Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by Радост » 06 Oct 2014, 00:25

А зошто млеко, не го доиш веќе? Ако сте пробале мед веќе обиди се со една лажичка внстре и нека е малку само притоплено. Или пробај со адаптирано ...

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by Crnokosaa » 09 Oct 2014, 13:40

Ne go dojam, cicase samo navecer dva tri pati , nemav moznost dva veceri da go dojam i tolku posle ne prodolziv. Med ne mu davam do 2 god . ama mislam i toa djabe ke bidi .
A adaptirano ne ni sakam, voopsto ne go sakase imav dva tri pati probano ...
Ke probam sega jogurt da mu dadam od sise da go pija zasto obozava jogurt od casa sam si pie , duri da se navikni pa ke probam pak mleko . Vo jadenje go jadi so biskviti i cokolino , a taka ne saka da go pie. Ke probuvam nekoe vreme pa ako pie neka pie ako ne neka e zdrav i ziv bitno vo kasi go jadi , jogurt obozava, feta,zdenki se si jadi ...

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by happiness » 20 Apr 2015, 10:24

na 7 i pol meseci mu vovedov kiselo mleko doma porfateno od domashno selsko mleko mu dadov edno lajce kafeno ama samo proba itolku ne go bendisa go kkombinirav so tikvicka mislam...sabajle probav nesto kako ovohsen jogurt isto proba malku... izgleda mu treba vreme da se navikni na vkusot...
po kolku kolicinski se dava k. mleko...? ogranicenost na 1 lajce kafeno na den ili na nekolku dena ima...?

i od koga vovedovte kravjo mleko za kashicki...?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by Радост » 20 Apr 2015, 10:39

Хепинес можеш и по 100 грама кисело млњко да му даваш ама ако сака. На почетокот лажица, па три, па пет...


Јас кравјо за во кашичка дадов два пати на 14 месеци за да видам реакција и не давам пак. Знам дека многу од мајките после 10 месеци даваат.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by happiness » 05 May 2015, 22:42

Jas pak tuka (pipi)
Posle 8 meseci se voveduvale mlecni proizvodi jas kiselo mleko dadov malku porano ama seushte ne go jadi kojznae kolku stavam po malku vo zelencukovi demek da jadi poveke zaradi vkus ama ne pridonese kojznae kolku mnogu...

Sirenje mlado nesoleno davate od abc..? I urda da bide pakovana znam ama nekako ne mi izgledaat ubavi tie sto gi vidov pa da prasham koja firma ja preporacuvate...?
Ne mi e problem i domashno sirence da pravam ama vreme ne mi ostnva mnogu... Skoro ic...ama ako se mora, toa e...
Za sega ova se mlecnite ,a za kravjo ke si pocekam do 10 meseci fala radost za odgovorot (big-hug)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by maried » 06 May 2015, 12:04

Хепинес, сирење јас дадов малку покасно некаде 10 месеца имаше, и то купував кравјо на Здравје Радово и го отсолував, стоеше 2-3 саати во вода. Урда смееш исто на Здравје е несолена, покувана во вакум кеса со црвен натпис. Кашкавал не давај барем до 10 месеца, а за кравјо после годината.
Јас на Лана на 18 месеца прв пат и дадов да проба кравјо, а дури сега 20 месеца има и варам гриз со млеко.

Се млечно користам на Здравје Радово!!!

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by happiness » 06 May 2015, 14:59

fala maried za odgovorot (big-hug)
kashkaval i slicnite tvrdi zolti sirenja kako bieno i slicno ne gi planiram za sega, ima vreme...
a nekam mnogu da cekam za sirence belo ne soleno oti pretpostavuvam deka na S mu se pojavi alergija od puter sto staviv vo kashite i kolku sto citav nekoi statii preporacuvaat da se dava blaga forma od toa sto se pretpostavuva deka dava alergija i na toj nacin ke se izbori samiot organizam so alergijata... kolku e tocno ne znam , ama ke probam eve nie samo sto vlelgovme vo 8 mesec pa za skoro i sirence ke ima na meni... ili urda... (thumbup)

a ne mi e jasno nesto so puterot.... ad e kravjo mleko i super go prifaka na obicna formula sme, ne zemam od HA-ad mleko... sigurno imashe nesto dodadeno iako ne e deklarirano pa mu napravi alergija... (scratch) prvo pomisliv na gluten da ne ima nekoj skrob za zgusnuvanje dodadeno, eve probvame gluten cela nedela i bebe e super (joy) ne znam sto bi mozelo (confus)

a kravjo mleko sakam za vo kashicki malku da davam, a znam deka e plus 12 m ama mi projde ideja vo glava deka mozi ke mu bidat po vkusni jadenjata a kolicestvoto na minerali, proteini i laktoza procentualno mi idi malo... ako ne dadam na 10 m togas sigurno ke dadam na 12m , deka sme na ad ne gledam pricina da go odolgovlekvam kravjoto a i ad ne planiram da ja prekinam do godina-godina i pol....

