Бебешко секојдневие

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

Одговори
kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by kit-kat » 17 Feb 2014, 20:58

Па така мамички и ние да слушнеме за убавите вести и да раснеме со вашите бебуши (lovet) (lovet) (lovet)
Нека се здрави и живи (bu)
Аничка фала ти мила на желбите.Баш имам заборавено како е да имаш бебенце.Поминаа скоро 9 години од синко кога беше бебе (w1)

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Emilija85 » 11 Mar 2014, 08:59

Ајде и јас да пишам за нашето секојдневие, но ќе кажам за деновите кога сме добри, бидејќи имаме и лоши денови (smile) ама за нив не зборуваме.
Околу 7ч најдоцна 8.30ч се будиме и денот го почнуваме со галење, ме фаќа по муцето носот устата, се гушкаме малку па менуваме памперс, ја оставам така малку голка и тогаш е најсреќна, ослободена од пелените се врти насекаде, гука писка, тогаш е најсилна. Будна е околу 2 часа па спие 30 мин и се така по цел ден. Се буди 1,5 час играме 30мин се нишкаме се успиваме за да спие 30 мин и пак. Зборува нешто на свој јазик, па и знае да ни се кара, слушаме песнички, си игра со играчките малку ова малку она дека брзо и здозсадуваат, се држиме во раце најчесто, и кога си поигрува мора некој да има околу неа, над неа да и се зборува и и се пее инаку за 2 секунди да е сама почнува да вика, единствено кога е гола си ужива и сама.... во 8,30 сме во кревет. Ноќе до сега бевме супер се буди само за цицање, не се ни буди така полусвесна ќе ја осетам дека се развртува ќе и дадам да цица и си продолжува, последниве неколку дена ме изненадува со баш пробудување на сред ноќ но брзо заспива, белки така и ќе остане. (smile)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by carina » 25 Mar 2014, 22:55

не сум ви пишала одамна за бебуш,еве да споделам некои новини,одн. како изгледа нашето бебешко секојдневие во последно време.
наутро,некаде до 4-5 саат послее пладне го преспива денот,со ретки исклучоци.станува само кога ја цицам и кога и менувам пелена.накај 5 саатот ја оставам будна подолго време,околу 2 часа ,ја бањаме и заспива веднаш,дури не сака ни да цица,па јас и давам после 1 саат (многу е смешна ,само отвара уста,шмука и спие) се буди некаде околу 5 саат наутро,цица и пак продолжува,а се случува и да се расони и да бара да си играме.па мама тука брзо реагира и со брзина на светлината и ја става цуцлата да призаспие. (smile) .алармот за будење на дадичка ја буди и неа во 7.
инаку мака си имаме,не сака непознати(тука спаѓаат и баби и дедовци,вујковци,тетки.....сите блиски што едвај чекаат да ја видат)ужива само во присуството на мама,тато и дада,тогаш е најсрекна,се смее,гуга,мрда.од другите плаче.и најубаво и е во нашата спална.кај бабиве не заспива и само плаче а кога ке ја донесеме дома е сосема друга.
толку од нас,да оди да поспие мама

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by kit-kat » 26 Mar 2014, 07:21

Само да си читаш и радува (love5) милина.
Најубава тема но нека ве има почесто.
Карина мирен бебуш имате вие (smile)
(kup) до сите

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Debora » 26 Mar 2014, 08:16

Карина толку се радувам што ви е убаво и секогаш така да биде. (love5) (big-hug) Треба да си го смениш тикерчето за прекрасната помала, мирна и умна принцеза. (cl) Да ја гушнеш и дада - сигурно е пресреќна. (kup)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Peperutka » 26 Mar 2014, 11:48

