Креветче за бебето

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Креветче за бебето

Post by Marina » 11 Feb 2012, 22:42

Малена тоа што го сакаш е патничко креветче и не може да се штелува,ќе се искичмиш додека да го земеш бебето,моите такво земаа кога бевме во Мк.и да може тоа од страна да се трга,па да го земеш бебето така,пак секој пат ќе треба да клекнуваш,мачно е за кичмата.а кај овие обичниве дрвените има две нивоа на кои може да се направи,кога е малечко погоре е душекот,кога ќе потпорасне уште малце подоле се спушта,и веќе големко кога ќе биде најдоле.ај види си па покажи какво сте одбрале,не можам да го отворам линкот (a2)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Креветче за бебето

Post by Mamino_srce » 12 Feb 2012, 10:08

Не, и тие монтажните имаат две нивоа. Тие што немаат две нивоа всушност се повеќе наменети за игра. Ние имаме нешто слично како тој на сликата Малена што го стави , само во другите бои и е со два нивоа. Сега ни е на поголемо ниво и може да биде така се додека не почне да станува сам, тогаш ќе го спуштам подоле. И е поголемо со димензии, може да спие најмалку до две години во него. Така ние планиравме. Ние сме задоволни.
И Малена, колку што гледам тоа креветче е на Chicco, јас не знам каде да те упатам, ама повеќето детски продавници ги држат нивните креветчиња. Мислам (ама не сум сигурна) дека во Трговскиот (на плоштадот) имаш такви креветчиња, не знам како беше продавница се вика, ама ќе се снајдаш. Барем ние кога баравме се сеќавам дека влегувавме таму.
Ние земавме (кога ќе дојде мм ќе го прашам од каде) нашиот од една продавница што има Јуниор производи (грчки се (smile) ) и се увозници за тие производи, добар квалитет, а оти е прва рака по приступачни цени се. Таму зедовме и када со постоље и даска за пресоблекување (се одедно) и сме задоволни. Имаат доста производи. И се кога ќе ми треба нешто ќе одам таму. Ако си заинтересирана ќе ти пишам подетално.
Нашето креветче:
http://i41.tinypic.com/ra1bhk.jpg

Плус, ние додатно купивме преносно душече од Бебе супермаркет и супер е.

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Креветче за бебето

Post by Happy_Mommy » 12 Feb 2012, 13:30

Ние имаме слично како на Мамино срце само нашето нема играчки одозгора. Јас се многу мислев дрвено или монтажно. Кога ќе видам дрвено креветче и убава постелнина ептен ми е лично, а исто ми се случува и за монтажните. Прво, практично ми е оти има тркалца и без проблем можам да шмукам под него. Друго, јас послав дебело кебенце ама сепак е потврдичко, а мене ми одговара тоа бидејќи Сузана спие на стомак па сакам да е рамно и тврдо и да нема вдлабнтатини.Трето нешто практично ми е што има како 3 прегради и мене таму ми стојат нејзините чорапчиња и секогаш знам каде се, а многу лесно се губат. Даската за преслекување јас веднаш ја отстранив оти ми беше многу ниска и повеќе ке ми одмогнеше него да ми помогне.
Планиравме сега да купиме и дрвено за понатаму, ама си размислив убаво. Ќе купиме кога ке се вратиме од Мк, ама не бебешко, туку за поголеми дечиња и ќе ставиме од едната страна оградичка за да не паѓа. Тогаш таа ќе биде 1 годинка. Значи мајки нема да погрешите ако си земете монтажно креветче. Ние на зидот ставивме налепници (пеперутки, цветови) а има и ламбичка од Икеа во форма на цвет и си стои преубаво.
Поздрав и пишете што сте одлучиле.

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Креветче за бебето

Post by Mia85 » 14 Feb 2012, 22:28

Eve i jas da se vmesam...KOga nie trebase d akupuvame krevetce ja spoludev po montaznive mnogu mi se dopadnaaa, ama ...Montaznite krevetcinja se za na pat, ne se za doma i ne e ubavo bebeto da spie vo niv...Ova mi go kaz aortoped....Za rbetot se katastrofa, nemaat latofleks odozdola...Taka da jas si kupiv takvo od JUMBO za po gosti i za na pat, a doma si imame preubavo krevetce od Prenatal od Grcka, drveno so komplet postelnina so ogradici, na trkalca, so dve ogradi koi se spustaat, na dve nivoa...preubavo...Isto taka materijalot od koj se naparveni, musamata moze da im suska i da ne moze da zaspijat, baska mzoe i da sodrzi KINESKI toksini:))))) a malive d agi disat....Ova e moe iskustvo...vo sekojslucaj ubavi se.
A ova na slikava go Ima vo Enci Menci vo GTC, toa sto e na chicco:))

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Креветче за бебето

Post by happy cumulus » 15 Feb 2012, 06:17

Е. Сакам да спомнам за оградниците. Незнам дали знаете ама од пред некое време прогласени за можен хазард. Еве кој го интересира нека чита:
http://www.cnn.com/2011/10/18/health/no ... index.html
Така јас нашите оградници ги извадив веднаш и го декорирав ѕидот во собата кај син ми. Знам дека шансите се мали за такво нешто, ама сигурно си е сигурно. Ете тоа сакав да споделам.

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Креветче за бебето

Post by malenaD » 23 Feb 2012, 13:29

Девојки фала на советите,но сепак јас сум за ова монтажно креветче на нивоа со причина што ние преку летниот период повеќе сме во охрид па ке можам да си го носам и таму . Ова како на сликата од мамино срце ми е супер дури и бојата ми е погодена па ако можеш поточно да ми кажеш од каде го купивте.Поздрав до сите !!!

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Креветче за бебето

Post by Mamino_srce » 23 Feb 2012, 15:24

Малена, продавница се наоѓа во трговски центар во Буњаковец, на приземје. На Партизанска. Сигурно ќе се снајдеш. Имаат многу производи. Тоа е помала продавница ама тие имаат магацин на друго место и имаат каталог ако нешто немат во моментот во продавница, веднаш донесуваат. Се е од фирма Јуниор.

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Креветче за бебето

Post by malenaD » 23 Feb 2012, 18:05

Ти благодарам уште еднаш мамино срце,барем нема мн да шетаме ќе отидеме право таму па ке видиме што ќе обереме,само уште нешто сакам да знам како се движат цените на овие креветчиња???

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Креветче за бебето

Post by Mamino_srce » 23 Feb 2012, 18:28

Не се сеќавам баш точно, мислам дека цената беше околу 6700, ама оти ние купивме и када за бањање со постоље и даска за пресоблекување (комплет) , па добивме попуст пар стотина. (thumbup)
Ајде па да се пофалиш што избравте. За вас ќе биде најубаво. Кога го земавме ние, јас по неколку пати во денот влегував во собата каде што стоеше креветчето и го гледав и мечтаав. (love5)

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Креветче за бебето

Post by malenaD » 23 Feb 2012, 18:32

Во меѓувреме најдов нешто од енци менци и има интересни работи и тука еве линк за некој друг ако му потреба http://www.encimenci.com.mk/proizvod.as ... t=4&sn2=33

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”