Бебешко секојдневие

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Branka » 23 Jan 2015, 10:57

Mamicki ve citam i uste od sega me faka strav sto ke bide so mene koga ke imam bebe :) Prvo toa ke place i jas so nego garant posto nemozam da gledam nekoj koga place a ne pa moe dete. A baska so spienjeto ke bide lele lele ko sto sum spanka nevidena neznam kako bi izdrzala bez son :)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Filigran » 23 Jan 2015, 12:40

Хепинес, фала ти мила на одговорот. Ј нема грчеви , плаче за спиење ама незнаеш како, (ner) ми доаѓа да излезам од кожа. Е сега, промена немам никаква направено, пие по 90 мл млеко, дури последно почна да бара уште малку, па му правам ушпте по 15 мл. некогаш ги пие, некогаш не. Мила ,ако не завршам некоја обврска додека спие ништо нема да сработам. Сама сум дома. И јас пазам многу ама и денската дремка му е многу полесна, поолесно се разбудува на некој шум. На крајот од месецов одиме на контрола па ќе се консултирам со др. Сепак фала што ми пиша.
Ве гушкаме (big-hug)

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by hrizantema » 23 Jan 2015, 12:51

Незнам како да го почнам нашето бебеко секојдневие,уште немаме некој ред и си викам вака ако биде и понатаму тешко мене (smile) .Првите две недели Б многу спиеше и едвај се будевме за јадење,сега па сака постојано да цица а јас немам толку многу млеко,ама мислам дека повеќе сака да заспива на градата отколку да јаде затоа што ќе поцица неколку минути и после си ужива,задремува и неможам да ја разбудам да продолжи да јаде,па нерви кинам.Инаку сега пак за заспивање ми е многу тешко,дење едвај заспива и спие еднап по три саат,а навечер исто од 20ч до 22-23 се бориме да заспие,цицајќи ќе се успие па ќе ја ставам во креветче и после некое време ќе се разбуди пак јово на ново.Ноќеска се буди во 3,00 и во 5,00 за јадење и сабајле накај 7,00 па може да поспие до 9,00 а може и не.Е такво е нашето секојдневие,се надевам ќе се смени како ќе расте оти преку ден ако не ми преспива нема да можам ништо да фатам работа од неа. (sad1)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Neda_Jovan » 17 Mar 2015, 18:05

A bas si vikam Hrizantema ja nema nikade ziva da pise koga ti tuka si pisala. Pa vikam da se javam bas Hapiness me natera na toa vo dr tema. Eve go naseto momentalno sekojdnevie: cicame na 2.5-3h napravivme tri meseca, teski 6kg a izlegovme od bolnica so 3.5kg. Sme porasnale 10 sm. Smesko e od treta nedela samo ni se smee ama ic ne spie. Preku den po 5-6 pati zaspiva po 15 min :( pocnuva da faka nekoj red za spienje po noke po 5 saati da vrzuva. Redovno se vakcinirame i da cuknam vo drvo ne kacil temperatura ili sl.
Ete toa e za sega..ve guskam (kup)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by kit-kat » 17 Mar 2015, 20:44

Само да ве чита човек убавини (love5)
Но пишете почесто. (kup)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Peperutka » 30 Mar 2015, 22:57

Najdov malku vreme da pisam tuka (part)
Guska od D. toj sega si nana a inaku e dobar.Saka da si igra,da mu zboram i da go zasmejuvam.Ima 4 zabcinja i mnogu e sladok koga se smee.A koga go gleda K.uste povekje se smeska.Odlicni sme so jadenjeto dosega.
Stanuvame okolu 9 c.se presoblekuvame,i dodeka mama i tato pijat kafe,D. e vo dubak à bato si igra i besnee.Okolu 10.30 c. i 19 c dremnuva à glavnoto spienje so batko mu e okolu 13-14 c.Togas dremnuvam i jas.
Koga kje go sporedam so K. David e pomiren i potromav,ne e mnogu temperamenten,znae nekogas da bide naporen,no povekje si sedi i guga.
Ajde drugite mamicki ve cekam na temava,presnata mama Lejla, pa Filigran,Hepines (bu)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Peperutka » 25 Apr 2015, 19:03

