Заспивање на бебе

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by mamigabi » 02 May 2014, 10:27

Син ми нема шанси да заспие без нишање, ќе ми паднат рацеве, но јас го нишам во креветче, а тоа тешко се ниша па среќа на тркала е па го возам во соба. Сега спие од 10 до 12 часот и повремено се буди и јас морам цело време да бидам до него ако се разбуди да го нишам да продолжи, ако не е доспан после уште поголем проблем, плаче ли плаче и не знам како да го научам кога му се спие сам едноставно да си заспие

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by Радост » 03 May 2014, 14:21

Мојата е тешка на заспивање откако е родена. Ако не ја држам навечер барем 40 минути да уцврсти тешко ми се пишува. :) Заспива сошетање низ собите и пеење. Е деновиве си игра со мене како сака (laugh1) јас и пеам таа ја плука цуцлата и почнува на глас да се смее. Ќе престанам ќе почне да прета, почнувам пак таа плука цуцлата и нова доза на смеење. Па и јас ќе почнам да се смеам од нејзе и театар сме. (rolll)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by ripcence » 06 May 2014, 12:20

Златник давам да ја видам таа насмевка на крофничката (love5) (big-hug)
Кај нас оди лесно заспивањето, заспива додека цица најчесто, ама откако ќе го легнам мора уште некое време да ме држи за рака колку да знае дека сум тука, а и додека спие знае да запрета малку му ја давам раката и си продолжува. (smile)

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by Emilija85 » 06 May 2014, 12:33

Најчесто со нишкање кога-како некогаш повеќе некогаш помалку но и да заспие убаво кога ќе ја оставам на кревет си бара цице и ако не добие се буди и плаче, иако претходно е јадена. Значи мора мама да е тука при секое заспивање. Тоа веќе помалку ме загрижува бидејќи се ближи време кога мама ќе појде на работа па и градинка... Ќе тераме и овој месец така по нејзино па јуни-јули ќе почнеме да бараме начини да се одвикнеме од тоа. Јас се надевам дека расте па може и сама да се смени, за да нема плачки по дома, а богами ако е ваква ќе има. Среќа веќе и времето се разубавува па повеќе ќе шетаме надвор, бидејќи кога е убаво изморена полесно заспива а може и во количка да си заспие. И тоа кога - како, нема правила со моево бебе, понекогаш ако сме надвор а и си приспие вика, плаче, некогаш само ќе си се предаде на сонот.

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by imambebe » 08 May 2014, 18:25

Д заспива само во раце. Ептен ретко кога шетаме во количка.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by kit-kat » 09 May 2014, 07:37

Да те израдувам Имамбебе синко скоро со 3 година во раце заспиваше (rolll) или во столот за хранење ќе се предадеше.
И тогаш и сега можам да речам дека воопшто не е по спиењето.
Душа ми вадеше за кратко спиење.Но помина трпение мајки (smile)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by mamigabi » 19 Jun 2014, 12:11

Ние уште се нишаме, но не како порано, ќе го ставам во креветче, малку ќе го занишам и одма заспива, но проблем е само во креветчето спие, и треба да се качам на горниот спрат, кога имаме гости и ќе му дојде времето за спиење и никако не заспива ни во раце ни на кревет, ни во количка а вришти пишти леле мајко, сакам на поседок да одам деновиве кај мајка ми како ќе биде со спењево не знам (ner)
купивме и нишалка и не спие

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by Радост » 19 Jun 2014, 12:26

Ние имаме дрвено креветче па го размонтиравме и монтиравме кога бевме кај мајка ми. Мојата нема шанси на друго место да спие освен во него, а јас не ризикував редот да и го менувам.

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by mamigabi » 19 Jun 2014, 12:41

И нашето е монтажно од Чиполино со мрежа од страна и со тркала и се монтира во торба, па да го земам како ќе не собере и количка и џампер и алишта хахах како на турнеја

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by saska075 » 19 Jun 2014, 12:48

Малата највеќе сака во транспртерр да заспие. Ќе ја занишам 10-15 мин во него и заспива. Е сега не знам колку е добро да спие по 1-2 саата во транспортер зошто како кифличе свиткано ми изгледа, ама ако ја префрлам во креветче се буди и нема заспивање повторно.
А навечер во креветче обавезно, имаме дрвено од Лорели и се ниша како колепка па за пола сат сме заспани.

Одговори

Return to “Бебе”