Заспивање на бебе

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by Радост » 19 Jun 2014, 12:52

Мамигаби со монтажно е многу полесно ич не си мисли земи си го со вас, тоа ти е најважно.

Сашка за 1-2 саати во денот не е страшно, повеќе не се препорачува ни во релаксатор ни во транспортер да спијат заради рбетот што до 6 месеци највеќе се формира.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by Peperutka » 27 Mar 2015, 01:05

Se zaspivame so nisanje vo krevetceto,i za dnevno i za nokno spienje.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by happiness » 27 Mar 2015, 16:00

nie si sakame da se zaspivame v race seushte :)
denski dva pati go zaspivam so nishkanje posle go prefrluvam vo krevetce a nekogash i na spalna...
a za noknoto ako me izumori mnogu da ne mozam da go dodrzam v race mi kazaja stara tehnika (rolll) (rolll)
sednuvan na spalna nad kolena stavam golema pernica ( ista kako nashata ) , go legnuvam so celo grpce i glavce na pernica noginata mi se kaj mene vo skut i pocnuvam da go nishkam i da mu peam (laugh1) vakvoto zasppivanje kaj nas e mnogu dolgo barem pola saat minimum a nekogas i poveke ama koga race ke krepat mora... (tongue)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by Bube » 27 Mar 2015, 16:10

happiness se sekjavam baba mi do golemki taka ne zaspivas nekogas :)
inaku moeto bebce e mnogu umno i ne mozam da se zalam. povekjeto veceri ja stavam vo krevetce i ja drzam rakickata i i peam. ponekogas po potreba koristime i cucle i si zaspiva taka lezejki bez nishkanje.
(cl)
e sega ima veceri koga e kenkava pa malku se nishkame vo race prvo da se smirime pa pak istoto vo krevetce se drzime za race.
preku den pak samo so nishkanje zaspiva ama ne i treba mnogu za kratko vreme zaspiva.
e sega dali ke bide vaka i koga ke potporasne neznam posto sea sme mnogu mali ama sega za sega e super kerkicka (b4)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by sweety » 15 Mar 2016, 11:35

Гледам што е можно повеќе да бидеме без нишкање, преку ден и додека си леже си заспие или ја лулам во лулката и си зааспие.Навечер се држиме во раци и тоа само во мене сака , што вели мм најсигурно се осеќа (laugh1) ,заспива без нишкање.Многу пати знае да заспие и сама во креветчето и ги пуштам оние играчки што се стават на кревтчето прво им се радува прета со нози раци и после полека се смирува и заспива ја галам за лиценцето и ме држи за прстот додека не се успие цвртсво.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by happiness » 15 Mar 2016, 20:26

еве уште еден рапорт на темава , синко мој се покажа ептен маза голема, и сега на негови полни 18 месеци не заспива без нишкање АМА жени еднаш еве да има заспано сам без нишкање друго се е на раце и за денско и за нокно заспивање и 3-4 пати во нокта кога се расцивкува за во раце... сакав да ставам смајли ама нема ни едно кое ме опишува за жал, ај кога е ММ дома се тераме некако ,ама кога е трета смена јас со мешко одвај кичма ме додржува (shaking)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by Lena_nela » 16 Mar 2016, 21:56

Хепинес почнувај да го одвикнуваш пополека,знам точно како тие со мешко и на него уште едно качено,навака ке биде уште потешко,пробувај со песнички или цртани ако гледа или пак читај му приказни... Јас немав таков проблем со С ке му пеам ама легнати еден до друг и кога ке заспие само го префрлав во креветче.Еве и со М,од почеток првиот месец се нишкавме но сега навечер си знае и сам ,бањање,млекце и во кревет го легнувам јас до него и ни му пејам нити му зборам,си го земам моб и јас ве читкам импишувам а тој си заспива.А преку ден сака малку на раце да заспива.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by Maceto » 18 Mar 2016, 01:11

Ние се заспиваме во раце нишкајки ама брзо се заспива,преку ден за 5-10 мин заспива (love5) Мене ми е убаво кога се гушкаме ама среќа што брзо заспива (pipi) А сега мм ја става во количката седната и ја вози и за 10 мин заспива,ја земам и ја ставам во креветче,обично се буди 2-3 пати додека цврсто да заспие ама тогаш мораме да се нишкаме,тоа е за ноќното спиење.Сама да заспие незнае или јас незнаев да ја научам (scratch) Ќе се потрудам како вас женски,ЛенаНела фала на советите може нешто ќе упали (laugh1) (grupna-gushka)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by sweety » 18 Mar 2016, 10:00

Маче и мене ми е најубаво кога во раце ми заспива многу пати ми се смее гука па како слатко ме гледка со очињата абе да ги изручаш (love5)и додека се смешка си заспие мирно осеќа дека е на сигурно и не ми се остава во креветчето. (bu)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by SMESKO » 19 Mar 2016, 12:01

Ајде и тука накратко да се пријавам (rad)
Д заспива сама откако знам за неа,во нејзиното креветче си го пие млекото,кога беше мала и неможеше да го држи шишето и ставав перниче на кое ќе го потпрев шишето и когаќе си го испиеше млекцето и ја ставам цуцлата и си заспива.Машала сега за сега супер е но гледам сега последниве денови бара заедно со нас во кревет,несакам да се учи така зш после маката ќе биди моја и ничија друга.

Одговори

Return to “Бебе”