Библиски стихови

Moderator: Модератори

Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Библиски стихови

Post by Debora » 05 Jun 2013, 10:22

Еве тема кај што можеме да си споделуваме Библиски стихови. (smile)

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 05 Jun 2013, 12:48

Ti blagodaram Debora zatemava i jas veruvamke bide plodna tema.Aj prva da ja zapocna sto mnogumi lezi na srce bideki mnogu mi se kini srceto ,bas bukvalno mi se kini koga gledam kako Bozjiot narod gini od neznaenje,zatoa sto imaa premnogu slepi vodaci,koj vodat vo propast.Bev potiknata od eden razgovorkoga devojkata rece jas ne mozam sama da se pokajam,toa moram pred duhovnik ,samo preku nego mozi Bog dami gi prosti grevovite.Vo sprotivnost na toa Biblijata izobiluva so mnogustihovi,duri naedno mesto veli Isuskoga im seobratil nafaraseite im rekol em vie ne vleguvate vo Bozjoto carstvo,em drugite ne gi pustate da vlezat.
Vo matej 23-4 stih Isus gi prekoruva faraseite,togasni verski vodaci so zborovite:im vrzuvate breminja teski i macni za nosenje i gi klavate vrz plekite na lugeto,,i 5 stih ,,i site svoj delagi pravete samo lugeto da ve vidat i da gi prodolzete resite na svojte obleki,,
Isus rekol ev.Jovan 3-5,,vistina,vistina vivelam,ako nekoj ne se rodi od voda i duh ne mozi da vlezi vo carstvoto Bozjo,,
EV SPORED jOVAN 14-6STIH,,Jas sum patotvistinata i zivotot i NIKOJ ne doaga kaj Tatkoto osven preku Mene,,
Isus so umiranjeto na krstot i voskresnuvanjeto ednas zasekogas ja rascepi zavesata na hramot i napravi pristap za sekoj covek preku Nego da mozi da go zapoznae Bog,,
ne ti teebanikako posrednik da dojdis kaj Isus i da se molis i pokaes,edinstveno sto treba e da go baras so celoto tvoe srce,dusa i razum.
Sto mislite drugite za ova?otvoram diskusija

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Библиски стихови

Post by sunshine_2012 » 05 Jun 2013, 23:43

еве и од мене стих кој што ми помогна многу да не се осудувам себеси за тоа што сум го поминала во минатото.
Римјаните 8:1,2. 1. И така, сега нема осудување за оние, кои се во Христа Исуса и одат не по телото туку по Духот. 2. Зашто законот на духот на животот во Христа Исуса ме ОСЛОБОДИ од законот на гревот и смрта.
секогас кога нешто ќепочне длабоко во мене да ме потсетува и осудува за мојите гревови, овие стихови ми дојдат како утеха и мелем на душата.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Библиски стихови

Post by sunshine_2012 » 06 Jun 2013, 00:36

и уште овој стих да го пишам пред да си легнам.
Римјаните 8 38,39 Зашто сум уверен дека ни смрта, ни животот, ни ангелите, ни властите, ни сегашноста, ни иднината, ни силите, ни височините, ниту некое друго создание, ќе може да не одели од Божјата љубов, која е во Христа Исуса нашиот Господ.

