Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by Bube » 21 Jun 2015, 10:34

Hahaha abe kako da ne se smeam istata sum kako tebe , dusha (big-hug)
Super sme si ako ne prasuvame kako ke znaeme.
Vaka.za toplenjeto jas ne toplam ni sok ni kasa. Gi davam na sobna tt ne ni ladni. Ama pa moeto bebe I cajceto od bekutan go pie ladno uste od novorodence.
Koga ke otvoram kasicka ne I davam direkno od tegleto tuku prefrlam vo drug sad I istatokot od tegleto go vrakjam vo friz I utredenta pak I go davam. Ja cuvam otvorena vo frizider nr povekje od 24 h posle ja frlam.
A I ova . Zemav caska so klunce na tomee tippee od 4+ nekapecka ama ona poveke si gi struga nepcata otkolku so pie voda ama sto vika ivi pak isplakne malju usta.
A za vremeto koga da dadam I jas uste se mislam sega posle utre :) kako sto kaza ivi za nov vkus najubavo bilo nasabajle . Ako spie I koa ke stane vekje I e vreme za mlekce ako, pak ke I dadam kasa da proba pa ne jade kojznae kolku. I onaka povekjeto kasicki mozes I so mlekce da gi kombiniras. I posle ja cekam taa da mi kaze koga e vreme za mlekce .
Ke vidis uste malku, tocno ke znaes koga veke mora mleko ili moze da se odlozi koga e gladno koga e zedno se ke si kazuva samoto haha ke go citas kako bukvar.
Ivi ima povekje iskustvo ke ni kaze poubavo I potocno. I drugite mamicki so pogolemi bebushki ke se javat (rad)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by ivvi<3 » 21 Jun 2015, 11:46

Лејла, канпол се супер, и ние доста работи користиме од нив. Сега по ред да ти одговорам :)
За соковник, јас веќе не го користам. Цедев јаболка и круши, ама одамна не цедам ништо, помалку сокчиња пие сега кога јаде кашички, само слива ѝ давам за стомачето, а слива ми е полесно да купам, башка што уште не е сезона.
За овошјето, педијатарот ни рече свежо и ништо не ставај, ни вода, ни млеко, само овошје блендирај. Јас ги давам на собна температура. Дури и млекото веќе не го греам, сѐ на собна температура давам, затоа што е лето. Купечките, како што ти кажа Бубе, ќе туриш од тегличката во чинија, а на самата кашичка пишува дека отворена стои 3 дена во фрижидер. Ако даваш по пола, за 2 дена ќе ја искористиш.
За клунчето, јас ѝ купив од мам за 4+ месеци баш кога беше толку, пробав, ама ми ја плукаше и водата и сокчето. И се откажав. И сега со истото клунче, пак пробав, пола вода ја плукаше, ама пополека се научи и сега си пие. Не се разбирам за клунчиња, ние ова ѝ го купивме, тоа го имаше во еуро фарм. Со три дупчиња е и тече.
А за спиењето, како ќе расте, ќе намалува на спиење и ќе му фатиш ред. Ако почнуваш со сокчиња, не мора да е 2 пати на ден, дај му во било кој дел од денот, кога си играте, кога си седи итн.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by Lejla7 » 21 Jun 2015, 13:36

Leleee, a be kako ke namaluva so spienje, uf jas koga spie edvaj uspevam da zavrsam nekoi raboti po doma (brows) Uste malku znaci...
Fala mnogu za iscrpnite odgovori vo site temi Ivvi i Bube (big-hug) ama da znaete oti imam uste mnooooogu prasanja (smile)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by ivvi<3 » 21 Jun 2015, 13:56

Лејла, нема да спие повеќе пати на ден, ама ќе спие подолго. Инаку, прифати го фактот дека нема сѐ да завршиш од обврски, јас веќе го прифатив тоа :) И прашувај колку сакаш, кога сакаш. Јас многу прашував, ама за право и педијатарот убави и корисни совети ни дава, така што колку знам, ќе кажувам :)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by happiness » 22 Jun 2015, 10:36

lejla samo bebe kako sto ke si saka ako saka da rucka i ako mu davash poveke (pak ke ti kaze pedijatarot od prilika koja gramaza) nema da saka mleko odma :)
a ako probuva samo primer po 6-5 lajcinja togas pak ke si gi tera mlecnite obroci kako i voobicaeno oti toa e mala gramaza i nema da go zasitva
sokcinja mozes da davash a i ne mora :)
voda obavezno da nudish
ama iskrena da bidam an 4 meseci malku ke mu bide teshko da jade pa ne veruvam deka odma ke uspeete da smenite mleko so cvrsta hrana... so sreka ;)
ivi i jas taka citav na sokcinjata od hipp ama pedijatarot mi rece da ne go rastvoram tuku po malku da mu davam i taka pravev...a i da navecer ne se preporacuva sok oti mozi da custvuva zed vo tekot na nokta od shekerot koj go sodrzi :)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by ivvi<3 » 22 Jun 2015, 11:12

Хепинес, па нас педијатарот ни кажа да го раствараме сокот, башка што и така пишува на шишенцето. Јас сите сокчиња ги имам пробано, и можам да кажам дека од јаболко и слива се прилично благички и не би ги дала нерастворени. Инаку сокче не давам пред спиење, туку пред вечерниот оброк, а тоа би било околу 18-19ч. најдоцна, плус вода.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by Lejla7 » 22 Jun 2015, 14:03

Многу комплицирано ми изгледа се туку ќе се навикнеме,се надевам.

Таман работа Хепинес да заменам веднаш оброк,сега ми е јасно веќе отприлика како оди,значи на почеток е само пробување...ама морав да прашам оти ништо не знам.

Педијатарот и нам ни спомна за сокчиња, а јас ич не сакам да ги давам заради забите, ама ако така полесно се навикнува на вкусот, ајде. Сепак не би ги давала нерастворени, а колку што се сеќавам и докторката така нешто спомна на последната контрола.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by ivvi<3 » 22 Jun 2015, 14:40

Лејла, не се грижи за сокчињата. Ќерка ми како почна со кашички, сокчињата не ги ни бара, има денови кога воопшто не ѝ ни давам. А за забите, мислам дека е поштетно од шише да пие, ако го научиш малку по малку од клунче, тогаш не се секирај.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by Maceto » 01 Nov 2015, 10:37

Мамички од кога почнавте со дохрана,на нас педијатарот ни кажа од 4 месеци и 2 недели да почнеме со сокчиња купечки за да пробува вкусови,а од 5 полни месеци со каши.Инаку ние сме само на АД млеко на Аптамил 1 и добро си пие до сега.Пие по 90 мл ама на пократок период.Позз (grupna-gushka)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by Tina9 » 01 Nov 2015, 13:11

Јас почнaв од пет месеци и една недела директно со кашички. Потечни. Дали е спремна одлучи сама, само мислам дека немаш потреба од сокчиња, па уште купечки. Само шеќери. Ако пишува дека се без шеќер, шербет се и воопшто немаат вкус како домашните цедени во соковник или со газа.

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”