Воспитување на децата

Moderator: Модератори

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Воспитување на децата

Post by kit-kat » 10 Oct 2013, 08:55

Ми се допаѓа ова со книгите.
А јас и ти сме слични по воспитувањево.Понекогаш мојот инаетчки карактер е добар за воспитувањето(се разбира кога има причина за инает,а не да се попушти на солза или очиња што молат) (love5)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Воспитување на децата

Post by kit-kat » 20 Oct 2013, 20:36

Ајде тука ќе ја кажам мојата радост бидејки мислам дека се должи на воспитувањето.
Ми се јави денес наставничката на синко за нешто да ме праша и јас ја прашав како е синко на школо(бидејки веќе не одам на школо)
Толку пофални зборови ми кажа леле ме расплака. (joy) Не знаев дека ова може толку да усреќи една мајка. (love5)
Ми вели тоа што го посветуваш цело внимание на твоето дете е најголемата и најисплатливата инвестиција во животот.
Вашиот син е толку културен,воспитан и учен немам зборови.Како дете ќе направи нешто(ќе прозбори на час или ќе игра брканица...а никогаш не се степал),но кога ќе го опоменам или само со поглед веднаш се повлекува и повеќе никогаш не дава повод за таква опомена. (laugh1)
Вели голем другар е и многу дарежлив,кој нема нешто тој позајмува,а кога во еден час го поделил целиот блок,го прашала наставничката сега не ти остана нити еден за наредниот час?-тој одговорил -Ако наставничке мене Бог ќе ми даде (love5)
За знаењето рече немам зборови,на час со очи ме пие и се учи.Кога да го прашаш веднаш одговара и нема паузи или двоумење (brows)
Толку е логичар и снаодлив што и кога не е сигурен во реченото се снаоѓа и не можеш да го сетиш (love5)
До сега нема домашно неоднесено и сл,а чудно ми е што воопшто не е бубалица или некој кој стои над книга.Пишува со мое подбуцнување и терање.А сака да чита она што него го интересира (rolll) (rolll)
Бидејки често имаат инспекции,ми вика синко твој ми е гаранција за пред инспекција. (laugh1) На него се ослонувам.
Биле петокот во посета на библиотека и побарал енциклопедија за животот,вклучувајки и дисекција на жаба и куче (scared) се запнал во некои стручни литератури и на крај му дале една.Цел викенд ја листа и прелистува.
И ме прашува од кај сега тој знае за дисекции и анатомија. (w1) И уште што ли не ги прашал (tongue)
Женски можеби премногу ви изгледа надуено,но Бог ми е сведок дека ова го доживеав и ми е мило и од радост го споделувам со вас.
Значи она трубење и зборување на детето од мало,читањето на книги од 1 година дава плод.
Не рекле старите бадијала„Што ќе сееш тоа ќе жнееш„
Ви посакувам на сите по една ваква гордост (bu) (bu) (bu)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Воспитување на децата

Post by sunshine_2012 » 20 Oct 2013, 21:01

Кит Кат и мене ме зрадува да ги слушнам оваа, се радувам заедно со тебе, за да се добие толку многу пофални зборови за синчето, тоазначи дека мнора некој да е работел со него, тој неможе да порасне такво дете само од себе, за тоа сте заслужни вие, ти и тм (cl) за тоа што воспитувањето и вниманието на синчето ваше е на прво место. се гордеам со вас.
А и јас верувам во тоа што сееш тоа и ке жнееш, можеби во моментот не си го видела тоа кога си сеела( зборила и казнувала и карала и наградувала) ама ете дојде денот даљ жнееш со пофални зборови за твоето синче, и верувам дека тој ке израсне во едно многу културно, и амбициозен маж, каде жто опшеството ке се гордее што го има. Продолжи со добрата работа која што си ја започнала. (smile) (kup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Воспитување на децата

Post by Debora » 22 Oct 2013, 13:33

Постов за тука ми се виде соодветен.

Учителката ги замолила децата да напишат состав за тоа што би сакале Бог да стори за нив.

Вечерта додека ги прегледувала составите наишла на еден, кој силно ја растревожил.


Во тој миг влегол нејзиниот сопруг и ја видел како плаче.


-Што се случило? Ја запрашал.