Карина го читам постот,навистина имаш мирно бебе,поголемиот дел од деноноќието го спие,милина,вака имаш време за се,срценце слатко (love5) (love5) Да ја изгушкаш од сите нас (bu)
Мојот немирко е супер,леле за 2 месеци ќе му го прославиме првиот роденден,колку брзо оди времево (love5) Стнуваме јас ,тато и К. околу 8 часот,ама колку сакам малку покасно да станува зошто страшно ми се спие тогаш (pipi) Додека го пресоблечам и средам,тато прави кафенце и пиеме заедно кафе а К.е во дубак или кај тато во скут (smile) Околу 10-11 часот доручкуваме,па се галиме и играме а меѓудругото и беснее и растура се што ќе фати (rp) Во 11.30 го заспивам,спие до кај 12.30 ч.зависи а јас за тоа време можам да завршам нешто по дома или да си седам на форумче (brows) Во 15 ч. јаде пак,му правам каша,зависи која ја имам по дома(Чоколино,ХИП,готови овошни кашички) и повторно спие до 17 часот,стануваме тогаш руча,си играме,галиме,смееме (pipi) Со секое заспивање му давам млеко и така брзо заспива,без проблем.На спиење оди околу 21.30 а тогаш и мама (brows)
Срце мило е тој,само што ќе го погледам ми се смее а и на сите домашни,сите што не познава (smile) Има толку мила звезда,што веднаш ќе го засакаш,многу сака да си игра (brows) Досега немаме проблем со јадење,се си јаде,стрвен е(како мама :ymblushing: )
Ве поздравуваме (bu) (bu) (bu)

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by iva-iva » 27 Mar 2014, 23:43

ние само си јадиме и нанаме (rad) (rad) .. некогаш и малку плачиме (ner) (комуницираме со околината) ... Ј е мирно бебенце барем засега имаме до утре 1 месец полн.. ке одиме на конторла во плодност па да видиме колку пораснала куклата моја (love5) не знам за неа ама јас моментално го имам најубавото секојдневие досега во животот се чуствувам конечно исполнето (joy) (joy)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by ripcence » 22 May 2014, 10:24

Да го пишеме нашето секојдневие (smile)
А се буди во 5,30-6,00ч. сега е умен дечко па не плаче си прета, си ги гледа рачињата, мирен е до кај 7ч. тогаш цица и стануваме, двајцата ги будиме дада и бато, додека тие се подготвуваат за на училиште и него го пресоблекувам, потоа следи гушкање и смеење сите тројца (ја пуштаат мама да подготви "кафенце" за сите) . Уморен, цица пак и заспива, ова е кратка дремка од пола саат, кога ќе стане обично тогаш има грчеви и е плачлив, па се шетаме низ соба, се гушкаме, пееме, кога ќе се смири си продолжува со спиење, е ова е подолга дремка (мама е (sonic) )
Останатиот дел од денот, спие, кака, се смее (веќе и гуга), правиме и една кратка прошетка до паркчето-ужива во количка да си се вози и дремуцка, како штафетичка ни е, образите му знаат (pipi)
Околу 18-19ч има уште една тура грчеви, па се бања и до 21ч, 22 најкасно е во длабоко сонче.
Се буди ноќе за цицање, само цица и продолжува. (rad)

За сега е умен, веќе има омилена играчка(една ѕвездичка што има очи (rolll) и свири)

Како ни се другите бебуши? (big-hug)

srculence
Редовен член
Редовен член
Мислења: 499
Придружен: 13 May 2013, 22:17
Му се допанале: 212 пати
Им се допаднал: 296 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by srculence » 10 Jun 2014, 17:38

I nie da piseme
Kalina se budi vo 8 casot malku.ja gnjavam,ja presoblekuvam i odime da zgreeme mlekce bidejki ne cicame,dodeka se gree mama vari.kafe i ona jade jas pijam kafe sega na tarasa.Kaj 9:30 ja setam i kaj 11:00 zaspivame do 14:00 O
Posle kaj.17:00 pak zaspivame do.kaj.19:00i kaj 21:30 se banjame jademe i vo krevet.Nokta ja pominuvame dobro stanuvame dva pati da jademe ne place ke se narucka i pRodolzuva da spie.mirno bebe e :))

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by imambebe » 04 Jul 2014, 10:26

Блазе тебе Срцуленце и браво за Калина.

p.s.(Може да се смениме барем еден ден?)

Д си се буди околу 6и30 7, зависи. Се гушкаме, пееме, па го пресоблекувам. Сега дека е топло го туширам насабајле. После трча со моја помош, шутира топки, вика, се радува. Пие млекце, ако сум дома уште си играме, ако не сум се шета со баба му и дедо му до пазар. Накај 9 и пол 10 си нанка. После нова рунда трчање, лулање, возење точак, ручкање, ужинки. Го шетка тато низ маало да ги види сите кучиња и мачиња. Навечер заспива кај 8, 9. Добар е, ама се буди често навечер за цицање, а и ептен е приврзан за мене а сум тука кај никој не сака да оди. Во секој случај ова е најубавото секојдневие.

Одговори

Return to “Бебе”