Дупнување на ушињата за обетки

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by bubace » 18 Jun 2013, 02:48

Еве Dacysh ние ги дупнавме за Благовец, па тогаш и загнои увцето. Значи нема везе.Сега со златниве немаме никаков проблем.

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by Bobe » 18 Jun 2013, 23:05

Eve edna temicka vo koja sto ne mozam nekako da se soglasam (sad1) ,za zal ne sum seuste majka veruvam deka eden den ke bidam...I ako me blagoslovi Bog so devojce,vo nieden slucaj nema da I gi dupnam usinjata,od moment koga se raga toa e nejzino pravo-ne moe....sto ako kako na edni prijateli kerkickata im prefrli:zosto mi gi dupnavte usinjata ne sakam (scared)
da bide pogolemko,da dojde do odredena vozrast kade sto ke moze da presudi, sto e toa dali saka ili ne pa da izrazi zelba da,moze,ama vaka dodeka e malecko I ne ni znae sto se toa obetki ne bi mi dalo srce (sad1)....bez navreda,ne velam nitu osuduvam koj go ima napraveno toa,samo si pisuvam mislenje.......eve I mene majka mi mi gi ima sredeno mala (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by Petra » 22 Jun 2013, 17:08

Бобе, сега и јас почнувам така да размислувам. Можеби ако сега би била во таква ситуација и не и би ги дупнала ушите. И ги дупнавме пред да направи година и обетки носеше додека беше помала, кога јас и ги ставав и кога не беше доволно возрасна да се изјасни дали сака или не. Сега со години не носи и кажува дека нема да носи. Освен еднаш или два пати што има ставено некоја бижутерија. Исто, што викаш и мене ми ги средиле како бебе, а обетки не носам, освен на некоја свеченост, ако не заборавам да ставам. (smile)

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by Fiona » 22 Jul 2013, 11:11

Bobe wrote:Eve edna temicka vo koja sto ne mozam nekako da se soglasam (sad1) ,za zal ne sum seuste majka veruvam deka eden den ke bidam...I ako me blagoslovi Bog so devojce,vo nieden slucaj nema da I gi dupnam usinjata,od moment koga se raga toa e nejzino pravo-ne moe....sto ako kako na edni prijateli kerkickata im prefrli:zosto mi gi dupnavte usinjata ne sakam (scared)
da bide pogolemko,da dojde do odredena vozrast kade sto ke moze da presudi, sto e toa dali saka ili ne pa da izrazi zelba da,moze,ama vaka dodeka e malecko I ne ni znae sto se toa obetki ne bi mi dalo srce (sad1)....bez navreda,ne velam nitu osuduvam koj go ima napraveno toa,samo si pisuvam mislenje.......eve I mene majka mi mi gi ima sredeno mala (smile)
бобее исто размислувам и јас.. сакам еден ден ќеркичка (love5)
за обетки има време.. алергии на бебе,па жива да се изедам - не фала..
ке порасне па ќе знае сама да си каже,а не мало било, па мрднало .па криво дупче,па гној,па не поминува...

mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Stavanje na obetki

Post by mamamama » 25 Oct 2013, 21:37

Znam deka imase vakva tema ama ne mozev da ja najdam :/ dali ima nekoe pravio za stavanje na obetki kaj bebinata :) Mojata kerka na 7mi ke polni 4 meseci pa ne mi se ceka sakam da i stavime obetki :)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by Радост » 17 Nov 2013, 13:24

Ја сретнав темава, па да се изјаснам и јас дека нема да и ги дупнам ушињата. А ако сака она макар и на две години ќе одиме да избереме обетки ... се додека не изрази желба не и ставам ништо на ушињата. Особено ако се погоди алергична и проблематична како мене, нема потреба да се трауматизираме толку малечки со загнојување. За се има време. :)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by ripcence » 17 Nov 2013, 23:10

Јас на М и ги дупнав ушињата како малечка 8-9 месеци, немавме никакви компликации, таа ги обожава ја гледам сака да ги менува (smile) , понекогаш сака да чепка по моите-бижутерија ама не и дозволувам сеуште други освен златни.

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by melanija » 29 Dec 2013, 22:23

Женски кое е најдобро врее за дупнување а ушињата и каде е најдобро да се изврши истото . фала

tanjic
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 16 Dec 2012, 13:14
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 46 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by tanjic » 07 Apr 2014, 18:46

dali nekoj dupna usinja majki?:)))

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Дупнување на ушињата за обетки

Post by sweety » 07 Apr 2014, 19:02

Сега ја гледам оваа тема, јас сеуште не сум мајка здравје Боже ако имам девојче ќе и ги дупнам ушињата оти ми е мило девојче со обетки, мојата внука на 6- 7 месецеи ептен малку имаше коса бела и немаше обетки многу прашуваа машко да не е , и мајка ми на мене на Благовец ми ги дупнала ушите а за да не се појави алергија првапат слушам јас сум приметила кај мене на бижутерија ако неколку саати носам обетки немам проблем ама од неколку дена рана ми се ушите

Одговори

Return to “Бебе”