Поздрав мамички од нас,ајде да ја полниме темава (rad)
Д. расте и е се поинтересен,сака да си игра со играчки,во дубак шета и трча,ма супер е (rad)
Пред некој ден ја примивме вакцината Непатит Б,и супер поминавме,наредна ни е на 13 месеци,ММР вакцина.
Како сте вие со бебушките? (grupna-gushka)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Bube » 26 Apr 2015, 13:26

Kerka bese mnogu umna do pred nekoe vreme ja falev I po forumov ama sega veke ne e umna (rad)
Dusa mila napolni tri meseci pocna da razbira I se ja interesira naokolu I ne saka da sedi ni vo kolicka ni vo relaksator nikade. Samo vo race I toa ne bilo kako tuku svrtena napred za da moze da gleda sto se slucuva (thumbsup) I taka nas ni minuva denot se drzime vo race. Pieme mlekce pa eden saat po mlekceto ne faka malku dremka pa pospivame pola saat najmnogu, pa posle pak setame duri ne kvikne za jadenje I pak otpocetok. Ne spie mnogu preku den ama zatoa cela nokj si spieme bez maka.
Edvaj cekam da pocne da sedi I da si naredime igrackiokolu nas I da si igrame (part)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by happiness » 26 Apr 2015, 22:47

sekojdnevie za merak (lovet)
sega pogolem i poumen e maloto na mama (love5)
se stanva okolu 7 sabajle prvo ne pozdravuva so BU! hahah toa mu nesto kako stanav (rolll) mm na momenti go vika 'bubu' (laugh1) se preslekvame i odma vo dubak utrinska gimnastika duri mama pravi ovoshna kashicka , a pretodno okolu 5-6 se budi za mleko pa do 7 mu idi kako nekja dremka odmor posle mlekceto (smile)
se brkame so lajceto, se lazime, crtani obavezno ima na tv i si gleda i po nekoe lajce kasnuva :) gi citam mamickite gi ucat na red bebeushki od mali da znaat kako se jadi ama jas taka ako pravam ni edno lajce nema da mi uspej da go goltni (pipi)
posle malku setkanje niz sobi mama pie kafe sega deka zatopli si pijam kafe na balkon a i bebe e so mene nadvor ili vo relaksator ili vo jumper si uzivame dvata
pieme mleko i retko da mi dremni so mlekoto, ako dremni sedime doma ako ne v kolicka i na prosetka dance go setkam okolu saat vreme ili dodeka ne mi zaspie vo blizina imame park detski odam tamu ama decinjata se site pogolemi pa taka sarame naokolu inaku neki da sedi vo kolicka ako seti deka ima guzva saka da go krenam v race i ubavo da si gleda na okolu
dremnuva nekoe vreme taman da mu napravam rucek :)
posle pak se lazime i slicno...
ako e doma baba ili tato si se druzat malku odmoram ili cistam niz doma :)
ako nemam vakva varijanta oti e mnogu temperamenten pak v kolicka i na setanje se duri ne mi zaladi se turkame so kolickata (laugh1)
prikvecer poveke vreme pominuva vo dubakot... posle pak kashicka so istite metaani a mnogu cesto idi baba pa taa e so lajceto a jas so igracki nad nego pravam akrobacii demek strasni avioni se a najceto drzam vo race zvezda i voz (laugh1) tie imaat najnovi baterii sega za sega (rolll)
i taka stignuvame do kapenje , pizami, mleko za zaspivanje ( a nekogas ne ni se spie pa si gi igrame igrackite nad krevetce i toa moze da trae i cel saat (smile) )obicno mi zaspiva okolu 22 :)
mama togas rasfaka igracki, alishta, krpi od kapenjeto , pusta mashini, nekogas pegla alishta.....itn,itn

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by happiness » 27 Apr 2015, 22:41

Bube ima vreme do igrackite nie sme skoro 8 m polni i nemame sedeno do sega so igracki pr na zemja ili na spalna toj sedi ama ao pridrzvanje a ako ima igracki okolu nego se nqvednuva da gi fati i namesto da se ispravi na nazad toj paga stranicno (laugh1)

Одговори

Return to “Бебе”