Осип кај бебе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

ale19
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 07 Jan 2013, 23:25

Осип кај бебе

Post by ale19 » 17 Jan 2013, 00:59

Mamicki se nadevam i nekoj imal problem kako mojot pa ke mi pomogne.pred 4dena sin mi koj ima 6meseci kaci temperatura 39 go odnesovme vo bolnica i mu otkrija nekoj si stomacen virus, mu dadoa injekcii na 12h i denes mu ja prekinaa terapijata no od vcera mu se javija crveni tockicki vo vid na osip po gradite,stomaceto,grpceto,vratot i na desnata strana na glavata.Doktorot kaza deka bile rezultat na makata pretrpena od virusot no odgovorot i ne mi e voopsto ubedliv i rece so odrzuvanje na higiena ke se povlecat bozem deteto e valkano.ako nekoj pominal niz ova da mi kazi da ne macam glava bidejki umiram koga go gledam deteto taka :(

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Petra » 17 Jan 2013, 09:26

Ale19 сме немале ваков проблем, и мене не ми е веродостоен одговорот на лекарот. Јас би побарала мислење и од друг педијатар. Се надевам дека веќе го нема осипот. (bu)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Mamino_srce » 17 Jan 2013, 09:42

Але19, не се грижи, осипот се појавил поради вирусот.
Ние имавме иста ситуација летово, со температура, повраќање, всушност беше стомачни вирус, па наместо подобрување јас еден ден гледам целото се осуло. Леле колку се исплашив. Право на доктор и таа веднаш ми кажаа дека е од вирусот, не е ништо страшно, да му ставам само бебешка пудра (талк) и ќе помине за 2-3 дена. И така и беше. Инаку, тоа нив не ги чеше, ниту им смета, тоа само така лошо изгледа.
Дури и да не му мачкаш со ништо , ќе се повлече како последица од вирусот.
Тогаш ми кажаа докторката дека е можно и афти во уста да му излезат, поради вирусот, среќа тоа не се случи, ама ете чисто да знаеш.

maloto.japonce
Член
Член
Мислења: 171
Придружен: 23 Nov 2011, 11:19
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Осип кај бебе

Post by maloto.japonce » 17 Jan 2013, 10:24

Але 19 и ние од неодамна имавме таков случај. Имено ќерка ми качи висока тт која траеше 3 4 дена а воедно имаше и вирусче и педијатарот ни кажа дека после тоа можно е да се осипи по телото ама да не ја мачкаме со ништо туку дека само ќе си мине.
И да ти кажам после 3 дена со тт 4 ми се осипи целата со такви ситни црвени брунчиња, ама си поминаа самите од себе ништо не ги мачкав.

ale19
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 07 Jan 2013, 23:25

Re: Осип кај бебе

Post by ale19 » 19 Jan 2013, 09:56

vi blagodpam mamicki malku me uspokoivte.no eve i kaj nas pocnaa da se namaluvaat i skoro da gi snema.prv pat se srekavame so takva situacija i ne znae covek sto i kako e.za sreka deteto mi ozdravi veke e isto ko i prethodno samo pocna poretko da jadi,pie mnooogu sokcinja a ne saka cisto mleko mu go davam so karamelino,fruktolino i first pap od hipp pa da pie

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Lejla7 » 10 Apr 2015, 10:50

I na moeto bebe mu se pojavija sitni crveni bruncinja na dvete obravcinja poslednive nekolku dena i ne znam od sto mu se. Izgledaat uzasno, mi e zal da go gledam, iako se cini deka ne mu smeta. Ne znam dali se raboti za istite tockicki t.e. osip za koj pisale pogore ili nesto poseriozno. Sto da pravam, kako da gi tretiram? Bebeto e tri i pol nedeli samo.

Se posomnevav da ne mu se od sto mu e zesko (doma temperaturata ni e 23-24stepeni, no znae i do 25 da se kaci, a ni velat da bila 21-22). Mu se pojacuvaat koga place i koga pie mlekce. Nekoj sovet?

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Bube » 10 Apr 2015, 14:20

lejla isto i kaj moeto bebce . jas mislam a i pedijatarot mi rece deka e od s'klet. od zesko. 25 stepeni e mnogu a i neznam kolku go oblekuvas. isto i se pojavuvaat koga place koga ke i oblecam nesto podebelko a i koga cicase deka se dopira kozha na kozha pa se potevme. ne strasno ima poosetliva kozha. mojata e bela bela prozirna i se i se poznava. ama pominuvaat pa se vrakjaat i se taka. koga ke odis na kontrola spomni na pedijatarot da si mirna. pozdrav i baknezh za sinko

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Bube » 10 Apr 2015, 14:28

prviot pat koga i izlegoa bea sitni crveni bas bruncinja mali i mnogu ama samo na liceto na obravcinjata. a ja imav obleceno vo edni debelki plishani spikozni i doma i ete s'klet. pa ni dadoa edna crvena tecnost eozon se vika vo bilo koja apteka da prashash za bruncinja kaj bebe ke ti ja dadat i i stavav dve veceri posle banjanje taka so pamukce kaj so se bruncinjata i pominaa. ama mi bese bebeto dva dena crveno vo liceto :)
i ottogas se pojavuvaat pak ama samo tockicki pa ke ja rasoblecam ili smiram i i pominuvaat sami ne stavam vekje od tecnosta. ovaa tecnost e bezbedna i za malo bebe uste vo bolnica na novorodencinjata so imaa taka bruncinja im stavaa pa sestrite me poucija ako i se pojavat vaka od s'klet taa bila spas.
ajde ke pominat i jas mnogu se nerviram koa ke i go vidam takvo licenceto

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Lejla7 » 10 Apr 2015, 14:36

Fala Bube (a2) I jas mislam deka e od s'klet, ama pak od druga strana dlankite mu se postojano ladni i kivka osobeno na presoblekuvanje i mi e strav da ne go nastinam (unsure) A babite koga ke dojdat obavezno go pokrivaat da ne mu bilo ladno (ner) i postojano me karaat deka e slabo oblecen, a eve sto ima na sebe: bodi, dzivricki, corapcinja, spikozni i preku den sirok povoj.

Znaes vcera i jas od merak go oblekov vo edni plisani spikozni i kako mu se pojacaa bruncinjata...Drugata nedela sme pak na kontrola, bas ke prasam, a moze i ke probam so tecnosta za koja mi pisa ako go kandisam mm da kupi. Fala mnogu.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Осип кај бебе

Post by maried » 10 Apr 2015, 16:15

Лејла, црвена течност (Еозин), никако, ама никако на лице. Може да му направиш рани, ова од лично искуство.
Ако брумчињата едни ги снемува, други испаѓаат и се така е нормално и не третирај со ништо. Пеглај ги алиштата обавезно, дупло плакнење кога ги переш, не давај да го бакнува никој освен ти и тато.
Тоа што кива или ика е нормално, исто и температурата до 23 степени, таман ти е облечено и биди без гајле.
Ако се брумчињата ситни црвенки се бебешки акни и поминуваат за брзо, значи примети кога едно ќе се појави за 3 дена го снемува.
ЕОЗИН НИКАКО!!!!!

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”