Бањање на бебето

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Бањање на бебето

Post by malenaD » 23 Dec 2012, 21:09

Mamicki moram ova video da go spodelam so vas,poglednete go! mene tolku me raznezni (love5) (love5) (love5)
berAOlLVYMM

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Бањање на бебето

Post by davidkjara » 14 May 2013, 16:14

3 dena majka mu ja banjase deka carski malku ranata da zarasne ama 4 sama zemav da si ja banjam nekako se plasev drug i do den denes ja si banjam i imam zemeno koritce so postolje i mrezicka i gospod zdravje da mu dade na toj sto ja izmislil ^:)^ mnogu mi pomogna pogotovo nie sto sme carski ekstra nema potreba da se navednuvas inace veke redot si go fativme i se znae 8 ipol e vreme za bankanje ako malce zakasnam e toa e placenje obozava da se banka posle papka i u krevet masala da ne ja urocam umna mi e (rad) (joy)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Радост » 14 Jan 2014, 20:10

Иако е малечка сами си се бањаме уште од првиот пат. (love5) Секој ден околу 18 часот за да може мм да ми помага за да биде се релаксирано. Засега супер ни оди иако си признавам дека се уште не сум убаво опуштена. :ymblushing:

Во болница ми кажаа дека после бањање мора барем еден саат да носи капичка. На нас ритуалот после бањање ни е адаптирано зошто тогаш и доаѓа време за него и заспива одма. После 2 до 3 саати зависи од грчевите станува за доење.
Сега малку сум на мисла што после бањањето секогаш се поти. Мајка ми вика дека тоа е здравје и дека не смеам да ја будам за да ја пресоблечам, она нас така не чувала. Ја пресоблекувам кога станува за доење, а во меѓувреме си е повиена целата во ќебенце. (lovet)

Мислете дека добро правам што ја оставам така? Се мислам дека утнувам ама од друга страна си викам: мајка ми исчувала 3 ќерки и 3 внука, веројатно знае повеќе од мене. (confus)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Бањање на бебето

Post by maried » 14 Jan 2014, 22:36

Радост, зависи колку степени ти е во собата, може му е жешко на бебето, според мене не треба да ја учиш на многу топло, и не треба да се поти, оти може да се нафрла од жешко...Сепак арно викаш мајка ти знае многу подобро (smile) (smile)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Бањање на бебето

Post by ripcence » 15 Jan 2014, 10:06

И моите често се потеле после бањка, посебно М ептен с'клетџика е, ама и јас по совет од поискусните не сум ги будела за пресоблекување. (a2)
Можеш после бањање да ја намалиш темп. во собата или пак во тој период додека спие полесно да ја облекуваш.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Vesela » 15 Jan 2014, 10:18

Синко беше многу ( и уште е (laugh1) ) склетчија и многу се потеше. Затоа го облекував по лесно и не го будев додека спиеше.

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Бањање на бебето

Post by imambebe » 15 Jan 2014, 11:21

Исто е и кај нас Радост, по бањање потење, нанкање. И јас не го будам, туку кога се буди сам по некој саат го расоблекувам.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Bube » 11 Mar 2015, 09:39

A posle banjanje stavate li nesto na licenceto? Gi mackate li ? Koga bea mali na dva tri meseci ?

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Бањање на бебето

Post by happiness » 11 Mar 2015, 10:20

bube jas si mislev celo telo da go mackam so krem pavlovikeva ili maslo kupiv na chicoo ama mi rekoja da ne go mackam oti ke sum mu gi zatvorela porite pa poslushav...
posle kapenje go mackam so pavlovovikeva na mesta kade se dopira koza so koza primer kaj vratceto , pozadi kolencata i pod pazuvi... na liceto isto mu stavav pavlovikeva posle kapenje ama malkuuu primer na obrazite od mnougu backi mu gi vcrvuvav vo tek na denot (laugh1)
posle se pojavi slaba egzema na celoto kaj vegite i pocnav da koristam krem od neven napraven po starinski recept germanski e go ima vo zegin 120 den golema kutija 250ml slicna tekstura ima kako pavlovikevata i bas ja omeknuva kozickata i smiruva crvenilo..... jas i za race si go koristam navecer pred spienje (brows)
za gazeto mu gi mesham pola pavlivikeva pola od ovoj krem vo posebno kutivce i go mackam na sekoja pelena crveno gaze sme nemale do sega (thumbup)
posledno vreme vo tekot na denot na egzemata mu mackam i kokosovo maslo (ladno cedeno, od istoto mu davam i vo kasite za jadenje) isto mu pomaga da ne recam najgolem efekt ima kokosovoto na egzemata a basha i mnogu egzoticno mirisa (love5)
koga da setam deka mu e suva kozickata si go mackam so ovie kremi....i pred spienje obavezno (smile)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Бањање на бебето

Post by happiness » 11 Mar 2015, 10:31

inaku ne pishav vo temava za banjanjeto
eve veke imame 6 polni meseci i seushte go kapime so sveki , ne propushta ni eden den! golem merak i e na zenata (w1)
mene mnooogu mi se najde podlogata za kapenje pamucna :)
sveki go slekva go legnuvame na meshe jas mijam glavceto i liceto taa grpceto ili samo ke stoi do nego ke mu zborva.. posle go vrtime na grpceto i si igrame so vodickata shlapka se smej (laugh1)
sveki go kreva jas go plaknam so cista vodicka.... i odma bebe placi oti go vadime od voda (rolll)
taa ke go obleci jas mu pravam mlekce ili vo posledno kashicka si jadi i posle se nishkame za spienje.... go kapam navecer demek za pobrzo da zaspie ama jok.... ako ne mu se spie i na more da go odnesime pak nema da zaspie (smile)

Одговори

Return to “Бебе”