Адаптирано млеко

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by ivvi<3 » 23 Apr 2015, 19:34

Хахаха, хепинес ме изнасмеа :) Ама скроз си во право. Јас паѓав во депресии дека немам млеко, а мајка ми ми кажа дека на времето во село наместо млеко, им давале запржено брашно растворено во вода. Јас цела прашалници :) А инаку баби, свекрви и сл. секогаш ќе коментираат, се осеќаат непотребно, па ајде да се каже што било, демек "совет" даваат. Кај мене за среќа мајка ми е cool по тоа прашање, и таа ни давала ад млеко, немала доволно мајчино, па сигурно нема да нѐ држи гладни и што вика хепинес да ни надроби леб во манџа на тримесечни бебиња. Лејла, знам како ти е, ама некогаш треба да бидеш безобразен кон такви луѓе. Јас да си кажував навреме, наместо да држам во себе, немаше да го изгубам млекото. Ама сега е друга песна. Имај секогаш спремен паметен одговор ако знаеш дека некој ќе те испровоцира за тоа. :)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Lejla7 » 27 May 2015, 12:20

Mamicki, da ve prasam nesto. Ova moevo bebe voopsto ne jade sprema naznakite na kutijata na mlekoto, na pr. tamu pisuva deka na ovaa vozrast treba da jade 900 ml, a toj jade edvaj po 650, ponekogas 680, retko stignuvame i do 700 ml. Posebno denovite koga e zesko ic nema apetit. A ni caj ne pie, ne go saka, vo nedelata dali dva pati po 30 ml ke se napie. Se uste na obrok jade po 90 ml, nekogas i poveke, no nekogas i pomalku. Ne znam dali e vo red.
Inaku na poslednata kontrola minatata nedela bese naprednat, 700 g za 20 dena, no zaboraviv da go prasam pedijatarot za ova. Vie sto mislite?

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by ivvi<3 » 27 May 2015, 12:53

Лејла, јас еднаш ѝ дадов на ќерка ми по кутија како што е напишано и докторката ме искара. Тогаш ми снема млеко и дури отидам на педијатар се огледував на табелата од аптамилот. Сега ѝ давам по 150мл и тие некогаш не ги испива, а има 4-6 оброци дневно, а на кутијата е напишано 210мл 5 пати на ден. И да ти кажам воопшто не се замарам, напредува во тежина. Па и ние некогаш не можеме да изедеме цел оброк. Не се сите под ист калап правени. Се сеќавам тогаш докторката ми рече дека е напишано по повеќе за да им се продава млекото :) Може има вистина во тоа. И по доооолго време, одлучив да ѝ давам по колку што сака, кога сака помалку, кога сака повеќе. Исто како тебе се оптеретував. Инаку заприметив дека помалку сака да јаде кога е жедна, не заборавај да даваш вода. Ова ми го кажаа двајца педијатри, бидејќи е на адаптирано млеко. Јас ѝ давам неколку пати на ден по десетина лажички, некогаш и повеќе.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by ivvi<3 » 27 May 2015, 12:57

И уште нешто заборавив, ќерка ми пиеше по 90мл 6 пати на ден од четврти до петти месец, без доење, тогаш отприлика почна скроз да се одбива од доењето, а претходно по 60мл исто околу 6 пати на ден.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Lejla7 » 27 May 2015, 17:10

Lele Ivvi, mnogu ti blagodaram (big-hug) Znaci vo red e stom napreduva.

Voda probuvam da mu dadam, ama ic ne ja saka. Edvaj po pet pola lazicki i i niv gi pluka. Ni od sise ne saka.

A jade 7-8 obroci na 24 saati, vo prosek po 90 ml. Vo pravo si za zedta, koga bese potoplo minatata nedela poveke mi piese cajce. Voda pak isto bese. Ne ja saka i gotovo.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by ivvi<3 » 27 May 2015, 17:34

Паметни си се нашите бебушки, си знаат тие колку и што сакаат :) А за водата, и мојата не ја сакаше, ама јас ја нудев. И сега кога ќе ме види со чашката (таква за ракија :) ) и лажичето, скока од радост и се тепа да пие. Мое мислење е да не нудиш вода со шише, само со лажиче, да не го навикнуваш многу на цуцли. (big-hug)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Lejla7 » 07 Jun 2015, 13:40

Happiness, go proba li greacot za shishinja za vo kola? I jas go imam, no ne doaga red da go probam (smile)

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by hrizantema » 18 Jun 2015, 15:51

Женски да прашам,бебушка пие Хумана1,треба да се префрлиме на Хумана 2,како оди тоа директно да го завршам ова пакување на 1 и да и давам 2,или мора постепено?

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Bube » 18 Jun 2015, 19:48

I mene me interesira istoto hrizantema. Nie za eden mesec ke treba da se prefrlime na aptamil 2 a imav citano tuka na forumov deka nekoi majki imaa problemi so prefrluvanjeto pa davaa naizmenicno ednas 1 narednoto mlekce 2 ili pak pola pola. A sigurno zavisi I do bebeto. Ako si go prifati vednas 2 togas ne bi trebalo da ima problemi .

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by SMESKO » 18 Jun 2015, 20:50

Здраво мамички,еве јас како најтазе искуство,малата оваа недела ќе полни 6 месеци и почнавме со нан про 2 од нестле.Кога прв пат и дадов почна да плачи и несакаше да го пие.Мојата сестра ми ре4е да го разредам со повеќе вода,пр растворив 240 мл со 7 лажичиња(а требаше со 210),така 1 ден и сега веќе го пие како што треба.Поздрав (big-hug)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”