fala na odgovorite radost i maried (racinja)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by happiness » 12 May 2015, 00:11

mu napraviv na bebe domashno sirence od selsko domashno mleko super izleze za vkus, dobiv pogolemo parcence okolu 200 gr taman za cela nedela ako ne i poveke , davam po malecko parcence eve vo 3 dena ni 100 grama nemam dadeno , mm me iskara za da mu pravam, malecok bil za kupecko (laugh1)
ubavo se vklopuva so ovoshje dadov prviot den, posle so zitarka (ovesni snegulki ) i denes so palenta isto beshe ubavo (thumbsup)
odkako vevedov kiselo mleko custvuvam deka mi e mnogu polesno da mu pravam kombinacii.. vo sve se mesha i dava ubav vkus (thumbup)

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by Ariela » 22 May 2015, 18:49

Zdravo mamicki kako ste mi?
Ne znam dali pisuvam na vistinskoto mesto , no moram da prasam za mislenje
Okolu kravjoto mleko mi e jasno i ne planiram da i go davam na mojata kerka do 1 godina.
Taa sega ima 5 polni meseci i pocnavme so kasicki, i iako e mn rano mozebi sledniot mesec ke pocnam so davanje na biskviti, no moram tie da gi mesam so mleko i bidejki ne moze kravjo se mislam dali da vovedam kozjo mleko?
inaku taa e seuste samo na doenje i sega pocnavme so kasicki
Pozdrav

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by happiness » 22 May 2015, 21:54

ariela i mene mi e mlada granka ovaa ishrana so mlekoto ama edno znam kaj nas pod poim mleko se podrazbira kravjo mleko a toa e slicno ( barem vo mineralniot sostav i laktozata koja znae da bide alergena a isto i proteinite se tesko svarlivi) kaj site mleka bilo kozjo ili ovco...
kozjoto mleko spored kniga e popreporaclivo za mali deca i stari luge poradi goleminata na masnite kapki koi imaat pomal dijametar i e polesno svarlivo i poradi sostavot na proteinite kade kazeinot e pomalku zastapen od albuminite pa cesto ova mleko se narekuva i albuminsko mleko ama toa ne go pravi dovolno zdravo za ishrana na bebe oti sepak ima visok procent na mineralni materii (pepel) koi gi optovaruvaat bubrezite.... druga rabota mnogu bitna ne e dovolno hranlivo! ne za bebe koe jade po malku a ima ogromna potreba od hranliva hrana poradi negoviot rast i razvoj...
biskviti se glutenski proizvod ( da si cekash barem 7,5-8 meseci da napolni) ima edni lobello orizovi ama ne zgusnuvaat kasha, gi imav zemeno za ceshkanje na nepcata probav da stavam vo ad mleko i samo se natalozija na dnoto a mlekoto se oddeli :)
nie sme pogolemki kravjo nema probano nitu bilo koe drugo mleko , biskviti ni dadoja prijateli na lino zgusnuvaat isto so ad gi pravam ama toa ne e obrok.. obrok e da vnesi vitamini, proteini, jagleni hidrati , skrob od ovoshje i zelencuk a mlecni kashicki ili da mu pravish so tvoe mleko da se izmolzuvash ili kupuvaj ad mleko ama ova ne se vrie ! ima po apteki mlecn kashicki se pravat so voda imaat ad vo niv... i spored mene 100 pati ti se podobri ovie kashi od bistvkiti barem nemaat sheker, soja,emulgatori,palmina mast,vo plazmata ima i med, ne mi teknuva bash ama mislam vo cicibebe deka ima jajca , puter imaat skoro site biskviti... ova ne e obrok za bebe veruvaj. :) ostavi babi , prijateli i komshii , citaj deklaracii i hranete se zdravo... barem sega mozis da mu diktirash ti hrana ,a za posle ke trga od raftovi se shareno i sekerno (ner)

jas samo go mislam kravjoto mleko ne za drugo se plasham sto ako e alergicen (sad1) veke pojavi alergija na puter :) a so sirenje nemavme problem :)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”