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 06 Jun 2013, 08:29

Koga vo daden period vo zivotot bev kako razurnat grad,posle tornado zamisletesi si slika kako izgleda nekoj grad vo Amerika (ner) ,ne bas ubavo ,neli?E takov bese mojot zivot,Bog mi go dade ovoj stih iako togas i bas ne go razbrav negovoto celosno znacenie,no sega razbiram.toj stih e Isaja 58-11-12-Koga ke ja podelis so gladniot hranata svoja i ke ja nasitis dusata na stradalnikot,togas tvojata svetlinake izgree kako vo temnina i mrakot tvoj ke bide kako pladne i Gospod sekogas ke ti bide vodic ,a i vo vreme na susa ke ja nasituva dusata svoja ,i ke gi krepi koskite tvoi ,ti ke bides gradinanapoena so voda i kako izvor cii vodinikogas ne presusuvaat.Togas tvoite potomci ke gradat vrz stari urnatini ,ti ke gi postavis osnovite na mnogu pokolenija i ke te vikaat obnovitel na urnatini ,graditel napatista do naselbi,,
Aleluja Gospode,samo mozam dakazam deka Bog mnogu e veren,prvogo izgradivmojot zivot vrz starite urnatini,a koj gradel kuka znaee deka e mnogu potesko toa,otkolku da gradis na prazen plac (smile) ,posle me upotrebi ne znam ni samata za kolku mnogu luge so razurnati zivoti, e sega e vremetoza mojte potomci dame upotrebi (rad) .Zosto znam i jas ke si recam vo moeto srce kako sto pisuva eden stih:Isaja 49-20stih:
Pak ke ti recat vo tvoite usi sinovite od koi bese lisena:Pretesno mi e ova mesto,mrdni se za da mozam da se smestam.i ti ke se zaprasas vo tvoeto srce Koj mi gi rodi site ovie?Bev bez deca,neplodna,proterana i otfrlena,koj gi gledase?Ete ,bev ostavena sama ,a tie kade bea?,,
Mene cel ovoj pat mi e kako na son,ne mozam seusteda poveruvam deka mene ova mi seslucuva i mislam deka dolgo od koga ke gi rodam ne ke mozam da poveruvam vo srceto (w1)
Bideki Isaja 65 17 stih ,,Zosto eve ,Jas sozdavam novo neboinova zemja.Poranesnite nevolji veke ne ke se spomnuvaat nitu ke vi doagaat na um.Veselete se i voskliknuvajte doveka zaradi ona sto jas sozdavam ,zosto eve od Erusalim jas sozdavam voskliknuvanje od negoviot narod radost,, dance (joy) dance
ALELIUJA ALELUJA ALELUJA GOSPODE,TVOJA E SLAVAT AMIN!!!

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Библиски стихови

Post by sunshine_2012 » 07 Jun 2013, 08:18

еве еден убав и полн со надеж стих.
Еремија 29:11-13.
Зашто Јас ги знам своите замисли за тоа што имам намера со вас- зборува Господ.
замисла за мир, а не за несреќа, да ви дадам иднина и надеж.
Тогаш ќе ме повикувате, ќе доаѓате кај Мене ќе Ми се молите, и јас ќе ве слушнам,
Ќе ме барате и ќе Ме најдете, зашто ќе Ме барате со сето свое срце.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Библиски стихови

Post by Debora » 07 Jun 2013, 10:24

Пред неколку дена уште толку ме погоди овој Псалм, Псалм 128. (love5)

1 Песна на воздигање. Блажен е секој, кој се бои од Господа, кој оди по Неговите патеки!

2 Ти ќе го уживаш плодот на твоите раце, блажен ќе си, и ќе ти биде добро.

3 Твојата жена ќе биде како плодна лоза во внатрешноста на твојот дом. Твоите синови како млади маслинови гранчиња, околу твојот стол.

4 Ете, така ќе биде благословен човекот, кој се бои од Господа.

5 Господ да те благослови од Сион, да уживаш во среќата на Ерусалим, низ сите денови на Твојот живот!

6 Да ги видиш синовите на Твоите синови. Мир на Израел!



Всушност го читав од мојата омилена KJV

1 Blessed is every one that feareth the Lord; that walketh in his ways.

2 For thou shalt eat the labour of thine hands: happy shalt thou be, and it shall be well with thee.

3 Thy wife shall be as a fruitful vine by the sides of thine house: thy children like olive plants round about thy table.

