Столче за хранење за бебе

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Столче за хранење за бебе

Post by Peperutka » 21 Nov 2013, 15:39

Дали користите столче за хранење за Вашето бебе и колку сметате дека е практично?
Некоја препорака,совет...?

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Столче за хранење за бебе

Post by kit-kat » 21 Nov 2013, 16:58

Пеперутка нас кумовите за повојница ни донесоа столче на chico.
Кога на 6 месеци го ставив синко на 4 год.го извадив (laugh1)
Да не речам буквално ама максимално го искористивме.Таму си гледаше тв,се храневме си играше,чекавме гости (smile)
Врзан го држев и ми беше сигурен.
На сестра ми и зедов од jumbo столче кое можеше да се спушти и до висина на колената за посигурно од паѓање.Многу е убаво,но внука ми е прав црв кој не седи ни минута на едно место и не го искористија.А синко мој беше бубалче и по 4 саати ако не го извадев си стоеше таму (love5)
Обично до 3 години се користат,а ние едвај на 4 го тргнавме со триста солзи и плачки,си се заљубило детето (rolll)

Јас ти препорачувам да си имаш,бидејки на тој начин детето се учи да јаде на маса,да не се шета со чинија по него. (kup)

hope14
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 29 Oct 2013, 13:29
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Столче за хранење за бебе

Post by hope14 » 21 Nov 2013, 17:57

Тотално си во право Кит-кет за столчето. Јас за ќерка ми викав дека нема да ми треба и многу згрешив. Ќе полни во февруари 7 години, а уште не може асално да седне на маса да јаде и во градинка имавме проблем, јадеше стоечки или на нога и тоа на рати, едно залче сега, па трчање па друго залче и така. Самите сме си криви таа не е, ама за следново веќе имаме школо (joy)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Столче за хранење за бебе

Post by ripcence » 21 Nov 2013, 21:36

Ние за С столчето ја хранење воопшто не го користевме, почнав да го хранам во дубак, ќе седнев пред него а со нозете го држев да не бега. Во столчето шанси никави немаше да седи и да јаде (тој и во количка се возеше стоечки) после кога почна да оди се му правеше на столчето (го буткаше, му се качуваше, редеше колички на него) само не седнуваше да јаде, па го тргнавме.
Додека за М го користевме до кршење, ама таа и си беше мирно бебе а и јадеше за мерак без молби и играчки. (smile)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Столче за хранење за бебе

Post by Peperutka » 22 Nov 2013, 14:46

Да ви се пофалам дека си купиивме хранилка(јас така си ја викам) (rad)
Дрвена е,многу убава,долниот дел е како масичка,посебен а горниот столче,тие два дела се посебни и се одвојуваат за кога ќе порасне да му бидат масичка и столче (rad) За хранење се во него си го ставам,макар некогаш несака да седи зошто е темпераментен,многу мрда и сака да се движи.И за мене е многу полесно,висината е одлична за кога ќе седнам на стол да си го хранам.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Столче за хранење за бебе

Post by Vesela » 22 Nov 2013, 16:13

Со здравје да си ја служите хранилката.
Ние имавме на чико столче за јадење , ама синко црвец ниту едаш не седна да јаде во него. Го користеше за качивање по него (rolll) (rolll) , а се храневме во еден голем камион. Ќе седнеше во камионот и тоа ни беше и играчка и маса за јадење (rolll) (rolll) (rolll) , до 2 години. Потоа порасна и не го собираше внатре, и почна на столче ( со перници поткачен) да седи како големо маже (rolll) (rolll) . Така да ние воопшто не го користевме столот за хранење.

DanielaXyz
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 17 May 2013, 12:30

Re: Столче за хранење за бебе

Post by DanielaXyz » 16 Mar 2014, 21:14

Каква хранилка е подобра - пластична или дрвена?
Дали има потреба да се купува од оние хранилки кои се на нивоа, односно на кои делот за седење се мести погоре-подолу? И зошто е уствари оваа функционалност?

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Столче за хранење за бебе

Post by sunshine_2012 » 16 Mar 2014, 22:19

Даниела хуз (dobr)
унаку јас сум користела пластична хранилка, и тоа многу обична едноставна и евтина, но ми ги задоволува потребите, е сега оние на ниво се многу убави, мислам дека тоа е заради возраста, на пр.ако пие млеко па така позицијата на хранилката ти е на првото ниво, кога воведуваш тврда храна, 2 ро ниво нелаи малку е навалена наназад но не е во лежечка положба и третото ниво за поголемио децаод годинка нагоре мислам. Јас мислам дека за тоа служат различните нивоа што ги имаат некои хранилки, можеби грешам.
поздрав

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Столче за хранење за бебе

Post by mamigabi » 30 Mar 2014, 11:56

Јас палнирам да му купам столче за хранење, само не знам од колку месеци можам да го седнувам

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Столче за хранење за бебе

Post by Peperutka » 30 Mar 2014, 12:38

Мамигаби,еве го одговорот на твоето прашање,во оваа тема
topic1975.html

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”