пробано медицинската диета и според мене не е многу добра бидејќи додека се држи диетата некако се осеќаш без енергија. Јас најмногу ја сакам ОН диетата и мислам утре да ја почнам,со тоа што не ја држам ептен ригирозно но сепак внимавам на комбинацијата на храна (протеини,белковини,јаглехидрати). И диетата на Беломорка ми е примамлива но јас никако не можам да јадам наутро. Знам дека правам голема грешка,но јас јадам само во втората половина од денот и затоа ОН диетата ми одговара. Ајде да си посакам среќа (thumbsup) за утрешниот старт на диетата.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Диети

Post by Mamino_srce » 12 Feb 2013, 13:05

Најдов уште една диета, па ете да си стои тука, знам дека некои ја држале и не изгледа многу страшна, можеш да јадеш и благо (laugh1)

UN dijeta

Striktno sprovođenje ove dijete dovodi pored skidanja kilograma i do promene metabolizma pa se izgubljeni kilogrami ne vrećaju. Dijeta traje 90 dana. Ako je potrebno oslabiti manje kilograma, dijeta se prekida ranije, ali tada NE dolazi do promene metabolizma.

UN dijeta uvek počinje proteinskim danom, zatim slede skrobni, ugljenohidratni dan, voćni dan, pa ponovo proteinski. REDOSLED DANA SE NE SME MENJATI.

Doručak
Svih 90 dana VOĆE. Jedu se po dva ista voća ili šaka suvog voća ( izbrojte 8 komada, biće dovoljno ).


Prvi dan - PROTEINSKI DAN

Ručak
• Meso, dinstano, bareno ili pečeno (3 parčeta - restoranska porcija - do 250 gr) ili 3 kuvana ili pečena jaja ili nešto od mlečnih proizvoda pa i soje.
• Hleb - parče integralnog hleba
• Salata - u neograničenim količinama sa maksimalno 1 kašikom ulja
• Supa - obavezna ( bez rezanaca - 1 šolja / 3 dcl ) a ako se konzumiraju mlečni proizvodi onda supa nije obavezna popite jogurt ili mleko.
NAPOMENA: Različite vrste proteina se ne mešaju u jednom obroku a ni u danu.

Večera
Isto sto i za ručak, ali bez supe i BEZ HLEBA. Obavezno je da ako se meso jede za ručak jede se i za večeru, a ako su jaja za ručak, moraju biti i za večeru.


Drugi dan - SKROBNI DAN

Ručak
• Pasulj, grašak, sočivo, pirinač, krompir - kuvano, jedino uz dodatak začina (so, vegeta, biber, kečap, kuvani paradajz) - pun tanjir
• Hleb - parče
• Salata

Večera
Isto kao i za ručak, ali pola mere. Večera je BEZ HLEBA


Treći dan - DAN UGLJENIH HIDRATA

Ručak
Kuvana testenina uz dodatak začina - kečapa ili slično, ili pica samo sa dodatkom kečapa, ili slano pecivo u količini pice u piceriji (npr. 3 kifle)

Večera
Dva tanja parčeta torte, ili 3 - 4 kolača, ili 3 - 4 kugle sladoleda
Obavezno - 1 rebro čokolade za kuvanje


Četvrti dan - VOĆNI DAN

Ručak i večera

Samo mešano voće, koliko se hoće.

Dodatne napomene

Posle kruga od 7x 4 dana, tj. 29 dana (tri puta u toku dijete) drži se "vodeni dan". Celog dana pije se samo voda;
• Obavezno posle voćnog, a ponekada posle vodenog, nastavlja se sa proteinskim danom;
• Kafa i čaj se mogu piti, ali bez sećera. Sokove svesti na najmanju moguću meru;
• Obavezno je uzimati posle ručka 1 tabletu, koja sadrži dnevnu dozu vitamina i minerala;
• Pauza između obroka prvog dana je 4 sata, a drugog i trećeg dana je 3 sata; za vreme voćnog dana pauza imeđu obroka je 2 sata;
• Posle 8 sati uveče nemojte ništa jesti.

Sve što je navedeno mora se jesti jer ima svoju ulogu u organizmu. Voće je obavezno za doručak, jer najbrže daje energiju, čokolada trećeg dana takođe, jer štiti organizam od moguće alergije.

Količine hrane su veće od uobičajenih, a namirnice podešene našim uslovima i podneblju. Mora se biti dosledan i uporan. Može se desiti da prvih deset dana ne dođe do gubitka kilograma, ali onda počne nagli gubitak i to čak 3 - 4 kilograma. Posle 90 dana dijete, još 90 dana za doručak se jede voće, dok se za ručak i večeru vraća na uobičajeni način ishrane. U tom periodu treba da se izgubi još 3 kg što je pokazatelj promene metabolizma. Ako se ne izgube, dijetu treba ponoviti, ali tek posle 3 meseca.

DIJETA SE NE SME PRODUŽAVATI VIŠE OD 90 DANA - JEDINO POSLE PAUZE OD 3 MESECA MOŽE SE SPROVESTI NOVIH 90 DANA DIJETE.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Диети

Post by happy cumulus » 12 Feb 2013, 22:18

Mamino srce, Marina ja drzese ovaa dieta. Imase i dnevnik otvoreno kako i odi. MIslam deka i bese efikasna dodeka ja drzese, ama ona najarno moze da ti kaze (smile).

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Диети

Post by Vesela » 10 Mar 2013, 07:31

Devojki HElP, doagja prolet treba da se slabeeeee;) moze li nekoj da mi ja kaze dietata koj e 2 dena makaroni, pa oriz, pa meso......:mi ja preporacaa deka deka bila epten dobra.

Bambina
Нов член
Нов член
Мислења: 96
Придружен: 05 Mar 2012, 15:59
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Диети

Post by Bambina » 10 Mar 2013, 20:21

21 Day Diet

Day 1 – Yoghurt

Day 2 – Pasta and cow milk cheese

Day 3 – Pasta and cow milk cheese

Day 4 – Pasta and cow milk cheese

Day 5 – Beef and salad

Day 6 – Beef and salad

Day 7 – Beef and salad

Day 8 – Chicken and salad

Day 9 – Chicken and salad

Day 10 – Chicken and salad

Day 11 – Fish and lemon

Day 12 – Fish and lemon

Day 13 – Fish and lemon

Day 14 – Potatoes and cow milk cheese

Day 15 – Potatoes and cow milk cheese

Day 16 – Potatoes and cow milk cheese

Day 17 – Rice and yoghurt

Day 18 – Rice and yoghurt

Day 19 – Rice and yoghurt

Day 20 – Vegetables

Day 21 – Fruit

Day 22 - Pasta and cow milk cheese until 6pm. After that you may eat something sweet.

Bambina
Нов член
Нов член
Мислења: 96
Придружен: 05 Mar 2012, 15:59
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Диети

Post by Bambina » 10 Mar 2013, 20:22

Повели Весела. На англиски е, ама мислам дека нема да биде проблем (smile)
Со среќа, па кажи како ти оди (smile)

Одговори

Return to “Здрава храна и додатоци во исхраната”