Бебешка козметика

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Бебешка козметика

Post by MAMA_M » 15 Nov 2009, 10:43

што користите за одржување на хигиена и за нега на бебешката кожа?

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Annabel » 15 Nov 2009, 11:29

Од Бекутан користам крема, масло и пудра. А за косичката Косили и Мустела (иако е поскапа, многу се пени и трае долго).

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Бебешка козметика

Post by MAMA_M » 15 Nov 2009, 11:46

и ние го имаме гелот од Мустела, го користам и за телото и за косичката. сеуште сме со првото пакување, а поминаа 7 месеци.
на почетокот, за тело користев неароматизирано рибино масло, после и јекодерм. сега, за тело, го користам млекото нивеа сензитив, а за лице кремата од бубхен (мириса на мед, да ја изедеш : ))). пред некое време ја купив и зимската крема од нивеа за заштита од ветер и студ, па планирам зимата со нејзе да ја поминеме.

taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Re: Бебешка козметика

Post by taci83 » 15 Nov 2009, 13:46

jas od bekutan koristam mleko za telo i pudra a sampok koristev zonson bejbi otkako se rodi a letovo pocnav da koristam bibi san i sum zadovolna ja pravi kozata mnogu nezna

anjuska
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 11 Nov 2009, 15:30
Location: skopje
Им се допаднал: 1 time

Re: Бебешка козметика

Post by anjuska » 24 Nov 2009, 14:19

sum probala poveke proizvodi...ali najcesto kupuvam bekutan, (kako poevtina varijanta) i hipp,

Mechevska
Нов член
Нов член
Мислења: 92
Придружен: 26 Nov 2009, 18:30

Re: Бебешка козметика

Post by Mechevska » 28 Nov 2009, 14:21

Од Бекутан користам крема,млеко за тело, пудра и шампон.За газето до сега купвах витаминска крема.Шампон кипвах теобебе,нивеа,џонсон и масло на џонсон.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Debora » 02 Aug 2010, 20:34

На сајтов има база на податоци за штетноста или безбедноста на поедини производи, односно содржината на отровни или канцерогени материи во нив. Застапени се многу познати марки. Ќе се изненадите. (cry1) http://www.ewg.org/skindeep/
Еве едно интересно клипче за тоа што се има во козметиката. http://storyofstuff.org/cosmetics/ . Треба многу внимавање.

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Бебешка козметика

Post by MAMA_M » 02 Aug 2010, 22:18

не само што се изненадив туку и се изнервирав....загрижувачки се податоциве, штета што и македонските производи не се рангирани

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Козметика за нега на бебе

Post by Ana.I » 14 Feb 2011, 22:40

Мајки и идни мамички,која козметика од гел за бањање,уље,павловичева крема и слично да ги купам?

Многу ми ги испофалија во Бекутан гелот и бекутан уљето за после бањање,какво е вашето искуство?И ма тие некои Мустела мислам дека ми ги рекоа,многу биле добри,ама премногу се скапи.
Ме интересира и каква павловичева користите за газето,бидејки гледам има разлика,јас имам на Галафарм во розево кутиче-го мачкам стомакот со нејзе и убава е густа,а видов кај кумата-користи една жолта со невен(не видов кој е производител),ама некако многу ретка ми се виде.

И уште ова ме интересира,за пупачето додека падне,освен 3 % хидроген од аптека,што друго треба да купам,некакво прашаче се ставало-ама какво?

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Petra » 16 Feb 2011, 16:50

Ana.I nie ja koristevme originalnata pavliviceva na dr.Pavlovic-Belgrad. Od nea bev najzadovolna.
Za kapenje koristivme samo Merima sapunche, dodeka druga kozmetia ne upotrebuvavme. Togash go prashav pedijatarot kakvo maslo ili mleko za telo da koristime, odgovori deka podobro e nishto za dishi kozata.
Za papucheto koristevme bivacin prashok.

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”