Библиски стихови

Moderator: Модератори

Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Библиски стихови

Post by Debora » 07 Jul 2013, 15:55

Надица напишала убав пост.
И јас ќе се обидам да објаснам зошто ја читам Библијата.
Библијата е Божји Збор, во неа се открива Божјиот карактер, Неговите дела, Неговата волја за мене, Неговите планови итн. Таа е писмо од Бог до мене. Во тоа писмо Тој ми се објавува. Кога ќе добијам писмо од некого што го сакам или почитувам веднаш со нетрпение сакам да го прочитам, епа како да не го прочитам писмото што ми го оставил мојот Создадел и Спасител? (smile)
Таа е упатство од нашиод создател, како да живееме за да ни биде добро. (bu) Не го гледам како грев или не грев читањето, туку ако ја читам мене ќе ми биде добро. Ќе знам што е вистина, а што лага, што е грев, а што не е итн...
Јас пред да почнам да ја читам бев ужасно депресивна, збунета, не знаев накаде да фатам... тогаш ја земав во раце и открив преку неа дека Бог не е некој што седи некаде далеку, туку дека умре на крстот за мене, за јас ако се покајам за моите гревови и Го примам во мене да ми даде вечен живот, да ме спаси и да ме обнови.
Прво го читав интезивно Новиот Завет 6 месеци, одново и одново и секогаш нешто ново наоѓав.. тогаш бев спремна да речам: Добро Господе, ти си во право, како што си напишал така е, се предавам и ќе те следам Тебе - мојата најдобра одлука во животот. Без неа немаше ни да бидам жива. (smile)

Еве што кажува самата Библија.
Псалм

119. 104 Преку твоите заповеди станав разумен; затоа го замразив секој пат на неправда.

119.105 Твоето слово е светилник на нозете мои и светлина за патеката моја.
Значи Божјиот Збор ми го осветлува патот, ми покажува каде да одам.

Едно е да верувам дека некој постои, а друго е да МУ верувам. Како ќе Му верувам ако не Го познавам? Како подобро ќе го запознаам отколку да прочитам што вели Тој Самиот за СЕБЕ?
Има многу вери, суеверија итн... е Библијата е кантарот преку кој ги мерам работите.
Пред да почнам да ја читам Библијата читав многу филозифии, особено источњачките ми беа интересни... ама кога ја открив неа, се друго отпадна - ја најдов Вистината. (bu)
Ете затоа сметам дека секој треба да ја прочита барем еднаш, не мора цела... барем Новиот Завет, оти не се работи за книга со букви, туку со живот во себе и сила за промена. (bu)
Нели некои викаат има многу патишта што водат до Бог... и јас бев една од нив. А Исус вика: Јас сум Патот, Вистината и Животот и освен преку Мене, никој не доаѓа кај Таткото. Како ќе знаев дека МОРА преку Него да дојдам кај Бог? Дека само во Него имам Мир, Сила, Спасение, Мудрост и се што ми е потребно. (smile)
Земете го Новиот Завет, помолете се Бог да ви зборува преку него, да ви ги открие тајните сокриени таму, да ви се открие Самиот и веќе нема да ја оставите. (rad)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Библиски стихови

Post by sunshine_2012 » 08 Jul 2013, 22:59

Еве малку романтика, знаете во Библијата има и романтика. прекрасен начин на опишување на љубовта.

izvadok od Solomonovata Pesna nad Pesnite (Biblija)malku romantika :)
Nevestata:
erusalimski kerki, crna sum no iubava,
kako kedrovite shatori, kako Solomonovite zavesi.
Mladozenecot:
te sporeduvam so konjite vo faraonoviter koli, moja vozljubena.
prekrasni se tvoite obrazi megu usnicite; tvojot vrat so gerdanite
O, ti si prekrasna, moja vozljubena; kolku si ubava!
imas oci kako gulabica
Nevestata:
Mojot vozljuben e kako strak
smirna, sto pociva megu moite gradi.
O, ti si prekrasen, moj vozljuben
Mladozenecot:
Sto e liljanot megu trnjeto, toa e
mojata vozljubena megu devicite.
Nevestata:
Mojot vozljuben e bel i rumen,
poveke od deset iljadi drugi.
Negovata glava e kako zlato, cisto zlato;
kadricite od kosata, kako mladi palmini grancinja,
crni kako gavran. Negovite oci se kako
gulabi nad potocnata voda.
Zabite mu se kako izmieni so mleko, naredeni vo ramka.
Negovite obrazi se kako lei so mirislivi bilki;
kako blagomirisno cveke,
usnite mu se liljani, od koi tece smirna.
Racete mu se zlatno prstenje, polno so skapocenosti ;
negovite gradi-kako izvajani od slonova koska
pokriena so safiri .
Nozete mu se stolboviod mramor na zlatni podnozja;
rastot mu e kako Livan, velicestven kako kedar.

