Пролив кај бебе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Пролив кај бебе

Post by kikica » 26 Jan 2012, 12:27

Син ми има 10 месеци, пред 1 недела почна да има чести столици од кои некои беа кашести, некои полутврди а некои скрос течни. Му дававме ентерофурил неколку дена се подобри малку т.е се намали бро јот на столици од 6-7 станаа 3-4, но вчера пак зачестија, и еве 2 дена пак истата приказна како на почетокот (ner) Една недела веќе е на диета со компири ориз и банани, ама ни тоа не помогна да се излечи. Ако сте имале искуства со проливи споделете ги тука, колку време траеле и како се справивте? Со лекарства или само со диета?

siberija
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 09 Jan 2012, 13:35

Re: Пролив кај бебе

Post by siberija » 06 Feb 2012, 17:14

Kikica i sin mi imase tecni i zacesteni stolici koga imase 3 meseci. Togas bese leten period i dr.rece deka najverojatno se raboti za nekoj virus ( ne go pregleda, se slusnavme samo po tel.) i rece da pie Linex dva pati na den po pola kapsula. Linexot imal nekakva prirodna sostojka sto pomagala da se podobri florata na crevata, toa go pisuvase i vo upatstvoto kolku sto se sekavam. Togas bevme samo na cicanje i isto preporaca sto poveke da cica. Probajte so Linex, se nadevam deka ke vi pomogne, i dieta sekako.Pozdrav (bu)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Пролив кај бебе

Post by kikica » 08 Feb 2012, 18:33

Siberija blagodaram za odgovorot, i na sin mi mu prepisaa Lineks zaedno so enterofuril bidejkji so dieta i so cajce ne mu pomina pa morase i so lekovi. Stolicata mu se stvrdna i namali vo cestota, sepak prodolzi da si kaka cesto, po 3-4 pati na den, no bidejki ne e tecno si vikam nema gajle (confus) negde procitav deka kaj doencinja e normalno do 6 pati dnevno da kakaat, pa posto sin mi uste cica si vikam vo norma e. Vie mamicki sto velite na ova? po kolku pati kakaat vasite decinja?

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Пролив кај бебе

Post by ELIANA » 08 Feb 2012, 23:19

Кикица, ќерка ми веројатно во тој период какаше повеќе. Таа отсекогаш ми се чини си има брз метаболизам, и си има добар апетит, а не става многу килажа на неа. Така што во тој период сигурно какала околу 3 пати. И сега си кака по 2,3 пати, само некогаш малку, некогаш повеќе. Ако не е течно, и ако не му е црвено газето, не би се секирала. Ние кога сме имале пролив, јас забележав дека и е поврзано со излегување на запчиња, а и мислам дека некаде прочитав дека може да е поврзано. Баш пред некој ден, имаше проливче ама траеше само еден, два дена, и гледам дека и излегле нови запчиња. Кај вас да не излегуваа нови запчиња? Како и да е, кај нас најмногу помага ориз со морков да и сварам да јади. Поздрав (a2)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Пролив кај бебе

Post by happy cumulus » 09 Feb 2012, 02:16

Kikica, nie veke ne se doime, a mojot sin kaka dnevno 2-3 pati. Duri bese na formula samo kakase ednas, a otkako vovedovme cvrsta hrana kaka i po 3 pati na den. A tolku malku jade cvrsta hrana. Ne se sekiraj, kako i vozrasnite i tie si imaat razlicen metabolizam. Kako malata na Eliana, i mojov ne stava kilaza mnogu. Ama mi se cini si raste zdravo. Ajde bez grizi, znam deka bebuska ti e vo red.

siberija
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 09 Jan 2012, 13:35

Re: Пролив кај бебе

Post by siberija » 09 Feb 2012, 14:57

Kikica bas mi e drago sto ste podobri (smile) a za toa kolku cesto kaka, ic da ne se sekiras. Kaj nekoi deca sto cicaat normalno e i uste pocesto da kakaat vo denot. I sin mi koj sega momentalno ima 7.5 meseci kaka 2-3 pati vo denot, a napreduva 100% so tezinata, ednostavno metabolizmot mu e takov. Toa sigurno ne e proliv, prolivceto se razlikuva od normalnata stolica, nema da zgresis veruvaj ! Pozdrav (bu)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Пролив кај бебе

Post by davidkjara » 15 Jun 2013, 22:43

Mamicki nie veke 4 dena imame prolif kaka po 2 pati na den onaka tecno kako kal i malce e zeleno ama deka sme na adaptirano mleko normalno e malku zeleno M e malce nastinata ja odnesov na pedijatar ni dade linex no ne pomaga inaku si e vesela si guga ama pocna i pomalce mleko da pie mi rece lekarkata od toploto ili deka pocetna faza na zapce ama mene mi e mnogu strav sakam da i zemem kasicka od banana dali da i dadam ve molam pomos sto da napravam imame 3 ipol meseci

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Пролив кај бебе

Post by davidkjara » 23 Jun 2013, 14:46

MIla ima prolif veke 10 dena i davav Linex ne pomina i dadov Prolife suspenzii nisto prasak Darmaflor pak nisto ja proverivme na mikrobiologija nema bakterija inace proliv ima 1 do 2 pati na den i doktorkata vika mozno e od toploto vreme ili zabce ke vadi ama mene mi e seuste strav inaku si e vesela si pie mleko si guga se smee se e ok ne ja boli stomaceto pa majka mi vika orizova voda da i dadam i pedijatarot odobri imate li iskustvo so orizova voda i da ve prasam uste nesto trebase vakcina da primi ama bidejki ima prolif ne smee dali e opasno ako se kasni so vakcinata dali nekoja od vas kasnela bidejki jas sakam da si ja vakciniram no eve da pomine prolivot

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Пролив кај бебе

Post by Debora » 23 Jun 2013, 14:57

Давидкјара јас знам дека на мали дечиња се дава оризова вода кога имаат пролив. Штом педијатарот одобрил сигурно е во ред и за бебе. Да ја изгушкаш од нас. (l2)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Пролив кај бебе

Post by sunshine_2012 » 23 Jun 2013, 20:18

Davidkjara i jas mislam deka e vo red da i dades od orizova voda, jas ne sum imala takvo iskustvo no nema da mu smeta vodickta, a za vakcinite ke si gi prima nema da i steti toa sto kasni, takada ne se grizi za toa. (smile) Pozdrav i se nadevam deka ke se regulira stolicata.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”