4 Behold, that thus shall the man be blessed that feareth the Lord.

5 The Lord shall bless thee out of Zion: and thou shalt see the good of Jerusalem all the days of thy life.

6 Yea, thou shalt see thy children's children, and peace upon Israel.


Каков благослов Бог ни посакува, ме стопија стиховите оти е опфатена секоја област од нашите животи. Ќе јадеме од трудот на своите раце, значи успех во работата.в ика ќе бидеш среќен и ќе ти биде ДОБРО!!! АМИН! ДОБРО и е на мојата душа!!! и ќе ни биде ДОБРО!!! (bu) Бог ми ветил и ми сака добро и ОН е тој што ме води во доброто и ме пренесува низ сите бури и препреки во животот, за секогаш да ме изведе во ДОБРО!!!
Жената плодна и децата како маслинки околу масата, плодност и хармонија во домот.
Ќе го гледаме доброто на Ерусалим, доброто на народот, благословен е Божјиот народ - сите дни на нашиот живот. (bu)
Ќе ги видиме нашите внуци и мирот врз Израел. Здравје и долговечност, благослов во домот и копнежот на моето срце, мирот на Израел - мирот и благословот, кои доаѓаат од посветеноста кон нашиот Создател и Спасител. (bu) (bu) (bu)

Таква е Божјата волја за нас, Бог сака да не благослови. Не е некој што стои со стап врз нас чекајки да не казни за нешто, Исус доброволно ја зема нашата казна за нашите гревови (сите сме грешни) за преку вера во Него да ни ги даде Неговите благослови. Ни ја замени смртта со живот, казната со благослов, гревовите за прошка. (bu)
Таква љубов неописива ... (love5)

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 07 Jun 2013, 10:38

Sega ke go napisam samo stihot sto mi ostavi vpecatok ovoj den,posle tri neuspesni obidi se nadevam ovoj ke uspee.
Prekrasen stih sunsanje....dobri zamisli ima mojot Bog,kolku mi e potrebno toa sega da go imam vo srceto,zosto me napagaat stravovi i somnezi (ner)
stihot za deneska ev.spred Jovan 2-11,,Revnosta za Tvojot Dom me izede,,
Revnosta,Isus bil revnosen,strasttven ne bil nekoj fin,sto gledal da ne vlezi so nikoj vo konflikt.Ne toj bil REVNOSEN,toa e stras sto e sprotivno vodenesnovo hristijanstvo se misli dekahristijaninot treba da enekoj fin,nekoj po moznost apaticen,neli ako si strastven ili ako si revnosen ke bidis nestabilen......
Isus na faraseite ,togasni verski vodaci im rece:grobovi varosani,zmiski porodi,slepi vodaci.....enajgolemie moknici vo toa vreme,ovoj sinna drvodelec se sprotistavi,zamislete da ne go napravese toa,sigurno ke go pustee da zivee,no Toj se sprotistavi ,toj ne bese voopsto fin.Martin luter king rekol ako ne se sprotistavite nepravdata,isto ste nejzin sooucesnik.Negovot sprotistavuvanje go cinese negoviot zivot.Site kerecete pa zosto ne bese fin.Biblijata ne veli blagosloveni se finite.Duri smetam finiosta e plod na sebicnosta,bideki jas sakam da nemam problemi vo zivototnema davleguvam so nikogo vo konflikte\......
No Biblijataveli,blagosloveni se hrabrite,tie ke go nasledat carstvoto Bozjoto carstvo,nieden straslivec ,nitu eden sebicnjakovic nema da vleze vo nego.Taka pisuva Bozjiot zbor (bu)
Isuse e i ljubomoren Bog,ljubomorna e Negovata ljubov.Avtorot naevreite pisuva,,Strasno e da se padne vo racete na ziviot Bog,zostonasiot Bog e ogan sto progoltuva(evrei 10-31)

Toj ne saka da ne deli so gavolot,te ohrabruva da baras,molis,cukas....da vikas po nego,Toj saka da ja pocutvuvas tvojata vistinska zed i da dojdis na za da te napoi....toj saka da se sretni so tebe vo tvojata najgolema potreba,no saka ti samiot da stanis svesen za nea,zatoa te prasuva:

STO SAKAS?tvojata iskrena zelba saka dajaslusne,ne tvojte kvazi zelbi ili uste postrasno nametbati zelbi....zatoa TVbroj eden za dati ja izmami zelbata na srceto.

