Спиење на бебето во свое креветче?

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

Beluvce
Редовен член
Редовен член
Мислења: 347
Придружен: 15 Sep 2010, 14:18
Location: Germanija
Им се допаднал: 2 пати

Спиење на бебето во свое креветче?

Post by Beluvce » 28 Apr 2012, 11:57

nie nikako ne sakame da spieme vo krevetce, samo na spalana do mama i tatao, a ja stavam v krevtece odma se razbuduva (ner)

maloto.japonce
Член
Член
Мислења: 171
Придружен: 23 Nov 2011, 11:19
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Креветче за бебето

Post by maloto.japonce » 09 May 2012, 19:54

Белувче мораш да ја навикнеш да спие на креветче не за друго ем таа ќе биде понаспана а и вие исто така а и на тебе ти треба добар сон а не секоја вечер да пазиш да не ја повредиш.
Од почетокот се сите такви ама мора да бидеш упорна и мојава бебушка се будеше така како твојата ама ја навикнав некако (rad)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Креветче за бебето

Post by Marina » 09 May 2012, 20:08

Многу ви е убаво креветчето пеперутче,а и практично тоа со фиоките доле,немам видено вакво досега (thumbup)
Белувче ја сум од оние мајки што се за спиење со бебето (smile) од почетокот спиеше во креветче,ретко кога имаше грчеви до мене,и од декември спие пак со мене.и многу ми е убаво,сега не го дојам преку ноќ па теоретски би можела да го навикнам пак во креветче ама не сакам сеуште,здравје во јуни.ако спие од твојата страна не се плаши дека ќе ја згмечиш или покриеш со ќебето,и ако сака само со тебе да спие тогаш и ти со време ќе се навикнеш и ќе си најдеш добра позиција за спиење (thumbup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Спиење на бебето во свое креветче?

Post by Debora » 09 May 2012, 20:27

Ја раздвоив темата, за другата да си остане само за креветчиња, а тука да си бидат советите околу спиењето. (smile)

Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Спиење на бебето во свое креветче?

Post by Milly » 10 May 2012, 07:28

Белувче, доколку не можеш да се навикнеш Луцијана да спие со вас на спална мораш да бидеш упорна уште на почеток да ја научиш во креветче. Можеби не е заспана доволно цврсто, па затоа ти се буди штом ќе ја спуштиш во креветче. А може и да и доаѓа ладно од постелнината па затоа да се буди. Пробај заспиј ја завиткана во некое потенко ќебенце, легни ја со се него па после само одвиткај и го ќебенцето и покриј ја, да не лежи увиткана ќе се осеќа стуткано.
Мене Маријан уште од прв ден ми спие во креветче, креветчето ми е до глава и го слушам секое негово движење и будење. Само понекогаш после ноќното цицање кога нејќе да заспие и ми ја фрла цуцлата го легнувам до мене и така заспиваме, ама пак после тоа го префрлам во креветчето. Ем јас поопуштена во спиењето, ем он на пошироко и сите среќни весели и наспани (sr)

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Спиење на бебето во свое креветче?

Post by Mia85 » 10 May 2012, 13:14

Milly i jas taka pravam so Tomi...duri i za densko spienje mora vo krevetce...Beluvce pred da go legnes stavi mu cucla i nema da primeti...kje prodolzi so cucanje

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Спиење на бебето во свое креветче?

Post by malenaD » 15 May 2012, 14:24

Еве и јас да им се придружам на Мили и Миа, и јас од прв ден го ставам во креветче до мене,а и денски креветчето го пренесувам во дневна и тука го ставам да спие. е сега има денови и ноќи кога нешто не му е баш погодено па го земам до мене, но штом заспие пак го префрлам во креветче.

bellasofija
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 17 May 2012, 13:43

Re: Спиење на бебето во свое креветче?

Post by bellasofija » 18 May 2012, 12:37

Zdravo mamicki bella sofija spie vo svoe krevetce od prv den, krevetceto do nasiot krevet. nesigurno mi e da spie so nas , od pricina da ja ne povedime slucajno vo spienje.. (smile) ako slucajno se razbudi odma ja zimam si cica i si prodolzuva da si spie (laugh1)

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Спиење на бебето во свое креветче?

Post by zizel » 18 May 2012, 12:47

Dobre dojde na foruce bellasofia (dobr) I nie sme vo krevetce od prv den. So site deca taka pravev. Jas ne sum ni imala moznost da go slepam krevetceto do spalnata i mi bese vo spalnata ama malce potrgnato od krevetot za da mozam da stanuvam. I na pocetokot mi bese potesko da stanuvam na sekoe cicanje pa pak stanuvaj za legnuvanje ama pa sega nemam problemi so niedno od decata. Si znaat kaj im e mesto za spienje i znaat kaj e mestoto za spienje na mama i tato. I nemame problemi a i so mm si imame privatnost so e dobro. I za decata e dobro da vidat deka mama i tato si imaat mesto za spienje nekako mislam deka im vleva sigurnost deka se sakame a toa za decata e mnogu vazno. I den denes golemite mi vikaat koga gi legnuvam: I ti ubavo da spies so tato. Normalno jas prvo im vikam ubavo da spiete. (thumbsup)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Спиење на бебето во свое креветче?

Post by sunshine_2012 » 06 Jul 2012, 22:14

jas so site deca praktikuvam uste od prviot dewn da si spijatvo svoe krevetce a koga ke pocnat da spijat cela nok ke stavame vo druga soba obicno okolu 2 meseca. i tie naspani a i mama i tato isto taka. eve sega si imame ubav red i si legnuvat da spijat vo 8:00 h vo krevet, e toa me raduva posle mamam ima vreme za sebe

Одговори

Return to “Бебе”