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Библиски стихови

Post by Dorotea111 » 09 Jul 2013, 09:59

Еве и јас да напишам кратко. Јас сега ја читам Библијата за првпат, порано ја прелистував, затоа што ја имав дома, ама онака насериозно, сега почнав да ја читам, и всушност сфатив дека Библијата е филозофија. Ги имам прочитано оние психолошки книги, потсвест и слично, ама беа за тој момент и толку, се додека не почнав д аја читам, сфатив дека има неизмерна мудрост и филозофија, и се друго источна филозофија, фолозофи, автори на книги за потсвест се паѓа во вода. И знаете ли дека еден куп поговорки, кој народот ги кажува, или мислиме дека некој автор ги кажал поврзани со животот се всушност од Библијата! Ете, и јас сега тоа го дознавам! Смеатам дека нас ни се нуди христијанството повеќе преку суеверија и слично, а Исус и апостолите ја оставиле Библијата како водич за животот.
Библија може да се купи од која било црква, мојата е од православна црква, но изгледа нема многу разлика општо во Библијата било да е од католичка или евангелска црква.
Топло ја препорачувам. Претходно верував и јас, и ги знаев молитвите, ме научи баба ми која пееше во црковен хор и беше многу побожна, но верував само, а сега станав и помудра. Мене Библијата ми даде трпение кое ми фалеше, и повеќе верба.
Поздрав (kup) (kup) (kup) (kup) (kup) (kup)

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 09 Jul 2013, 10:34

kolku miemilo dorotea zatvoeto prosvetleno srce.Da vo pravo si site biblii se isti i jas se sluzam so Sveto pismo od pravoslavna crkva,no kako sto sfati ne mu pomaga na covekot vo koja crkva odi ,nitu koja doktrina sledi,samo mu pomaga negoviot licen odnos so svojot Spasitel,eden den na nebo nema Bog da reci,ajde zastaneti eden red pravoslavni,eden red protestanti,eden red katolici,tuku ke reci dojdete site onie koi go primivte mojot Sin vo srceto (smile)
jas se boram protiv religiozniotduh vo bilo koja BILO crkva i vo evangelskive crkvi kaj sto sum odela sum go prepoznavala,onoj moment koga ke slusnis deka obvrskatie davanjeto desetok ili obvrska ti e odenjeto vo crkva ili postenjeto ili pomaganjeto na bedni,odma znaes deka se raboti za religiozen duh,vo Bozjoto carstvo nisto ne se slucuva od obvrska,tuku od ljubov,nisto ne e od kontrola,tuku od slobodna volja....no religiozniot duh e najteskiot duh da se iskoreni od crkvite i Isus se borese protiv faraseite(najgolemite religiozni vodacivo toa vreme) gi narece slepi vodaci,zamislete najvisokoite duhovni lideri toa vreme,toj gi narece slepi vodaci,kako nie denes papata da go nareceme slep vodac......mnogu zboruvam ovie denovi,moj svedostva za Bozjata sila,no denes Bog me potseti....Nebesnoto carstvo ne e vo zborovi,tuku vo sila....zatoa pomalku ke zboruvam sega,poveke ke ja proklamiram Negovata sila (smile)
trpenieto za koe sto zboruvas isto e plod na Duhot,citaj vo Galatjanite za plodovite na Duhot,vo sekoj slucaj mnogu mi e milo sto Nebesnoto carstvo se doblizi do tebe mila dorotea (love5)

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 10 Jul 2013, 06:34

Evangelije spored Matej12-38-39stih
Togas nekoi od kniznicite i faraseite Mu odgovorija velejki ,,Ucitele ,sakame da vidime znak od Tebe.A Toj im odgovori i rece:,,Zlo i preljubotvorno pokolenie bara znak,i nema da mu se dade znak,osven znakot naJona prorokot,,
Prosti mi Tatko sto ti barav znaci,Amin!!! (love5) (love5) (love5) (bu) (bu) (bu)

