Дупнување на ушињата за обетки

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by maried » 07 Apr 2014, 19:51

Daaa, nie deneska I gi dupnavme usinjata na L, placese malku I mnogu e slatka so obetcinja :-D :-D ;-)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by Bobe » 08 Apr 2014, 00:01

So zdravje da si gi nosi (lovet) (lovet) (lovet)

mama2
Член
Член
Мислења: 180
Придружен: 17 Dec 2013, 13:39
Location: Битола
Му се допанале: 163 пати
Им се допаднал: 92 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by mama2 » 08 Apr 2014, 08:53

Јас и ги дупнав ушињата на ќерка ми пред да наполни година, ама не во златара(таму имавме два неуспешни обиди (cry1) ) туку ги замолив сестрите во советувалиште.Ми ги зедоа обетките(златните), ќерка ми, а мене ми рекоа да се вратам по 20 минути.Кога се вратив да си ја земам пред мене имаше насмеано мало бебуше со обетчиња. (lovet) (lovet)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by Filigran » 08 Apr 2014, 11:49

Мерид, со здравје да си ги носите обетчињата. Девојката сега е сигурно многу важна (brows) (brows) (brows)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by maried » 08 Apr 2014, 13:52

Fala tetki forumski, mnogu ubavo I stojat, najprvo mi bese strav oti e mala,ama podobro sega otkolku koga ke razbira pa ke se brkame (smile)

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by Ariela » 27 Mar 2015, 13:54

Mamicki se blizi Blagovec...
Jas se mislam dali ovaa godina da i gi dupnam usinjata na kerka mi ili da cekm do narednata. taasega ima 3 meseci.
Od edna strana sakam toa da go napravam sega zatoa sto ne razbira i nema tolku da place i nema da gi faka usinjata za poveke da ja boli, a od druga strana mi e strav da ne iskompliciram nesto, da ne i zagnoi useto ili sl. ili pak da ne ja bockaat mengusute od pozadi koga ke lezi na strana.
Kakvi se vasite iskustva ili mislenja vo vrska so ova?
Inaku edvaj cekam da ja vidam so nekoi ubavi menguvcinja od belo zlato da i svetkaat mislam deka ke bide mnogu slatka (rad)

pozdrav mamicki (grupna-gushka)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by maried » 27 Mar 2015, 14:10

Ариела, и мојата беше мала, ама за неколку дена и загноија па мака видовме.
Не и ги дупам додека не порасне и сама да изрази желба.

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by Emilija85 » 27 Mar 2015, 14:19

Само на мене не ми се слатки бебиња со обетки ? Мислам сите бебиња ми се слатки но не сакам кога толку мали бебиња им се дупнуваат ушите и се китат со злато, некако ми изгледа вештачи и неприродно. Не знам каква мода е тоа кај нас на секое женско дето оп ајде дупни му ги ушите. Лани под притисок од околината плус па и атер на баба и дедо кои и купија златни обетки ја однесов до златара иако бев против, за среќа се уште и беше мала ушната школка па не вратија. Тогаш одлучив дека ќе си го почитувам мојот избор и не се враќам пак во скоро време во златар со таа цел. Плус тоа во градинка често ги губат, па на децата ќе им зарасте дупчето па пак на душчење, познавам дечиња кои до сега по четири пати им се дупчени ушите. Ете ја сега година и пет месеци без обетки и е многу слатка (brows) И не приметувам дека и фалат обетки, среќна сум што не и ставив. Сега се ближи благовец и сите аа оваа година ќе и ставите нели, па ми се чудат кога ќе речам не нема. Ќе и ставам кога сама ќе посака. Не ја водам со сила сега веќе разбира за да се бркаме таму, кога ќе виде дека нејзините другарки носат и ако изрази желба и таа ќе и кажам дека малку ќе боли но ако сака ќе истрпи. Кога ќе се согласи сама на ова ќе и ставам обетки, се друго пред тоа ми е no sensе

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by Bube » 27 Mar 2015, 15:52

vo pravo si emilija. i jas taka odluciv za mojata kerkicka. pa ostaj drugo i nekako mi se nebezbedni obetkite na taka mali decinja.
mene kako mala mi gi gi dupnale usite na 6 meseci na blagovec neli de i na godinka koga sum pocnala da odam igrajki mi se zakacila obetkata na zavesa i krviste sum si go napraila uvoto :( i ottogas ne mi stavile.
e posle duri koga dojdov osmo odd dobiv zelba za obetki pa duri togas gi dupnavme povtorno.

Одговори

Return to “Бебе”