Подготовка за погреб

Корисни инфомации информации за се што ни треба: што, каде да најдам итн.

Moderator: Модератори

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Подготовка за погреб

Post by belomorka » 24 Sep 2014, 07:40

вака значи мајками сите знаете дека не е добра. ама јас морам да бидам спремна на најлошото за да не лутам како мува без глава. па да си прашам. ние немаме ни гробно место. значи денес или утре да оди мм да праша за да купам гробно место. ме интересита. каква е процедурата. несакам да ве потсетувам на лошите мигови но ми треба помош само кога пишувам можам се да прашам ако почнам да зборам плачам и заборавам што требаше да прашам.
значи. знам дека трба да се јавам во брза помош за да констатира смрт. пота што е следно. јас треба да се јавам во погребално да ја земат или брзата помош ја носи?. што треба да и облечам? нешто ново да купам или нешто што она си го сакала. јас ли поределувам кога да е погребот или од бутел ке ми кажат. тоа нешто пешкири за на гробишта за тие што ке го носат ковчегот колку пешкири треба или незнам што друго. Ве молам помогнете ми, сакам да бидам спремна да и ја успокојам душата а не да се шуткаме низ дома и да не знаеме што да правиме. Девојки знам дека нема да помислите дека сум луда што го правам ова ама мора некој и ова да го прави. Фала ви многу.

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Болеста на нашите родители

Post by belomorka » 24 Sep 2014, 11:44

никој не сака да пишува на оваа тема (sad1) потполно ве разбирам. сепак фала

srculence
Редовен член
Редовен член
Мислења: 499
Придружен: 13 May 2013, 22:17
Му се допанале: 212 пати
Им се допаднал: 296 пати

Re: Болеста на нашите родители

Post by srculence » 24 Sep 2014, 12:20

mnogu mi e zal
Jas ona sto.go znam.kako.bese kaj dedo mi znaci brza pomos.konstatira smrt izdava potvrda so taa ides pogrebalno se dogovarate za pogreb koga sakate pogreb koj den i pogrebalnoto ja zima i ja nosi vo kapla
Za peskiri na tie sto go nosat kovcegot i.krstot barem kaj nas taka.bese...sekoj ima adeti

srculence
Редовен член
Редовен член
Мислења: 499
Придружен: 13 May 2013, 22:17
Му се допанале: 212 пати
Им се допаднал: 296 пати

Re: Болеста на нашите родители

Post by srculence » 24 Sep 2014, 12:24

Treba zena kako mesarija treba lepce pcenica sveka golema od crkva kaj.sto ke zakazes pogreb kes.i.zemes sveki na kilo za da podelis na pogrebot
A obleka sto i.e namilo.toa
I peskir za krstot i.popot

srculence
Редовен член
Редовен член
Мислења: 499
Придружен: 13 May 2013, 22:17
Му се допанале: 212 пати
Им се допаднал: 296 пати

Re: Болеста на нашите родители

Post by srculence » 24 Sep 2014, 12:25

Toa jas znam belomorce drug ako znae poveke neka pise

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Болеста на нашите родители

Post by ripcence » 24 Sep 2014, 12:28

(big-hug) Беломорка, посакувам господ сета сила на овој свет да ти ја даде.

Пред извесно време почина баба му на мм, она почина на геријатрија, од Бутел ја земаа со нивно возило и ја однесоа до капела, алишта имаше спремено свеки им ги даде они ја облекоа. Е сега баба му на мм уште пред склерозата сама си имаше спремено се од облека и обувки за погреб-таа облека и ја пратија.
За гробното место, ние веќе имавме ама било на име на бабата, па кое малтретирање беше, се правеше оставинска постапка, не ја погребуваа додека не го решивме имотното прашање на гробот. Значи треба да си купите место кое ќе го имате со имотен лист. Добро е тоа сега да си го направите.
Во врска со погребот баба му имаше желба внуците да ја носат до гробот, така и направија, на секој од нив им даде свеки пешкир, носеа на рамо. Се носеше и пченица, свеќи и брашно (ама не ја знам точната процедура) најдобро е свештено лице тоа да ти го каже. На гробот се послужи со овошје и пијалок, а потоа отидовме во ресторанот што е во склоп на Бутел.

Јас би ти препорачала, да спремите само место и облека. И да си задолжиш некој близок кој ќе трча и ќе набавува се што треба, ти биди си присебна да ја испратиш мајка ти, да не мислиш на ништо друго.
(big-hug) (big-hug) (big-hug)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Болеста на нашите родители

Post by Радост » 24 Sep 2014, 12:32

Ти давам рака за издржливоста.

Темата е болна и језива и ти посакувам многу сила. (big-hug)


Можеш и во нова облека ама да и ставиш нешто што и е омилено. Внатре во било кој џеб се става било каква пара.
Ти треба бел чаршаф за најдолу да се постели и црвен конец подебел за да и се врзат рацете и нозете.
Тоа е се адети и не е грев ако нешто згрешите.

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Болеста на нашите родители

Post by imambebe » 24 Sep 2014, 13:02

Беломорка само да те гушнам,со тебе сме мила.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Болеста на нашите родители

Post by Vesela » 24 Sep 2014, 13:51

Беломорче мила, те прегрнувам најнај силно.
Кога почина татко ми, дојде брза помош која констатраше смрт ( извештај ти даваат одма, а после пак одиш во брза помош да ти дадат уште еден за во МКУ). потоа се јавуваш во погребално и они го земаа во капела. Таму ги средуваат облекуваат, спремаат. Е сега незнам дали има нешто разлика бидејќи татко ми почина на улица (отиде човекот да си купи весник и инфарк на лице место умре), па нас мораше и полиција да не испрашува да не е насилна смрт дека е изненадна и на улица. потоа со извештајот од брза помош одиш во бутел и носиш облеки.Толку се сеќавам. ако ми текне, а и мајка ми ќе ја прашам ќе ти пишам.
поздрав (big-hug)

optimizam
Нов член
Нов член
Мислења: 72
Придружен: 24 Dec 2013, 16:27
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Подготовка за погреб

Post by optimizam » 24 Sep 2014, 16:26

offff,milicka najmalku sakam za ova da ti pisuvam ama posto mi e najsvezo ke ti kazam- mazot mi pocina nokta pred 24.00h-se javivme vo brza pomos im kazavme deka bil so dijagnoza carcinom i voopsto ne dojdoa,rekoa deka potvrda izdavaat vo butel imalo tamu lekar,znaci kumasinot i komsijata vednas otidoa negde pozadi RAMSTOR imalo dezurna sluzba za kovceg tie bile ne znam na BUTEL-zemaa kovceg odnosno tie dojdoa so vozilo za edno saat vreme ,so prethodna najava za da se odnese vo kapela i posle toa sabajleto vo 7.30 otidovme vo butel da go zakazeme pogrebot ,da ni ja dadat lekarskata potvrda i vednas plativme sto treba a i togas moze vednas da se zeme grobno mesto ako nemate.Toa e toa MILA MOJA BIDI JAKA I NEKA NE JA MACI GOSPOD -nikoj toa ne go zasluzuva ni vrapce pa kamoli covek-.............

Одговори

Return to “Информации”