Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by ivvi<3 » 22 May 2015, 22:40

Јас не би давала никакво млеко од животинско потекло до 1 година. Дури слушнав дека по најново се препорачува и до 3 години, ова е кажано од Марина Поп-Лазарова. Ариела штом имаш млеко, зошто да не се измолзуваш и твоето да го даваш во кашички, па нема похранливо и поздраво од тоа. Јас бидејќи немам млеко, планирам да ѝ давам аптамил, и да го пие и во кашички да ѝ го ставам. А убаво ти кажа и хепинес, и со бисквитите треба внимателно. Има многу состојки кои ги сфаќаме здраво за готово, а уствари се тешки за бебешкиот организам.

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by Ariela » 23 May 2015, 20:08

Jas imam mleko, no toa kerkickata moja si go iscicuva, pa nemozam da se odmolzam. A za kozjoto prasav za dodavanje vo nekoja kasicka na pr koga i pravam kasicka od kompir da ne e samo so voda da i stavam mlekce za podobar vkus bidejki Aptamilot nikako ne go saka ni da go pomirisa ne znam zosto.
Ok fala na vasite odgovori
i jas taka mislev, ama nekoi bliski me ubeduvaa mn za kozjoto pa vikam aj da se konsultiram so vas.
pozdravce (grupna-gushka)

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by Ariela » 23 May 2015, 20:24

i uste nest...
gi razgleduvav pred nekoj den kasickite na Hipp i zabelezav edna zelencukova so spanak i kompir i go gledam sostavot i pisuva deka vo nea ima obezmasteno mleko i pavlaka a za kakvi ne pisuva
Pa bas me interesira i za ovie sto milsite

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by ivvi<3 » 23 May 2015, 23:19

Ариела, не мора да е аптамил. Јас на почеток ѝ давав хипп комбиотик, кога беше воглавно на доење со малку дохрана и вкусно е тоа, благичко :) А за кашичките, прашај во аптека.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by happiness » 27 May 2015, 23:38

Ariela kasite na hipp treba ubavo da gi razgleduvas koga kupuvash ne se site za tie meseci za koi se naznaceni jas ja imam taa kasicka i neznam ni koga ke ja otvoram smrdat grozni se! Otvori pa ke se uverish zivot se zgrozuva od nekoi vkusovi posebno zelenite,a i ne zaboravaj da ja probas pred da ja dajs na bebe mozno e da bide rasipana bez razlika na rokot :) procentot na pavlaka vo taa kashicka e okolu 2% docna e nemozam da ja proveram sega pa vo 190 gr ima okolu 4 gr pavlaka od obesmasteno mleko sto bi rekla jas poveke stavile za ubava slika da imaat (laugh1)
Kako sto mislis deka e ispravno taka napravi jas poznavam preku 5 moi prijatelki majki koi davale od 4 meseci kravjo mleko ama niedna ne proba da me razubedi deka e toa okej bebush e moja griza i imam stav deka sakam da se nauci na ovoshje zelencuk pa posle biskviti pudinzi cokolino sigurno bez problem ke gi prifati
Aptamilot e najsilno ad mleko taka imam slushnato ako cica mozi da ti koristi bilo koe ad za pire imas i mali kutii vo vero imam videno okolu 300 gr pa toa ti e dovolno za cel mesec.. A vo pire mozis da stavas ladno cedeno maslinovo maslo... Ne znam za kozjoto sto da recam mazot mi insistirashe ednas da mu dademe ama nedadov
iskreno 6 meseci za mene e mnogu , premnogu rano! Malecko e uuste ima vreme za se.... Ako veke smetas deka edno lazice kozjo bi go doteralo vkusot taka pravi a za so biskviti velam ne!

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by happiness » 10 Jun 2015, 00:21

smenav doktorka na sovetuvalishte i me iskara za mlecnite proizvodi zosto sum gi vovedila pred da napolni godina ne trebalo da davam kiselo mleko i sirenje (ner) sekoj razlicno mi kazuva da ne znae covek vo shto da veruva...
ete ova najnovo mi e mlecni proteini tek posle godina bile isto alergeni kako i belkata od jajceto :)

jovka
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 08 Dec 2014, 14:37
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 7 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by jovka » 10 Jun 2015, 14:45

Kaj koja doktorka bese ovaj pat happines,jas koga bev na 9 meseci so sin mi bese taa starata marika ilievska(sega mislam deka e vo penzija)isto me iskara za mlecnite proizvodi a sin mi prosto gi obozava,i potoa se konsultirav so drugi doktori isto i so dvete doktorki od plodnost i dvete mi rekoja slobodno da davam ako deteto si gi saka i jas prodolziv da mu gi davam ama sega vo posledno od sto slusam ne ubavi muabeti sa mlekarite i se sto ne se stava vo mlekoto mu davam samo domasno podkvaseno mlekce od domasno mleko a za drugoto uste si cicame (rad)

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by Ariela » 10 Jun 2015, 15:06

stvarno covek veke da ne znae vo sto da veruva
Mene vcera maticnata mi vika uste malku koga ke napolni 6 meseci mozes da i davas jogurt i mlada urda, a jas mislev deka e rano i zatoa isto mi vika i cokoino mozes da i davas i voda vo koja se varelo meso, zatoa sto mojata nekako slabo napreduva i odbiva da jade bilo sto, edvaj so zort so molenje so lazenje nesto ke stavi vo usta. ne saka ni adaptirano, tuku samo cice,no ocigledno veke ne i e dovolno samo moeto mleko.
pozzz...

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by Bube » 04 Jan 2016, 19:17

Незнам дали праша њево мое е за овде ики во темата адаптирано млеко, па преместете ако треба.
Имено, ме интересира преминот од ад млеко на кравјо. Ќерка ќе наполни една година и планираме да се прфрлима на кравјо а може и уште месец два да одиме со аптамил 3.
Е сега како би почнала со кравјото? Истата ли количина како аптамил ? Дирекно ли да преминам? До денес аптамил утре кравјо ?
Ви благпдатам ако се најде некој да ме советува :*

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Кога се воведува кравјо млеко и млечни производи?

Post by ivvi<3 » 04 Jan 2016, 21:02

Бубе, најдобро да се консултираш со педијатар за премин на кравјо млеко. Ќерка ми има веќе една година, ама не планирам да ѝ менувам аптамил. Кравјо млеко ѝ давам само варено во гриз, ама ова во консултација со педијатар. Мислам дека не треба да избрзуваш со било кое друго млеко, освен адаптирано, бидејќи составот е доста различен. Но пак ќе кажам, со педијатар најдобро е да се посоветуваш.

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”