Транспортер за бебе

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Транспортер за бебе

Post by Peperutka » 18 Apr 2012, 15:25

Колку мислите дека е исплатливо да се купи транспортер за бебето со оглед на тоа што многу брзо ќе го одрасне?Ако имате,колку сте задоволни,од каде го имате купено и по која цена?

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Транспортер за бебе

Post by Marina » 18 Apr 2012, 23:57

Едно такво транспортерче МОРА да се има за бебето (кога се вози во кола нели), без изговори,без дискусија,има и поволни,ништо не е поважно од сигурноста на бебето,ќе штедам на играчки,скапи бебешки алишта,нема да користам памперс туку други поефтини пелени,ама тоа седиште мора да се има.
Ги има за тежина од 0 до 13 кила (тип 1),и тоа во првата година е ок,после треба да се земе вистинско детско седиште. Транспортерот мора да се постави во спротивна насока од возењето и се препорачува колку што може подолго да се користи (пред да се купи детско седиште,кое се поставува во насока на возење). Оваа препорака е од проста причина што при нагло кочење бебето е посигурно во транспортерот отколку во детското седиште,мускулатурата на вратот не им е толку развиена. Еве кај нас,нашиот транспортер е до 13 кила,ама тоа подлогата не ми изгледа некако удобна и бевме со мм до една продавница и најдовме детско седиште за бебиња над 9 кила, значи чисто теоретски можам да го земам и тоа,ама нема да биде во спротивна насока на возење.
И уште ова да додадам,не е страшно ако на бебето нозете му штрчат малку,се додека главата е стабилна и не е во повисока положба од задниот дел од транспортерот може да се користи.
Нашиот е 4Baby deluxe и воопшто не сум задоволна,свеки ни го подари и тогаш не знаев што е важно при купување на транспортер.значи почна од тоа што немаше смалување за новороденчиња,бебето како седнато беше 3 дена после пораѓај,морав пешкир да ставам одоздола (tumbdown) после,ставањето на појасот не е баш едноставно како кај другите транспортери (тука ги користат најмногу од maxi cosi )
и трето и најважно,Лука уште убаво седи внатре а тоа појасите од самиот транспортер се некако чудно поставени и некако се кратки (confus) (confus) за следното бебе дефинивно друг.тука се движат од 70 до 200 евра.имав некаде едно видео на кое се покажува како се поставува во кола и како се става појасот,ако го најдам ќе го постирам,јас од таму научив како да го врзувам (thumbup)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Транспортер за бебе

Post by Happy_Mommy » 19 Apr 2012, 00:36

Uf, ic ne go sakam (ner) ama najmnogu go pocituvam zakonot za carseat-ot , barem tuka e strog zakon, nesmee bebeto da ne ti bide vo sediste, odma si neodgovorna majka i kojznae kolku kazna treba da platis, a sega slusam deka i tamu veke zadolzitelno e potreben transporter. Pa nas nemase da ni go dadat da go izneseme bebeto od bolnica bez car-seat, tamu mm go donese na izleguvanje, mu pokazaa kako se vrzuva bebeto i se okolu toa. Nasiot e Safety 1st i skap e a ne e nesto posebno, mene mi se dopagaat tie na maxi cosi. Isto kako Marina i mene me nervirase sto ne se prilagoduva polozbata i bebeto mi bese sednato uste od prv den, ama neli taka treba da bide , toa go pravele i probale razni ortopedi ne veruvam nesto da ne e vo red, primer ako dodeka vozis bebeto povrati ili se zakasla da ne e nalegnato. Isto i nasiot e namesten da gleda bebeto nazad. Ja vrzuvav samo prvite dva meseci a posle ne. Smetam deka toa ne e za izbor, tuku potreba za bebeto, barem toa tuka taka si go svativ iako e imalo momenti koga S. mi place i ja zemam, sreka do sega ne ne strefila policija. Od pocetokot si zaspivase vo nego i si spiese dur da stigneme do doma, a sega ako kenka i davam igracka i si sedi , si gleda (smile) Tie se najiskoristeni pari definitivno!!! Se izvinuvam za latinicata (smile)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Транспортер за бебе

Post by ELIANA » 19 Apr 2012, 11:42

Ние не купивме транспортер, затоа што купивме седиште на Чико, што се користи од раѓање до околу 18кг ама не знам точно колку беше. Има три положби, прво користиш положба веројатно е под 45 степени, претопоставувам како во транспортер, а како што расти го исправаш. И прво е поставено во спротивна насока на возење и пишува до колку кг се препорачува така да се вози, а после ќе го свртиш во другата. Одоздола во прво време има мека подлога, додека е мало бебето, за да не шета лево, десно низ седиштето, и му го потпира главчето од страните, а кога ќе потпорасне се вади.

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Транспортер за бебе

Post by Mia85 » 15 May 2012, 21:42

Jas dobiv na podarok mnogu ubav transporter, ama vekje imav kupeno so kolickat ai ovoj mi stoi neotpakuvan...Na CAM...Dokolku nekoj saka go prodavam:))) Znaci nov e, voopsto ne e upotrebuvan, a super e:)))Teget boja...Inaku najpametnat arabota sto ja smislile, jas neznam sto bi pravela bez nego...Ni kolickata ne mi e tolku potrebna kolku transporterot:)

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Транспортер за бебе

Post by Fiona » 07 Aug 2013, 09:58

Транспортер ОБАВЕЗНО !!! Нит бебе се поти во рака, а притоа е многу посигурен при превоз. плус го сместуваш во база и сам си тераш со кола (smile)
нашиот е Maxi Cosi, џинс материјал ептен е шизички
(smile)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Транспортер за бебе

Post by mamigabi » 23 Jun 2014, 17:01

Транспортер треба да се има, мислам дека е нешто што навистина е потребно и практично за секоја ситуација, и да преспие во него кога се оди некаде, се нишка, некаде не може да се влезе со количка па во него ке го ставиш

Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Транспортер за бебе

Post by Girl » 14 Oct 2014, 10:46

Мами дали некоја има Мaxi Cosi транспортер и како го перете?
Ја извадив обвивката и на интернет читав дека може на програма рачно перење во машина, на 30 Ц ама ми е страв да не се смали?
Не е наш, на братучетка ми е а сакам убаво да се испере и затоа не сакам рачно да го перам...

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Транспортер за бебе

Post by ripcence » 15 Oct 2014, 14:44

Мојот е Бертони го перам на рака со четка за алишта, од истата причина и јас не го ставам во машина, не е само тт ме плаши и центрифугата, кај мене нема опција да се исклучи.

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Транспортер за бебе

Post by sju » 15 Oct 2014, 18:01

Jas imam maxi cosi. Peri slobodno vo mashina na 30.

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”