Деца помлади од 2 години и гледање телевизија

Moderator: Модератори

Одговори
happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Деца помлади од 2 години и гледање телевизија

Post by happy cumulus » 18 Oct 2011, 22:39

Ete sega samo sto procitav eden artikal vo New York Times na ovaa tema. Se smeta deka gledanjeto na TV moze de ima negativni efekti za razvojot na deteto pomalo od 2 godini, dodeka pozitivni efekti ne se prepoznaeni. Ova ne se odnesuva na interaktivni video igri, tuku na programi koi pasivno se gledaat na TV, videa, telefoni i sl.
Eve go direkniot link do ovoj artikal ako nekoj e zainteresiran da procita:
http://www.nytimes.com/2011/10/19/healt ... picks=true
Kakvo e vaseto mislenje na ovaa tema?

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Деца помлади од 2 години и гледање телевизија

Post by JasminaJN » 19 Oct 2011, 10:29

Баш ме заинтригира темава и ја прочитав статијата. Но одма ми се поставува дилемата, а што е со гледањето на тв во градинките. Летово кога бевме да се распрашаме за условите во градинката ги затекнавме децата во заедничката соба на куп пред тв гледаа цртани, тука имаше и помали деца ?
Друго јас не познавам домакинства, вклучувајки ја и мојата фамилија, како што вели статијата кое нема вклучемо нон стоп ТВ? Вие? Само мајка ми знае кога е сама така да прави од секогаш (smile) . Ати ХепиКумулус сори што е на Мак фонд неможам само да менувам, што мислиш? Посебно што сме тука со годините, а имаш мало дете?
Башка знам мајки што се сами по дома со бебе и што да му прават кога прават ручек?
Баш ме интересира што мислите другите на темава?
Некаде прочитав дека во приватна градинка во Битола, од сабајле воспитувачката им пуштила Бандини на ТВ (sad1) ? БЕДАСТО
Ај чекам дискусија

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Деца помлади од 2 години и гледање телевизија

Post by happy cumulus » 19 Oct 2011, 17:22

Stvarno e tema za azmisluvanje. I da ti kazam bas me iznenadi deka vo gradinka im pustat TV?? A pa BANDINI?? Toa verojatno zatoa sto vospitackite si ja pratat serijata, pa da ne propustat nesto dodeka se na rabota. Ne mi se bas dopaga toa da bidam iskrena. Jas licno, mislam deka ako go stavam deteto saat - dva pred televizor nema kojznae sto da mu se sluci, dokulku dobar del od denot deteto go pominuva vo "razgovor" so luge. Kako sto rece ti Jasmina, treba nekoj i rucek da napravi. Megutoa nekako se soglasuvam so ovaa grupa pedijatri deka moze TV-to da vlujae negativno, osobeno ako e toa po cel den. Malite deca ne dobivaat smisla za komunikacija i socijaliziranje gledajki vo TV-to. Samo se dzverat vo slikite koi se menuvaat, vcudonevideni od boite.
Najiskreno, koga zemam predvid sto se ne davaat sega na televizija, mislam deka moze da ima negativno vlijanie i na vozrasnite, veke formirani licnosti.
Inaku ako ne znaete semejstvo bez televizor, eve da se zapoznaeme:) Nie doma nemame TV. Bese toa izbor na maz mi, ama sega mi se dopaga. Nesto sto sakam da gledam go naogam online, pa nemora da gubam nervi i vreme na reklami. A preteruvaat. Vo dva saati emisija, saat vreme se reklami. Bukvalno! Mnogu sum po sportot, ama se sto me interesira pratam na internet.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Деца помлади од 2 години и гледање телевизија

Post by Mamino_srce » 06 Jun 2012, 19:27

Порано многу бев против гледањето телевизија за мали деца, а не па бебиња. Меѓутоа, многу пати имам прочитано по форумите дека мајките им дозволуваат на бебиња да гледаат цртани, и посебно наидував дека се спомнува babyTV. Од пред некое време ја имаме новата кабловска и таму го има тој програм.
И гледајќи ја програма ми се допадна, многу е соодветна за возраста. И имаат убави песнички, мелодии, додуша на англиски е, ама па ми изгледаат поучни. И така му пуштам на моето бебе понекогаш и го интересира, му држи внимание, шарено е, со убави весели песни. Викам пола саат дневно и нема да штети, дури и некако мислам ќе му бидат за полза.

Какво е вашето мислење мамички? Јас зборувам конкретно за ова Бејби ТВ, бидејќи е така соодветна за возраста, ама може да споделите мислења и за гледањето ТВ воопшто.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Деца помлади од 2 години и гледање телевизија

Post by Mamino_srce » 06 Jun 2012, 19:49

Eve edna slikicka soodvetna za temava, da se nasmeeme malku :))

http://i47.tinypic.com/2hpoth3.jpg

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Деца помлади од 2 години и гледање телевизија

Post by Marina » 06 Jun 2012, 21:28

Кога беше помал почесто беше уклучен телевизорот,сега не толку,не е убаво многу време да поминува пред тв,тоа детски работи,цртани и слично да,по пола саат на ден не може да штети. децата што ги чував во фамилијата многу ретко гледаа тв,и тоа имаа соба само за тв и кауч,после тоа секогаш беа многу хиперактивни.а не го оправдувам тоа оставање на детето пред тв само да се биде раат.Лука се врти на Симпсонови,дека му се жолти изгледа (laugh1) а има поучни работи што можат да се гледаат,здравје кога ќе потпорасне има детски емисии во кои објаснуваат за природата,науката,такви работи (thumbup)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Деца помлади од 2 години и гледање телевизија

Post by sunshine_2012 » 05 Jul 2012, 22:48

eve i jas da go kazam moeto iskustvo ili moeto mislenje. Mislam deka najlesno e da go staves tV i ti si teraj rabota , no posle se ima mnogu golema maka koga deteto treba da si legne ili koga treba da se izgasne TV.
ja licno nikogas ne im pustam Tv, se desava koga ke ideme na gosti i normalno domakinite si gledat nekoj TV serija nemam problem so toa no licno doma ne im davam, mislam deka navistina Tv ne dozvoluva da fantazijata na decata se razviva prirodno, jas im pustam muzika so detski pesnicki, nekogas i makedonska ora ili pak klasika , vazno e da tie si igraat i sami da si go razvijat svetot na fantazii :).
Na golemoto mu davame da gleda film za deca edenpat vo nedelata (Tomas the train i slicno, praktikuvam da prvo jas i mm da go videme pa posle sin mi) i navistina sum zadovolna od ovoj princip zasto toa ima pozitiven efekt koga ke porasnat,ovaa go imam videno vo mnogu semejstva i toa sto sum go videla kaj decata premnogu sum zadovolna :) i so mm resivme da go primenuvame ovoj princip.
pozdrav majki i pravete go toa sto mislete deka ke e najdobro za vaseto dete. :)

Одговори

Return to “Воспитување на децата”