Колку да го облечеме бебето

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Колку да го облечеме бебето

Post by SMESKO » 25 Sep 2014, 14:02

Zenski pomos, iako e rano me interesira-dundevo moe ke bidi zimsko bebence,e sega sto da kupam za zemanje od bolnica,kako da go oblecam,bodi so dolgi rakavi,corapcinja,kapce,rakavcinja, komplet,pelena drugo so ke mi treba.I dokolku nekoj znae da mi kazi dali ima prodavnica na Struzanka vo Bt ili Oh.Mnogu brzo mi pominuvaat denovite,uste na mm ne mu se veruva deka ke stani tato (rad). Fala na sekakva pomos od iskusnite mamicki (grupna-gushka)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Колку да го облечеме бебето

Post by Neda_Jovan » 25 Sep 2014, 14:31

Smesko
Eve ti link od Struzanka : http://www.struzanka.mk/
vidi si - ama ko dobro gledam nema vo Ohrid ili Bitola (sad1)
ama ako si ima nekoja preodavnica so makedonski proizvodi (mislam cist pamuk ako znaes) i tie alista ke ti zavrsat rabota. Jas zemav i od Frotirka, Kalina i sl...a mislam deka i Tac i dr dukani nemaat losi proizvdi - samo gledaj ja etiketata

A za oblekuvanje, jas moevo (se rodi vo septemvri - pa fativme i zimski period) - za po doma go oblekuvav: pelena, bodi-benkica (najprakticna mi bese - deka ne se protnuva rpeku glavata na deteto, tuku preku racinjata si se oblekuva i se vrzuva na kraj), corapcinja pa spilhozni so nozinja dole. Kapce stavav isklucivo samo posle banjanje - eden saat i posle mu ja simnuvav koga ke zaspiese (iskreno mi bese strav da ne se zadavi pri vrtenje od vrvcite - taka da najcesto ne mu gi ni vrzuvav)
E sega ako posle toa racinjata mu bea studeni - ke oblecev i hulahopki ili dzemperce - zavisi i so sto greete doma - bidejki pedijatarot nekolku pati mi naglasuvase da ne lozime mnogu da se susi vozduhot - a deteto mozam i potoplo da go oblecam
I sto bese najvazno - cesto da luftiram - da ima svez vozduh a ne samo zatvori se so deteto u edna prostorija kade site diseme (scared)

A za nadvor - seto toa plus skafanderce ili u korpa so kebe
Se nadevam pomognav...pozdravce dance dance dance

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Колку да го облечеме бебето

Post by SMESKO » 25 Sep 2014, 14:40

Neda Jovan ti Blagodaram najmnogu (love5) kako sto se blizi vremeto jas sum celata (ner).

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Колку да го облечеме бебето

Post by happiness » 16 Jan 2015, 17:43

Po se sto procitav jas S najmnogu go oblekuvam (pipi)
Doma se greeme so parno i mu stavam na sabajle bodi so dolg rakav holahopki corapi spihozni so nogajcinja ili dvodelno kompletce i na stapalcata toplincinja
Za spienje mu stavam bodi na dolgo rakavce zivrinja pamucni so stapalca ama tenki i mu stavam shpihozni bez nogalcinja i qko mu se ladni stapalcata mozi i plus corapcinja (pipi)
Kapce samo posle kapenje i toa necel saat nema mn kose S pa brzo mu se sushi ova kapce e pamucno
Za izlegvanje pleteno kapce ako e poladno da nema sonce kako sto e oblecen plus skafander a ako e denski mozi jaknicka gore debela i da go zavitkam vo kebence kako kifla i vo transporter

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Колку да го облечеме бебето

Post by Bube » 10 Apr 2015, 14:51

e bas sega zborev so lejla za oblekuvanje i pobarav da vidam dali imame tema.
lejla i jas isto ja oblekuvam. mojata se rodi vo januari i uste od togas taka se naucivme.
bodi na dolgi rakavcinja corapcinja sivricki i spikozni koa bese pomala .
sega vekje ne nosime spikozni pa e samo na sivricki i bluzice nagore vrz bodito. ako i oblecam nekoi trenerki bez nogavicki stavam samo podlaboki corapcinja deka mala i idat do kolencata (lovet) . vaka niz doma. koga izleguvame mada retko dosega sme setale hohoho isto e oblecena kako za niz doma samo zamotana vo kebe. e sega neka pukne prolet konecno, za nadvor ke se oblekuvame potoplo za da setame bez kjebe golemi sme vekje eheeeee
rakavicki nosevme obavezno deka mnogu se grebe. e sega racinjata i stanaa mnogu nezni pa denovive pocnav da i gi vadam da se nauci bezz niv i da ne se grebe :D da se spremame za prolet i leto (joy) (joy)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Колку да го облечеме бебето

Post by sweety » 15 Mar 2016, 09:38

ајде да ја размрдаме темата,М од како е родена научена е на боди на долги ракави, блузиче и шпикозни,или само на боди и шпикозни ако се од оние со ракавче чорапциња кога беше ептен мала (плус се родивме и помали)обавезно беше умотана со ќебенце тенко и капа, ракавички,тоа првите два и пол месеци.А сега само зиврички и блузка или пак на шпикозни обавезно боди на долги и чорапчиња.Кога шетаме надвори ја облачам во скафандер.

Љубов3
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 21 May 2017, 21:43
Му се допанале: 10 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Колку да го облечеме бебето

Post by Љубов3 » 21 May 2017, 22:01

Со времево јас незнам како да се облечам, а не бебе. Час топло, час ладно.
Сега за сега сме на боди по долги и шпоркозни плус чорапчиња за спиење.
А преку ден боди по кратки и комплетче со долги.
Кога фати тие неколку дена потопло само на боди по долги ракави го оставав и долу ѕиврички.

Одговори

Return to “Бебе”