Напредување во висина и тежина

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

Одговори
Bambina
Нов член
Нов член
Мислења: 96
Придружен: 05 Mar 2012, 15:59
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by Bambina » 08 Oct 2012, 10:22

Девојки јас имам проблем...иако мислам дека си имам проблем со главата..ама никако не можам да престанам да мислам на тоа...и ми треба ваш совет...

Бебушката моја се роди 3550/51 а од болница излеговме со 3250. Првата недела, од мое незнаење, а и знатете прва недела како е, качи само 10гр (да само со една нула:). Бевме на педијатар, ја прегледа, рече:вака изгледа жилаво детето, ај да не ве праќам одма по болници, дој ја почесто па дојдете за една недела да видиме што како...Наредната недела бевме и имаше качено 230 грама, што беше одлично...
Да не ја должам многу...Нашата кукла сега има 4 месеци и тежи околу 5800 (more or less). Бевме на педијатар неколку пати, и правевме крвна слика, одлична и е...Преку ден спие 2-3 пати по пола саат, и тоа најчесто во раце или во количка кога ја шетам..значи многу малку спие преку ден,а навечер си тера 10-11 саати со будење 2 пати за јадење. Педијатарот ми вика нема потреба од дохрана, ако си (kup) спие убаво, не плаче повеќе од нормално и е жилаво...Ми вика детето само е поактивно од други деца и троши повеќе енергија затоа што е повеќе будна и беснее.. И навистина е така, нон-стоп мрда со раце, нозе се превртува на стомак па пак на грб...ако е на стомак крева раце нозе во вис...
Ама јас ете не можам да се смирам, постојано мислам на тоа дека е гладна, дека е недохрането, дека не напредува во тежина како другите деца...?
Дали да и давам дохрана?Да ја носам на друг педијатар?Да си удрам шлаканица за да се опраам?

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by Mamino_srce » 08 Oct 2012, 11:15

Бамбино, мојот син на таа возраст имаше околу 6200, баш погледнав во радосница. (smile) И тоа е тука прибижно . Е сега тој се роди помал 2950, а излеговме со 2750.
Јас се многу грижев околу килажа, се мислев дека треба повеќе, а сега гледам дека се безвезе нервирав. Ако е детето весело, не покажува знаци на глад, мочка редовно, не знам зошто тогаш мислиш дека е ненајадено? Сепак ти го најдобро познаваш бебето , а и не сите деца напредуваат според тие некои мерки. Тие се дадени отприлика да се водиме по нив, да се следи некојси напредок на бебето, ама не можеме да одиме по графикони како да сме роботи.
И затоа ти викам, ако ти како мајка (а ти најдобро знаеш, подобро и од доктор во овој случај) дека ти детето делува гладно, понуди му. А ако мислиш дека со адаптирано повеќе ќе напредува, не мора да значи, ние одкога поминавме на адаптирано, тој почна помалку да напредува. Мајчино е мајчино, ако сметаш да немаш доволно тогаш понуди му и формула после подојот.

maloto.japonce
Член
Член
Мислења: 171
Придружен: 23 Nov 2011, 11:19
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by maloto.japonce » 08 Oct 2012, 14:31

Бамбино јас мислам дека немаш потреба од грижи се зависи од самото дете.
Мојата ќерка се роди 3300 а излеговме 3180 сега веќе имаме година и месец дена а тежи 8500 значи под нормала.
А си јаде се и сешто нема проблем со јадење освен овие 2 3 дена поради забчињата, ама сепак за неа ништо не се фаќа иам околу 4 месеци од кога ја држи таа килажа дали напреднала само 300 грама и толку.
И јас како тебе бев се си мислев до што ќе да е ама педијатарот ми вели супер е бидејќи и таа е доста активна и не седи ни 5 минути. Само да се живи и здрави се си зависи до организот некои деца повеќе напреднуваат некои не ама сепак кога ќе пораснат ќе заборавиме на овие грижи.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by happy cumulus » 08 Oct 2012, 17:59

Bambino, jas mislam deka treba da si udris slakanica. Ama znam kako e, i jas sum bila kako tebe. A eve i Mamino srce. Da ti kazam ne se sekavam tocno, ama mislam deka na 4 meseci moevo bese pod 6 kg isto. Najubavo e ako si imas mleko da prodolzis so majcino mleko samo uste nekoe vreme. Ima vreme koga da jade i koga da menuvate smrdlivi peleni (smile). Kako sto ti kaza Mamino srce, ako ima dovolno mocki preku denot, ne e gladno sigurno. Gledaj kako si se odnesuva. Jas licno ne bi mu dala formula, ako imam dovolno majcino mleko. E sega ako deteto e gladno, toa e druga rabota. Ama mislam deka ne e tesko da se poznae gladno dete. Nema da e veselo, cesto ke place, i nema da moca dovolno. Ne se sekavam jas na tie merki, ama ako menuvate dajper preku denot 6-7 pati i sekogas se nakisnati, mislam deka nemas mesto za griza.
Pozdrav!

