Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by Lejla7 » 23 Jul 2017, 17:54

Значи комплетно сум збунета иако ми е ова второ дете .(confus)
Вака - воведувам намирници и се обидувам барем еден немлечен оброк да има. Е сега, наидувам на многу спротивставени ставови во врска со воведувањето - на пример, Бебе готвач вели дека кромид може 6+, а една брошура издадена од Здравствен дом-Скопје (2004), која ми ја даде педијатарот, вели кромид и лук во последните три месеци од првата година??? За жолчка Бебе готвач вели- 9+, споменатата книга 7+. Да не спомнувам спротивставени ставови и во други табели и книги. На крај ќе се изнервирам и ќе дадам по малку тогаш кога јас ќе мислам дека треба (tap)

Друго, никаде јасно не можам да најдам на оваа возраст (6+) дали треба еден или два немлечни оброци, и какви. Јас мислам дека треба да е еден и балансирам еден ден со зеленчук, еден ден со овошје, ама не знам дали е доволно? Кога да почнам со два, кога три?

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2240
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 913 пати
Им се допаднал: 1182 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by sweety » 25 Jul 2017, 11:57

@Lejla7 Јас лично се водев по бебе готвач и по групите на фб мајки и деца, па споредував и давав по возраста книга не сум имала, имаше еден ден овошен оброк еден зелнчуков, после 7 воведов втор оброк,наутро овошен а напладне зеленчуков. на крај 7 месец воведов мевце, во 8 жолчка и во 9 месец глутен и тек во девети давав млечен оброк и вечера.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by Lejla7 » 02 Nov 2017, 11:52

Може ли некој да ми пише од кога може да се даде костен на бебе? Фала. Ве гушкам и извинете што не сум редовна, многу обврски (grupna-gushka)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2240
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 913 пати
Им се допаднал: 1182 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by sweety » 19 Nov 2017, 21:26

Искрено незнам лејла, сеуште не сум дала, пред некој ден на М дадов прв пат мед, ореви значи ан две години полни ,може каснам ама пак посигурно ми е нека е поголемка а костени уште не сум и дала има време сега зимово, а за бебе искрено незнам.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by Lejla7 » 11 Dec 2017, 11:42

Фала Свити, проверив во Бебе готвач, после годинка дури може костен.
А за мед - и јас дури по две години дадов. Поздрав (a2)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”

Кој е присутен

Овој форум го гледаат: Ниту еден регистриран член и 2 гости