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 12 Jul 2013, 07:58

ajde da si napisam nesto den posle neuspesno invitro
ke pisuvam koga poveketo ucenici nekade na pola patse otkkazale da go sledat Isus,velejki teska e ovaa beseda,koj mozi da ja sledi,togas i Isus im se svrtel na 12-tminata i im rekol i vie ako sakate mozete da si odite,a tie mu rekle ,,ne ucitele kade da odime,koj ima zborovi na vecen zivot osven Ti,,
taka i jas ponekogasmislam teska mi e ovaa beseda da go sledam Isus:da se otkazuvas od sama sebe,sekogas da ja baras Negovata volja ne svojata,da umiras vo sebe za da mozi Toj da poveke zivee vo tebe,koga ke ti se skrsi srceto pak da imas doverba i da mu recis ...,,ti blagodaram Tatko,zosto se sto dopustas vo mojot zivot e za moj blagoslov........epa mislam idenes toaIsus miveli,akosakas mozi da si odis od mene,ajas mu velam ...no Gospode kaj da odam,kade ima zborovi za vecen zivot i ziva voda?Samo kaj TEBE (love5) (bu)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Библиски стихови

Post by Debora » 15 Jul 2013, 09:53

Која е таа што доаѓа од пустината, потпрена врз својот возљубен?
(Песна над Песните 8:5)
(bu) (bu) (bu)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Библиски стихови

Post by Petra » 17 Jul 2013, 12:28

28 Зар не знаеш? Зар не си чул? Господ е вечен Бог, Творец на земните краишта. Тој не се заморува, не постанува, и Неговиот ум е неизмерлив.
29 На заморениот му ја враќа силата, го зајакнува немоќниот.
30 Младите се заморуваат и се истоштуваат, изнемоштените момчиња се тетерават.
31 Но на оние кои се надеваат во Господа, силата се обновува, им растат крилја како на орлите, трчаат и не постануваат, одат и не се уморуваат. Исаија 40:28-31

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 17 Jul 2013, 17:43

o aj da si pisam nesto vo bibliski stihovi,zosto samo taka ke se izboram so temninata vo mene i okolu mene
Nikoj ne mozi da ima sluzi na dvajca gospodar,zosto ili edniot kego mrazi ,a drugiot kego ljubi,ili ke mu bide privrzan na edniot ,a drugiot ke go prezira.ne mozete da mu sluzite i naBog i na mamona-ev spored matej 6 glava24stih
koga covek ke padni,osobeno koga ke se razocara vo Bog nesto,ili zosto pogresno go razbral nestoto ili zosto Bog se predomsili,retko se predomisluva,mnogu retko ,no i toa nekogas se slucuva,poradi Negovatamislost ogromna i sto ja pocituva tvojata volja,no sepak Toj predhodno znae se i tuka covekot zosto e mal i ne mozi da ja vidigolemata slika pocnuva da se somneva,pocnuva da mu stanuva neprijatel na Bog,mnogu opasna zona.Jas mu stanav neprijatel na Bogovie denovi ivoopsto ne sum srekna poradi toa,toa pocna nesvesno,od navidum nesto kako pa dobro se pomiruvam so tvojata odluka,do pocetok na omraza,za na kraj do apatija kon Bog,uzas si razmisluvam kolku lesno stanuvame odprijateli do neprijateli na Bog,kolku lesno ni stanuva gavolot gospodar,i toa zaboruvam kako za nekoj sto ja poznava biblijata i sto go poznava Bog,mnogu dobro znaev od koja strana doagaat tie misli i tie emocii i deka odvaj ceka gavolot sekoja moja slabost da ja iskoristi protiv Bog,no sepak podlegnav i stanav Negov neprijatel (ner)
sega se pokajuvam sto go iznevetiv,nodo sega ova mi bese najgolem ispit na vera,duri pogolem od onoj koga umre tatko mi,ocigledno imalo opasnost da decata mi stanat pred Bog isto kako na Avram,a Bog e ljubomoren Bog i saka na negovite deca da im e Toj na prvo mesto,se nadevam sega poloziv,iako ne znam uste kolku pati pak ke go izneveram,a ne sakam.No vo Isus go imame oproatuvanjeto na nasite minati,segasni i idni grevovi.
kako sto rekol apostol pavle sakam da pravam dobro,no pravam zlo....koj ke me izbavi od ova smrtno telo
no go ima odgovorot Bozjata blagodet koja e izleena vo nasite srca preku Svetiot duh i Negoviot Sin (bu)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Библиски стихови

Post by Petra » 21 Jul 2013, 14:41

4 Јас ќе останам ист до вашата старост, ќе ве потпирам до вашето побелување. Тоа го правев; ќе ве носам и натаму, ќе ви помагам, ќе ве избавувам. -КНИГА НА ПРОРОК ИСАИЈА Глава 46:4-
АМИН!

Одговори

Return to “Наши размислувања и ставови за разни теми”