Bambina
Нов член
Нов член
Мислења: 96
Придружен: 05 Mar 2012, 15:59
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by Bambina » 08 Oct 2012, 19:23

Мамички фала ми најмногу! Happycumulus да можам сама да си удрам шлаканица и да се освестам многу ќе ми биде полеснo (fr) (rolll)
Мочкаме нон-стоп, весела е, бесна, жива и постојано нешто раскажува. Не ми изгледа како да е гладна...
Мамино срце еднаш и дадов формула, ама ми ја поврати...не знам што да кажам (ner)
maloto.japonce веќе срам ми е да се јавувам кај педијаторот, ќе помисли дека сум луда...дури и јас на моменти тоа го помислувам..ама во последно време има многу бебиња околу нас што се горе доле на нејзина возраст, и едно што е 6 недели помало од нејзе а е 5500 (ner). Нека е живо и здраво срцуле најслатко, ама ми се чини како моево да не е доволно големо:)
На крајот на краиштата во право сте, само да се живи и здрави, а другото не е важно:)
Фала ви најмногу мајкички..да не сте ми вие ќе ја изгубам главата ми се чини (kup) (lovet)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by Marina » 08 Oct 2012, 19:42

lele bambino nemoj dohrana zasto,nema potreba??i ja sum za samar (laugh1) se salam,cim ti e vesela ne e gladna,ehee gladno bebe cela naselba ke go slusne ne se sekiraj ke ti kaze na vreme. (thumbup)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by Happy_Mommy » 09 Oct 2012, 04:58

Бамбиноооооооо, мој човек си ти (thumbsup) јас бев опседната со тежината на моето малечко и ситно бебенце. Врати се на првата страна, имам пишувано дека на 4 месеци е исто како твоето 5800гр, само ние помалечки се родивме, кило и нешто помали од вас (smile) па еве ја, ги стигна своите врсници родени со 3кг. Ситна си е ама еве скоро годинка, до сега пу пу, само еден ден имаше тт. Не се сеќавам да е била болна или грчеви да имаше. На мојата пријателка детето се роди големко, цица уште ( година и нешто) многу напредно дете, како џиновско спрема моето, па секој ден трчат по болници, а плус се роди нешто со искривенко стапалце па мораше на месец дена да носи гипс (unsure) па гипс, грчеви, се разболе и што имаше она од неговата тежина? Сакам да ти кажам пример, дека тежината воопшто не е мерило за здраво бебенце. Не и се секирај. Да не се повтарам по другите, ако е весела значи не е гладна (thumbsup) Мој совет е да не почнуваш со дохрана. Еве уште некоја недела па со цврста храна ќе си почнете постепено. Поздравче многу (a2)

melek
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 15 Apr 2012, 19:51

Re: Напредување во висина и тежина

Post by melek » 12 Oct 2012, 23:39

moeto bebe na 10.09 imase 6450 a dolga 60
imavme togas ne polni 3meseci
a se rodi 3870 i 53cm

Pcelka
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 18 Sep 2012, 22:56
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by Pcelka » 14 Oct 2012, 12:38

Se rodivme 3720 gr 51 dolgi i sega na 5 meseci i 9 dena bevme 8350gr i 69 dolgi super e maze na mama
Bambina i jas ke ti kazam ako deteto ti e veselo ne place nemas potreba od grizi i kaj mene kerka mi ic ne stavase na kilaza i bese sekogas skoro so kilo pomala od nejzinite vrsnici ne ja dohranuvav samo si cicase i dok. sekogas mi ukazuvase deka ne treba da se nerviram za toa bitno e da si e zdrava i vesela i da si cica jas na sekoja kontrola si placev i toa pred dok (drool) i da ti kazam do godina i pol nikako ne mi se razboli za razlika od vrsnicite sto bea podebelkii od nea tie se bea bolni znaci ne e vazna kilazata najvazno e da si ima imunitet deteto pozdravce

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by Happy_Mommy » 30 Oct 2012, 05:02

Ај да се пишеме и ние.

1 година - 9700гр и 77цм долга

Одговори

Return to “Бебе”