Читај, му рекла и му го подала составот на момченцето.

"Господе, денес ќе те помолам нешто чудно: Претвори ме во телевизор"

Сакам да го завземам неговото место. Сакам да си живеам како што живее нашиот телевизор.
Сакам да имам важно место и да го собирам семејството околу себе.
Сакам да ме слушаат, без да ме прекинуваат и да ме прашуваат додека зборувам.
Сакам да бидам во центарот на внимание. Сакам да се занимавам со тоа со кое се занимава телевизорот.
Сакам да бидам во присуството на тато кога ќе си дојде дома, па дури и да е уморен.
Сакам мама наместо да ме игнорира, да доаѓа кај мене кога се чувствува осамена и тажна.
Сакам понекогаш родителите да остават се и да поминат малку време со мене.

Боже, не барам толку многу...

Барам само да живеам како што живее секој телевизор!

Ужас! Кутро дете! Извикал мажот. Какви се тие родители?!


- Тоа е составот на нашиот син.


http://tvoebebe.com/INSPIRATIVNI/iskrenite-detski-zelbi

За жал ова е реалност во многу домови, и не мора да е телевизорот во прашање. (sad1)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Воспитување на децата

Post by Petra » 22 Oct 2013, 15:17

Потресно и многу поучно. (cry1)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Воспитување на децата

Post by kit-kat » 22 Oct 2013, 15:22

Леле Дебора ме наежи со постов.
Го пронајдов синко во 5та теченица,колку го бара татко си,посебно навечер.
Мене не ми е мака бидејки над него сум 24/7.Со исклучок кога одиме на свадба или гости.Но 90% од времето е со мене.Затоа гледам да завршам обврски и да сум во дуќан кога е на школо,на тренинг или на др.часови,а сето друго време е со мене,па и кога косам,работам во кујна,во двор,одам на пазарење,па дури и кога сум во дуќан е со мене.
И сето тоа време разговараме.
И верувајте јас немам омилена серија која ја гледам.Ако гледаме нешто заедно ок,ако не,му читам.
Мислам дека блискоста и посветеноста на детето дава резултати (smile)

NadicaG

Re: Воспитување на децата

Post by NadicaG » 22 Oct 2013, 16:22

jas imam isto druga realnost procitano,go prasal deteto tatko mu ,kolku zarabotuva na cas na rabota,tatko to odgovoril pr 25dolari,sledniot den deteto go zamolilo tatko mu da mu pozajmi 25 dolari,tatko mu se razgnevil ,zosto tise,nedovolno li ti davame za da ni barasuste,deteto se povleklo vo soba,sledniot den,tatko mu sepak razmislil i mu dal 25dolari,togas sinot mu gi vratil pak i mu rekol dali mozam da platam 1 cas od tvoeto vreme sega da pominis so mene (sad1)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Воспитување на децата

Post by Vesela » 22 Oct 2013, 16:58

Секоја чест Кит кет и браво за синко (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup)
Дефинитивно најтешка работа на свет е да си родител и децата да станат луѓе на место. Ова го помислив пред некој ден, играме со синко МОНОПОЛ и тој сака со разни мајамунштнин да победи. Јас не му дозолувам за да научи дека во животот не се добива се, некогаш се губи , ама не треба да се откаже. И секако поентата ми беше да го натреам да игра по правила. Да не мами, да игра чесно. Но, дали е така во животот?

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Воспитување на децата

Post by stela » 24 Oct 2013, 09:28

Браво за синко твој,и секоја чест за тебе кит-кет,уште оној ден прочитав но не бев во состојба да пишам.
Си воспитала едно прекрасно детенце,и продолжи така,воспитувањето не е воопшто лесна работа,напротив,е многу захтевна,а ти до сега одлично си ја вршиш својата работа!
Весела и твојата постапка си е на место,уште од мали се учат на вредности во животот.

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Воспитување на децата

Post by stela » 24 Oct 2013, 09:32

Во последно време често ми се вртат во глава зборовите на Душан Радовиќ
"Volite svoju decu i kad su kriva, jer će ih život kažnjavati i kad nisu."

Citirano sa: Duško Radović - Aforizmi

Одговори

Return to “Воспитување на децата”