Адаптирано млеко

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Одговори
MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Адаптирано млеко

Post by MAMA_M » 15 Nov 2009, 11:37

какво адаптирано млеко користите?

јас моментално користам аптамил2. на почетокот купував хипп, но почна да има проблеми со столицата, иако пишува дека е пробиотско.
со аптамилот не сме имале проблеми до сега

taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Re: Адаптирано млеко

Post by taci83 » 15 Nov 2009, 14:09

koga se rodi kerka mi posnav da koristam hip poste kerkami cicase samo 2-3 nedeli potoa zedov aptamil zosto imase tvrda stolica i od aptamilot nemavme nikakov problem

georgieva
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 31 Jan 2010, 15:56
Им се допаднал: 3 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by georgieva » 01 Feb 2010, 16:41

hipp koristevme i nemavme problemi...

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Annabel » 02 Feb 2010, 14:11

И ние бевме на HIPP до една године. Потоа преминавме на кравјо, такви беа препораките тогаш. Сега гледам до 2 години требало да се пие адаптирано (confus)

Rossana
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 05 Apr 2010, 06:34

Re: Адаптирано млеко

Post by Rossana » 01 May 2010, 23:02

Humana (thumbsup)

Kalince
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 01 Mar 2010, 12:11
Им се допаднал: 1 time

Re: Адаптирано млеко

Post by Kalince » 18 Jul 2010, 07:28

Hipp1 go koristime. Prvo cica od mene, a potoa ja dohranuvam.

Dijana Meglenska
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 19 Jul 2010, 14:56

Re: Адаптирано млеко

Post by Dijana Meglenska » 19 Jul 2010, 15:02

koristime hipp 1 probiotik i zasega e ok.No me interesira dali mozi da se konzumira ako stoi poveke od 1 cas primer 2 casa prigotveno ili mora da e svezo prigotveno,bidejki mojot Marko go pie mlekoto so pauzi.

Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Re: Адаптирано млеко

Post by Simonova » 19 Jul 2010, 16:34

Дијана како пишува во упатството така прави. Јас не ти препорачувам да му даваш приготвено кое млеко стоело повеке време од дозволеното.

Kalince
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 01 Mar 2010, 12:11
Им се допаднал: 1 time

Re: Адаптирано млеко

Post by Kalince » 01 Aug 2010, 16:00

Na Kalina veke ne i se dopagase vkusot na Hipp1, pa od pred nekoj den pominavme na NAN1.Ke vidime kako ke go prifati ova mleko.

Bubbi
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 09 Aug 2010, 12:12

Re: Адаптирано млеко

Post by Bubbi » 09 Aug 2010, 13:53

Е овде и предавање да држам

Ке ви го раскажам моето искуство, се надевам дека нема да се збркам при пишувањето и да бидам кратка за полесно да ме сватите
Вака

Јас се породив предвреме и бебушот малечок 2240, а од болница излеговме 2080, немав на почетокот доволно млеко за да за 2 недели да снемам воопшто, па морав на адаптирано млеко. З а почеток користевме Aptamil premature -450 gr 900 den, и одлично ни одеше, мислевме дека го решивме проблемот, но за кратко, кога ни сменија во Аптамил 1, додека го мешав со Аптамил прематуре беше супер, но кога почнав само аптамил 1 настанаа проблемите, со запек и грчеви, барем така мене ми се виде, а и бебушот нескаше да го пие, кога отидов на контола имаше качено само 650 гр, што за бебе од 2 месеци на адаптирано млеко е малку( не успеав ниту еднаш да му давам на 3 часа по пропишаната количина), ми сменија во аптамил комфорд, исто скапо 600 ден, но мене ми беше важно само да пие а не и цената, во тој момент ја направив најголемата грешка, место да бидам поупорна, јас само при првото одбивање на бебето, отидов и самоволно купив Новалак АЦ, тоа го прифати , и повторно мислев дека проблемот е решен, но за кратко само за 1 месец истото малку качена грамажа и бебушот не сака ни да го смисли новалакот,повторно уште поголема грешка ( многу ми е криво што никој од педијатри и доктори не ми кажа ништо, морав сама да учам), ги купив скоро сите млека на нашиов пазар и експериментирав со бебушот, дури и варено кравјо млеко и тоа не го сакаше, па и оризова вода со малку ванилен шекер, тоа го пиеше само 1 ден, се изморив од се и на клиника, да се истестира бебето да не е алергично на млеко, ама не беше, тогаш Господ здравје да и даде на една професорка ми го рече следново: Не е најважно јадењето туку гушкањето, бидејки си нервозна бебето те осека и затоа неке да јаде( а бев нервозна бидејки ме викнаа за на работа, требаше да го оставам на 3 ,5 месеци), престани да експериментираш и дај му фора по 5-10 дена, ке видиш дека ке прејаде и така последното со кое пробував беше НАН 1 и со тоа бев упорна во следните 5-10 дена, не на сила ,колку сака да јаде толку, и така го препи Нанот 1, и еве сега воведуваме Нан 2, исто пополека 3-4 дена бевме 3 лаж нан 1 + 1 лаж нан 2, од вчера 2 нан1+2 нан2, и така....
Применив уште многу работи за да ПОЧНЕ ДА ЈАДЕ, и сватив дека колку и се јаде ке јаде со сила неможам, не сме најсјани со јадењето, ама весели и 300 на саат сме.

Тоа ако нешто можев да ви помогнам, слобоедно барајте ме (bu)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”