Вода

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Вода

Post by Радост » 10 Oct 2014, 22:09

За адаптираното првите два месеци користев Јана бејби, после тоа и ден денес користам Ладна и се`уште ја превривам. Мене не ми се чини воопшто паметна идејата вода од чешма колку и да е превриена, зошто со самото тоа колку каменец останува ќе ти стане се јасно. А и во време на жолтица не би ризикувала ...

За пиење имам земано од сите, и хумана и хип и секако имам пробано, не пие вода (ner) . Голта ако испие празник ми е.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Вода

Post by maried » 11 Oct 2014, 01:07

Лана само вода пие, за тоа немам проблем.
Имаме 13 месеца, ниту еднаш не сум и дала од чешма, пие јана бејби или хумана.

За млечните исто јана бејби, од чешма не.

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Вода

Post by saska075 » 14 Oct 2014, 09:47

happiness wrote:Majki kakva voda koristite za bebencata?
Jas zemam humana za adaptirano mleko i cajce a cista voda probav da mu dadam so lazicka ama se buni mi ja nejki si velam uste e malecko si pie cajce si vnesva tecnosti (smile)
Prijateli me dvoumat okolu vodata jas se reshiv za humana kako za najdobra voda e tie mi komentiraat demek voda od cesma prevriena bila podobra od kupeckata ovaa od cesma bila kontrolirana a isto mi spomnaa za procistuvac na voda (confus)
Vie kako davate?
Јас купувам Ладна вода и ја превривувам. Ја користам и за АД и за чајче. Чиста вода сеуште немам дадено.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Вода

Post by happiness » 23 Oct 2014, 22:43

vo plan sum da davam Jana bejbi ve iscitav site na temava mnogu mamicki ja koristat pa da prasam treba da ja prevrivam?
vodata od ceshma kolku za eksperiment ja vriev 15 min I ja sporediv so Jana bejbi I po kvalitet e mnogu losha bojata I bistrinata se za nikade (tumbdown)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Вода

Post by sunshine_2012 » 24 Oct 2014, 01:03

Jas kupuvav voda Ladna I I'm davav taka neprevriena. Pa Jas mislam deka nema potreba od prevrivanje na flasirana voda, a ako kupuvas Jana mislam po kvalitet e Edna od najdobrite vodi.PRI prevrivanje se gubi se sto e dobro vo vodata a I ne e vkusna na pienje. (smile) pozdrav

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Вода

Post by Tina9 » 29 Oct 2014, 19:53

И јас користам Ладна, но ја превривам. Некако не ми се дава непревриена, стои таму по магацините. Инаку од шише не пие, ми го турка шишето. Пие од чашка со клунче. И давав од обична чаша, но кога и пораснаа запчињата ми беше страв да не ги скрши и и зедов таква чашка. Пие по 150 мл на ден.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Вода

Post by Радост » 29 Oct 2014, 20:18

Крофната почна да пие по 20-30 мл вода дневно. (rad) (rad) (rad) (rad)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Вода

Post by happiness » 16 Jan 2015, 12:05

pedijatarot kaj sto go nosam S mi rece deka a ko bebe saka malku vodicka da mu davam oti pie samo ad i mozno e da e zeden
koga beshe S okolu mesec i pol mu ponudiv i ja nekeshe (smile)
posle pauzirav povtorno ponudiv na okolu dva meseci i neshto ama pak isto
znaci vodata ja nudam so lazicka i na sobna tempetaratura so cel malku da si go osvezi grloto a ne da pie kolicinski
i sega pred dve nedeli bebe stanva od spienje ( za rucek vreme ) i pocna da bara so muceto kako koga beshe malecok dodeka cicashe se vrti na strana kolku sto moze poveke i usteto otvoreno (scared)
nudam cajce shmukna dva pati i pak isto se vrti na strana
mu ponudivme vodicka i si goltna 4-5 lazicki bebeshki sto znaci pomalku od 10 ml i posle mi beshe mnogu radosen (lovet)
od togas mu nudam vodicka se slucuva i po nekolku dena da ja odbiva a nekogas ke si otvori muceto za uste (laugh1)
za sega mi pie po 3 lajcinja a se si mislam deka mu e od parnoto po suv vozduhot i vaka po malku si se osvezuva

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Вода

Post by happiness » 16 Jan 2015, 12:14

saska075 wrote:
happiness wrote:Majki kakva voda koristite za bebencata?
Jas zemam humana za adaptirano mleko i cajce a cista voda probav da mu dadam so lazicka ama se buni mi ja nejki si velam uste e malecko si pie cajce si vnesva tecnosti (smile)
Prijateli me dvoumat okolu vodata jas se reshiv za humana kako za najdobra voda e tie mi komentiraat demek voda od cesma prevriena bila podobra od kupeckata ovaa od cesma bila kontrolirana a isto mi spomnaa za procistuvac na voda (confus)
Vie kako davate?
Јас купувам Ладна вода и ја превривувам. Ја користам и за АД и за чајче. Чиста вода сеуште немам дадено.
sahka gledam na tikerot bebeushkite se razlika samo 3 meseci (smile)
okolu vodata imav golema dilema jas sum mnogu za ekskluzivno doenje samo na mlekce da bidat bebushite ama nekako ic ne bev spremna za ad (ner) koga pocnav da mu davam neznaev kaj teram nekogas bebe placelo za pove mleko jas po kniga sum terala (fr)
voda tebe te sovetuvaa da ne davash ? do kolku meseci....?

jas pisav pogore mu nudam na S (confus) zavisi od nego samo ako e zeden si go plakni da recam muceto a ako ne e mi trga glavata znaj deka e voda oti samo nea ja nudam so lazicka
(a2)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Вода

Post by Lejla7 » 25 Jul 2016, 13:28

Дo кoгa дaвaвте превриенa вoдa oд чешмa?

Јaс дo скoрo (речиси 15 месеци), дури не пoчнaa жештините пa се префрлив нa Јaнa бејби, кoјa директнo јa дaвaм, без превривaње. Сум дaвaлa и Лaднa. Нo ме интересирa кoгa мoже дa се дaвa вoдa oд чешмa? Кaј нaс е убaвa и питкa.

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”