Перење на облеката на бебињата

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Перење на облеката на бебињата

Post by Annabel » 08 Feb 2010, 13:50

Се препорачува облеката на бебето да се пере одделно од облеката на возрасните или другите деца во семејството. Исто така, се препорачува да се пере со прашак и омекшувач кои што се наменети за деца, или пак со прашаци или омекшивачи кои немаат јак мирис (што значи не се користени вештачки додатоци за парфимирање на истите).

За Ива на почеток облеката ја перев во Косили, но по неколку месеци почнав да ја перам заедно со нашата....немавме никаков проблем.

Дали знаете каде можам да најдам прашоци за бебешка облека (ама да не паднам во несвест од цената (smile) )? Може и на ПП да ми пишете...

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Debora » 08 Feb 2010, 13:56

Баш интересна тема. Јас пак знам дека треба добро да се исплави облеката (машината одново да се пушти на плавење), понекогаш ако е потребно и 2-3 пати, а омекнувачи да не се користат. Пишете за тие посебни прашоци.

Milan-baby
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 09 Nov 2009, 21:46

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Milan-baby » 08 Feb 2010, 16:29

jas ja peram oblekata na milan so nila tecen prasak, i obavezno ja pustam dva pati na plavenje.. koga imavme problemi so disenjeto i doktorite pretpostavuvaa deka se raboti za alergija mi rekoa da koristam baby prasok ama ne mozev da najdam nikade?? sreka se e vo redi iskoci deka problem mu pravele zabite a ne alergija pa si prodolziv na stariot nacin :)
bas me interesira i mene dali nekoj ima iskustvo so vakvi prasoci??

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Petra » 09 Feb 2010, 15:26

И јас користев Течен нила. А користев и омекнувач бебешки. Во почетокот ја перев одделно ,а подоцна ја ставав заедно со нашата. Немавме никакви проблеми.

Mechevska
Нов член
Нов член
Мислења: 92
Придружен: 26 Nov 2009, 18:30

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Mechevska » 06 May 2010, 14:53

Debora wrote:Баш интересна тема. Јас пак знам дека треба добро да се исплави облеката (машината одново да се пушти на плавење), понекогаш ако е потребно и 2-3 пати, а омекнувачи да не се користат. Пишете за тие посебни прашоци.
и Јас така знам.На почетока перев со бебешки прав германски фрог ,еднашка не го најдов и зедов мери мерино и сега со негопера.Користев на почетокаомекшивач но имаши папки и после разбрах дека нетреба дасе користи.

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Mia85 » 30 Jan 2012, 19:31

Sega ja otkriv temava...Eve go moeto iskustvo so perenjeto na bebeskata obleka. Ust epred da se porodam normalno se isprav. I jas kako mnogu zeni si kupiv persil baby sensitiv i chicco prasak za perenje za sitnite alista, a bebeskata postelnina ja odnesov vo TONELI na strucno perenje. Strav mi bes eogradicite da gi peram doma zasto na drugarkami i se sobraa kako topki. Bebeskata postelnina bese odlicno isprana, ispeglana spkauvana, a me cines epoevtino otkolku da pustam dve masini i uste dve plavenja...Toplo vi gi preporacuvam tie koristat specijalni detergenti za bebinja profesionalni...uste mi mirisaat carsavite:))). E sega od tamu me poducija deka nema potreba od frlanje pari za bebeski prasaci...Dovolen e obicen prasak (Ariel, Bonux, Persil) i dve plavenja. Omeknuvac vo mnogu mala kolicina, predizvikuva alergija i moze da gi napravi decata nervozni od mirisot. Ova e moeto iskustvo. p. s Ima Persil Baby Sensitive i Merix Baby Sensitive, megjutoa navistina nemate potreba da kupuvate. Od omeknuvac koristam Chicco i ornel Baby Sensitive, zavisi koga kako, ama po dve kapki stavam:))))Prasacive gi ima vo Tinex, Vero...

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Mia85 » 30 Jan 2012, 19:37


happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by happy cumulus » 31 Jan 2012, 01:20

И јас сега ја видов темата Миа (smile). Па сакамда се замешам и да кажам како ние практикуваме. Не користам посебен детергент, ниту омекнувач за бебе. Користам исти детергент како и за наши алишта. Купувам детергент без никакви мириси и со што помалку непотребни хемикалии. Знам дека е убаво кога бебешката постелина ќе замириса на бебешко, ама од искуство знам колку може мирисот да пречи. Исто така користам и без мирисем омекнувач. Може не мирисиса на бебе, ама си е чисто и моето бебе секако убаво ми мириса (smile).

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by JasminaJN » 31 Jan 2012, 11:15

Мамички јас не користам ниту посебен детергент , ниту омекнувач.Ги користам вообичаените кои ги користам и за нас.Дури од омекнувачот ставам, од почеток, по многу да ми мириса убаво и се било ОК.

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Happy_Mommy » 25 Apr 2012, 18:47

Не и ставам и јас посебен тетергент или омекнувач. До 3 месеци и ги перев само со детергент , а потоа почнав и со омекнувач , сеуште и ги перам одвоено од нашите, само постелнината и ја перам заедно со нашата.

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”