Nie ne mozime da se nadevam da ziveeme kako Nego bez slicna dlaboka strast kako sto Toj ja imal (love5)




Znaci Isus ne e nekoj kako sto go gledame na slikite,so patec na sredina,nekoe jagne i dve tri deca okolu Nego,jas vo Noviot zavet gledam edno neverojatno sustestvo ,so usni kako grom i resitelni postapki,koj isprevrtuva masi i izgonuva demoni,ljubomoren Bog,koj veli avtorot na evreite,,Strasno e da se padne vo racete na Ziviot Bog,zosto nasiot Bog e ogan sto progoltuva,,-toa e Negovata ljubomorna ljubov kon nas,ne saka da ne deli so gavolot.

Isus te ohrabruva dabaras,da cukas da molis,Isus te ohrabruva da dojdes kaj nego da ja zadovolis svojata zed.Toj saka da posakuvas,toj saka da kopnees.Vo tvojte najdlaboki potrebi ke go go sretnes Nego,Negovata strast i ljubov za tebe (bu)

S

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Библиски стихови

Post by Debora » 07 Jun 2013, 11:22

Надица, јас и другарка ми секогаш викаме, ако видиш некој фин бегај од него. (rolll) Тоа што на површината изгледа фино, воопшто не значи дека е добро. (thumbup)
Треба да сме автентични, да го живееме тоа што го ставил Бог во нас, не да глумиме побожност, не да дозволиме да станеме умртвени обидувајки се да бидеме фини. (smile)
Во исто време пак вика, ако е можно бидете во мир со сите. Ако е можно...
За Исус пишува и дека е лавот од Јуда и јагнето Божјо... Он е автентичен, жив, бескраен, полн со љубов, која ги надминува сите граници. (love5)

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 08 Jun 2013, 08:30

Bideki denes nesum dobila seuste,avo princip ne mi kasni ,apredhodno imav krvarenje koe neznam stobese...i vo vakvi momenti koga ne znam sakam da mu dadam Slava Na Bog (rad)

Psalm19-14 stih:Zborovite na mojata usta i razmisluvanjet na moeto srce neka bidat ugodni pred Tebe Gospode,Tvrdino moja,IZBAVITEL moj!!

Psalm 75:
Te Slavam Boze ,te slavam i gi propovedam Tvoite cudesa,,Koga ke go odredam vremeto ke sudam pravo.
Pa nekase strese zemjata so site nejzini ziteli,Jas gi zacvrsnav nejzinite stolbovi .Gi opomenuvam drskite,,Ne bidete drski,,Bezboznicite,,Ne bidete tolku rogllivi,,.Ne krevajte go svojot rog kon neboto,nezbotuvajte drsko i tvrdovrato,,
Zosto izdiganjeto ne doaganitu od istok,nitu od zapad,nitu pak od pustinata,.Bog e toj koj sudi ,onoj go ponizuva,onoj go vozvisuva,,.Zosto vo Gospodovata raka e casatana penuslivo vino,dobro izmesano.Toj napojuva od nea,do kapka keja ispijat i iscedat site zlostornici na zemjata.

A jas ke izviknuvam radosno doveka,ke mu peam na Jakoviot Bog .
Ke im gi skrsi rogovite na bezboznicite ,a rogot pravednicki ke bide vozvisen (rad)

Za mene ovoj psalm miegolema nadez...ne doaga izdignuvanjeto naseni od istok,ni od zapad,nitu pak od pustinata....od Nego DOAGA (bu)
i ovdeimame vetuvanje deka Bog ke sepozabavi sonepravdata vo ovoj svet....toj veli do kapka ke ja ispijat casata sto im ja spremil.....a pravednikot vo Nego ke bide vozvisen (love5)

Одговори

Return to “Наши размислувања и ставови за разни теми”