Бебешко секојдневие

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Bube » 29 Oct 2015, 23:08

Ајде мајки да ја размрдаме темава. Да си збориме што ни правеа бебушит секојдневно , што ново научиле :)
Се читнав погоре сум пишала кога ќерка имаше три месеци :) сега има девет и ми се исполнила желбата таа да седи и да играме со пооолно играчки околу нас :)
Сега почнува да и работи мозочето поинтензивно па секпјдневно сум пријатно изненадена како игра како се снаоѓа :) мајка на се се радува

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Maceto » 29 Oct 2015, 23:17

Ние сме 3 месеци и 25 дена, гугаме,се смееме и многуууу лигавеме dance Обожава да се шетаме надвор во кенгур,млекото го пиеме по пола саат,по цел ден е активна и само мрда со рацете и нозете (laugh1) Секој ден ми е се поинтересна и многу кљумбарци прави со устата.Најомилено нешто и е бањање и затоа секоја вечер се бањаме (joy)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Bube » 30 Oct 2015, 22:55

Мачето сега ќе станува се поинтересна. Една другарка викаше до три месеци бебе ништо не знае, од три натаму ти станува играчка а после осми месец ти него му стануваш играчка :) и така било вистина.
Јас сум деновиве многу задоволна што фативме ред со јадењето. Има три оброка воведовме вечера намаливме на млеко. Фала богу се што ќе и направам го јаде . Досега мака мачевме со кашите и одеднаш смени бебе. Фала богу на подобро.
Денес ќерка беше умна , убав сончев ден па шетавме скоро цел ден : )
Поздрав и на другите бебушки (b4)

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Maceto » 01 Nov 2015, 10:25

Бубе баш така секој ден е се поинтересна,само дели осмеси на сите страни иста мајка и (rolll) и најново е што кога и ставам играчка пред неа почнува да ги крева рацете и ја фаќа и веднаш во уста dance Почнува да се врти на страна но и треба и помош од нас (laugh1) Ја држи тропалката и со неа по глава се мавна и се смееше а јас леле викам кога ќе викне сега а она се смее (laugh1) За другите работи ќе се консултирам понатаму со вас за јадење и се друго но во други теми (grupna-gushka)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Bube » 01 Nov 2015, 22:47

Душа малечка веќе сама држи играчки браво (rad)
Кај ново денес е што ќерка усоврши кај е носето на мама . Кога ќеја прашам кај е носето на мама таа со показслецот ме допира за носот (joy) досега знаеше само увото кај е
Друго ме мачи (scratch) веќе неколку дена лицето и е црвено и суво и многу се чеша по очиња ушиња се нервира чак (cry1) се нервирам и јас незнам како да и помогнам . Мачкам јекодерм . Моментално се смирува ми се смешка убаво и е дури мачкам и масирам ужива. Ама за краѕко пак е батут суво. Ај ќе побарам дали има соодветна темичка .
Поздрав бебушки
ПС Маченце штом веќе држи играчки ќе пазиш какви зошто уште нема контрола и ќе се удора најдобро некои плишени тропкалки , дури се усоврши после нема гајле (thumbsup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Debora » 02 Nov 2015, 10:24

Бубе разгледај ги подфорумите за бебиња, има еден куп убави теми и за мачкање и уште многу работи. Пишувајте таму за тие нешта. Нека биде среден форумов, секој полесно ќе си наоѓа помош. (love5) (kup)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Bube » 02 Nov 2015, 11:32

Да да јас само си го кажав секојдневието и загриженост за тоа и убаво напоменав дека ќе побарам соодветна тема иако знам дека тие не се активни доооолго време. Сепак фала на насоката

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Debora » 02 Nov 2015, 11:38

Да, убаво напомена. (a2) Ако нема таква тема слободно отворајте нови. (kup)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by sweety » 09 Jan 2016, 08:50

Еве го нашето секојдневие колку - толку имаме некој ред.Се будиме околу 8 наутро пиеме млекце и сме будни, наутро гука се смешка па саат време е будна па пак дремне саат , до кај 14 часот е така будна па заспие на секој два и пол саати -три пие млекце.околу 15 часот заспива цвртсо и спие до кај 18-19зависи ја оставам да се размрда и ја бањам, ужива во бањањето ептен е мирна поминуваме без плачење , или ако е гладна додека да ја облечам се раскинкува, понекогаш што ретко се случува веднаш заспие а обично си седиме до кај 23 пак млекце и се буди околу два-три по полноќ. Ете како ни минува денот.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Maceto » 17 Jan 2016, 17:25

Нашето секојдневие се поинтересно станува.Легнуваме доцна накај 23 ч и се буди еднаш за јадење околу 6-7 и продолжува да спие до кај 9-10ч.Ноќе некогаш почнува да кенка се чудиме зашто а таа за да се сврти на меше и така си ја галиме по грбот и си продолжува да спие (love5) Преку ден обожава да гледа цртани,кашите ги сака и кога ќе ме види со лажичето ептен се радува (rad) Со млекото имавме мака ама добро е сега со кашите ги прифати.На ортопед поминавме супер и од денес седиме во хранилка на 45 степени и во џампер.Таа се изнарадува на џамперот,а јас пресреќна (joy) се надевам и во иднина ќе си го сака.Инаку запчиња немаме уште,ама затоа во уста се пикаме.Преку ден кога си игра се врти од грб на меше и обратно и пробува да лази ама тешко и оди,ама мислам и дека е малечка (love5) Сака да седи ама сама неможе и помагам ама не ја форсирам,кога треба сама ќе си седи,препорака од нашиот ортопед.Инаку е весела и само се смее и кога бевме во игротека на роденден беше најсреќното дете хахха,им се радуваше на децата и само и гугаше.По цели денови само збори нешто,смешка е (laugh1) Интересни секојдневиа дај боже секој да си почувствува (big-hug)

Одговори

Return to “Бебе”