На која возраст бебињата може да се седнуваат

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

На која возраст бебињата може да се седнуваат

Post by Peperutka » 30 Mar 2014, 12:37

На која возраст почнавте да ги седнувате Вашите бебиња?
Женските се седнуваат на 6-7 месеци а машките може уште на 6 месеци макар што К. почнав по малку да го седнувам на 5 ипол месеци.

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: На која возраст бебињата може да се седнуваат

Post by Sashka » 30 Mar 2014, 18:12

Јас почнав да ја седнувам од 5 месеци под агол од 45 степени, а од 6 исправена - ова по препорака на педијатар и ортопед.

mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: На која возраст бебињата може да се седнуваат

Post by mamamama » 30 Mar 2014, 18:57

Na 6 meseci pocnavme da ja sednuvame nasata kerka ama taja si sednuvase sama na 5.5 meseci se fakase so racinata za kebeto ko ke bese v krevetce i sedese nema vrska maski zenski deca i ortopedot toa go rece nema delenje pozz

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: На која возраст бебињата може да се седнуваат

Post by mamigabi » 23 Jun 2014, 16:49

Почнав да го седнувам Емануел, па од кога направи 6 месеци, е сега некои ми велат малку по малку, а колку е тоа МАЛКУ?? (confus) Нормално нема цел ден да седи, има и други активности, јадење, пиење млеко, шетање, играње...јас долу постилам ќебенце пред телевизор и јас со него седнувам позади него да го придржувам и така два три пати во денот се додека не му се здосади, педијатарот ни кажа до 8 месеци треба да знае да седи

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: На која возраст бебињата може да се седнуваат

Post by anabejbi » 08 Jul 2014, 18:18

Од 5,5 месеци сам се исправаше и седеше во количката и хранилката и се играше. А од 6,5 месеци сам седи без потпирање на цврста подлога.

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: На која возраст бебињата може да се седнуваат

Post by b bebe » 15 Jul 2014, 22:12

nie denes bevme na ortoped, ima tocno 5 meseci i 2 nedeli i doktorkata vika ne ja ostavaj da sedi, samo ako saka taa togas sedni ja, ama bez pernici od strana, lele site ortopedi razlicno kazuvaat, pa normalno nema da ja forsiram da sedi ama mora da vezba da ja zajakne kicmata, jas veke si ja ostavam polusednata i na krevet i vo kolicka i ja stavam vo hranilka polusednata, a planiram i na 6 da ja stavam vo dubak, bas neznam kade procitav pa fala bogu nema deteto a i ne moze cel den da sedi, vo tekot na denot spie, pa nekolku pati ja presoblekuvas, pa nadvor vo race i milion drugi obvrski imaat, eve sega pokazuva znaci za sedenje sto znaci spremno li e za sedeneje, vaka pravi veke 2 nedeli?

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: На која возраст бебињата може да се седнуваат

Post by Emilija85 » 16 Jul 2014, 10:33

Мислам за ова не кажуваат различно, и на нас ни рекоа да не се остава детето да седи додеа сама не е спремна на тоа значи да не с е потпира со перници и слично, бидејќи така не и помагаш сигурно си приметила така само ќе се подгрбави, туку детето треба да се остава на наслон од 45 степени и кога ќе осети сигурност само ќе се исправи, така беше и кај нас систе ми велеа оставај ја да седи јас не ја потпирав со перници но во количката на 45 с и сама се крена си седна, на почетокот по малку по неколку секунди и ќе легне па полека се повеќе и повеќе, значи сама

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: На која возраст бебињата може да се седнуваат

Post by b bebe » 16 Jul 2014, 19:10

aha, jasno mi e sega, fala ti emilija 85

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: На која возраст бебињата може да се седнуваат

Post by happiness » 17 Feb 2015, 13:52

S pred na napolni 5 meseci t.e nedela dena pred 5 meseci pocna da se ispravuva za da sedni najcesto od relaksator dodeka ke lezi se faka za pantoloncinjata za kolena i taka napnuva samiot za da sedi.....na pocetok mnogu me zagrizuvashe ama vcera bevme za kolkcinja na exo mu kazav na doktorot toj bledo me gleda mu gi fati dlankite dodeka lezeshe i S si se napna i si sedna (laugh1) pa doktorov mi veli stom saka samiot ne e problem ,ama da ne e dolgo zapravo S i ne ostanva dolgo sednat ke se ispravi ke si se iznasmee na glas i se spushta (laugh1)
do sega jas go nemam sednato so nikakva podpora ni pernici ili slicno ama posle menuvanje na pelena mu pravam zadovolstvo za da sedni (lovet)

jovka
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 08 Dec 2014, 14:37
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 7 пати

Re: На која возраст бебињата може да се седнуваат

Post by jovka » 18 Feb 2015, 19:59

kade bevte happines za eho na kolkcina na bolnica li,i sto bese doktort ortoped ili radiolog i za koga vi zakazaja nareden pregled mnogu prasanja ama me interesira cisto informativno bidejki jas sin mi go nosev vo plodnost a tamu doktorot sto gi pravi pregledite e radiolog posleden pat beveme na 6 meseci kaza deka se e vo red i nema potreba od drug pregled,a jas negde citam deka da se poseti ortoped koga deteto ke proodi a sin mi vejke odi i neznam sto da pravam.

Одговори

Return to “Бебе”