На која возраст бебињата може да се седнуваат

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: На која возраст бебињата може да се седнуваат

Post by happiness » 20 Feb 2015, 08:37

jovka od maticnata dobiv upat na 2 i pol meseci i bevme na bolnica kaj dr dimovski pomlad doktor e jas sum mnogu zadovolna od nego toj e radiolog ama ima golemo poznavanje mi objasnuvashe okolu shirokiot povoj toj period i mi prepopraca da go prekinam jas taka napraviv i mi rece deka e S zimsko bebe da se sovetuvam so pedijatar za da ja zgolemam dozata na D3 vitamin na 4 kapki deka ke deluvaat podobro pri oformuvanje na jadrencata... i toj mi rece kontrola za 3 meseci pak bev vo drzavna ama beshe dr doktor isto mlad ubavo pominavme pak, go preleda mi kaza vo dve recenici so vide i tolku (smile) ovaj za kontrola mi veli eve isveshtaj pa kako ke odluci pedijatarot jas velam deka ne treba, a vo sovetuvalishte mi rekoja pak za 3 meseci da odime S koga ke bidi 9 meseci a imashe decinja i okolu 1 godina sto cekaja za exo (smile)
ne e na odmet da odish so upat, ke go vidat kratka e procedurata bashka doktorive na bolnica sekoj den gledaat po 30tina decinja od site vozrasti iskustvoto im e golemo ke ti dadat i slika i izveshtaj pa mozesh da se sovetuvash so pedijatar ili ortoped (pipi)
se nadevam deka barem malku ti pomognav vo dilemata (big-hug)

jas slikata i izvestajot gi nosam kaj maticnata i vo sovetuvalishte koga ke se poklopat dvata odgovori ne mu da mislam za ortoped (laugh1)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: На која возраст бебињата може да се седнуваат

Post by Peperutka » 27 Mar 2015, 00:54

Bebeto samo kje si pokaze dali moze da sedi,ne treba da se forsira.
Dokolku bebeto ubavo napreduva,moze da se sednuva i porano od tie 6-7 meseci koi se staveni kako ogranicuvanje.
D, na 5.5 sam se ispravase za da sedi,pa od togas pocnav da go sednuvam.Ist slucaj mislam bese i K.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: На која возраст бебињата може да се седнуваат

Post by happiness » 27 Mar 2015, 16:03

S od 6 meseci stanuva od spienje i se pridrzuva za krevetceto i sednuva i taka moze da sedi podolgo vreme bez nicija pomish... (rad)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: На која возраст бебињата може да се седнуваат

Post by sweety » 28 Jun 2016, 08:48

пред на наполниме пет месеци се исправуваше за седење, ама педијатерот ме советуваше барем ддо 6 месеци да не ја ставам или пак во полулегната положба (дека девојче), на неполни 7 почнавме да седиме сами и стабилно (brows)

Одговори

Return to “Бебе”