Кашичка на денот - предлози и рецепти за ручек

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Кашичка на денот - предлози и рецепти за ручек

Post by happiness » 26 Feb 2015, 19:00

filigran se spremate i vie za ruckanje ??? (lovet)

i jas imav vakvi prashanja patronaznata mi objasni vaka :

dodeka ne mu izlezat prvite zapcinja otprilika do 7-8 meseci da se davalo termicki prerabotena hrana oti zeludniceto poveke se otovaruvalo dokolku e surova tuka spaga SE i ovoshje i zelencuk (smile)

a heljda ima vo prodavnici za zdrava hrana radost me sovetuvashe posle 7 mesec da se dava ,a patronaznata mi napomena ako sakam da ja vovedam heljdata da zemam od humana mlecna kashicka za dobra nok od heljda i krusha (smile) e sega oti S voopshto nema spieno ni 4 saati navecer otkako e roden (ner) mi rece mozam da ja davam i od 5,5 meseci ama nemam stignato do nea seuste probvame vkusovi mu davam dva pati na den po nekolku lajcinja (w1) a za nekoja nedela ke ja vovedam i ovaa kashicka (joy)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Кашичка на денот - предлози и рецепти за ручек

Post by happiness » 26 Feb 2015, 23:16

happiness wrote:
a heljda ima vo prodavnici za zdrava hrana radost me sovetuvashe posle 7 mesec da se dava
jas se izvinuvam za greshkava (smile) radost mi piseshe za amarant i kinoa posle 7 mesec , heljda ja nemame spomnato (smile)
to e maz, kukja, bebe,...... se zbunva covek otkako pisav mi tekna po minutka dve....

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Кашичка на денот - предлози и рецепти за ручек

Post by Радост » 27 Feb 2015, 13:31

Хепинес, хељдата е безглутенска што значи може од 6 месеци. Е сега дискутабилно е дали треба да се дава пред некои 8-9 месеци затоа што содржи многу протеини и е тешка за искористување и варење на толку мало меше. Мојата крофна додека и купував од кутиите на Хумана првите два месеци лудуваше по хељдата со круша и јаболка, домашната и ден денес не ја сака, единствено нејзе од житарки не ја јаде.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Кашичка на денот - предлози и рецепти за ручек

Post by happiness » 07 May 2015, 23:39

eve ovde da napisham epten vkusno obroce bebe go bendisa a i mama isto (thumbup)
banana ( mozi i cela )10 vishni i 1/3 avokado

ubavo beshe i so ovesni snegulki, kiselo mleko vishni i malku banana za blazina (drool)

od rucek mnogu mi bendisa bebe 1morkov, edna raka brokula vareno na parea (da bide po suv zelencukot za da primi poveke kiselo mleko)i razredeno so kiselo mleko i maslinovo maslo

a ziva utka mi beshe kombinacija so tikva i banana i ushte nesto staviv ama beshe lepak sto se veli zborot (tumbdown) plus i kokoskovo na kraj dodadov demek da smeni vkus izleze uste polosho (scared)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Кашичка на денот - предлози и рецепти за ручек

Post by sweety » 14 Jun 2016, 07:54

Ај ако може некоја комбинација со палнета, со што најчесто ја комбинирате, освен киселио млеко оти сеуште немаме воведено,и авокадото со кој зеленчук

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Кашичка на денот - предлози и рецепти за ручек

Post by Lejla7 » 14 Jun 2016, 12:33

Пaлентaтa мoжеш дa јa кoмбинирaш и сo жoлчкa (aкo дaвaш веќе), a јaс стaвaв и АБЦ сирење-нaмaз. Oд зеленчук штo имa мaлечкaтa прoбaнo, сo тoa мoжеш дa јa кoмбинирaш. Мене ми oди сo тиквичкa, брoкулa, мoркoвче...се зaвиси oд вкусoт нa дететo.

Нaшиoв денешен ручек - бoрaнијa, мoркoв, млaдo кoмпирче, млaдo крoмитче и телешкo месo, вaренo се сo некoлку кaпки мaслo, нa крaј дoдaденo прст сoл, лaжичкa путер и изблендирaнo.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Кашичка на денот - предлози и рецепти за ручек

Post by sweety » 14 Jun 2016, 15:11

Лејла немам жолчка дадено, а ни сирење, вчера само што наполнивме 7 месеци, од зеленчук, тиквичка,брокула,компир,батат, морков, аовошје,праска,кајсија,банана, круша,јаболка,

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Кашичка на денот - предлози и рецепти за ручек

Post by Lejla7 » 14 Jun 2016, 16:22

Мислам дека можеш да почнеш да вметнуваш по малку жолчка, колку што се сеќавам педијатарот нам ни кажа после шести месец. Трошкичка во некое јадење, јас и со банана ја давав. А после 8ми месец почнав со АБЦ. Сите зеленчуци па и овошјето што и е пробано можеш да го комбинираш со палента.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Кашичка на денот - предлози и рецепти за ручек

Post by sweety » 15 Jun 2016, 11:28

на денешното мени имаме:
батат,
брокула,
пиперка и малку кромидче за вкус првпат и давам па ќе видиме реакција и на крај малку маслиново уље (drool) .

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Кашичка на денот - предлози и рецепти за ручек

Post by Lejla7 » 15 Jun 2016, 13:19

Денешен ручек: цвекло, морков, ориз, кромид, малку пиперка и мелено телешко мевце. Додаден путер на крај и малку сол.

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”