Интересни случки и настани со нашите најмили

Moderator: Модератори

taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Интересни случки и настани со нашите најмили

Post by taci83 » 24 Nov 2009, 00:09

ja otvaram ovaa tema za da gi spodelime ubavite nesta na nasite najmili eve jas da vi napisam edna.Pred mesec vreme me bolese zabot i go prativ maz mi da mi kupi apcinja i denes ja rama kerkami i taa mi veli mamo me boli zapceto jas pomisliv deka navistina ja boli zosto zapcinjata i se ronat i ja prasav koe zapce taa ja otvara ustata mi pokazuva edno zapce i mi veli mamo daj mi apce,se iznasemeav slatko i me zacudi kako se seti da go kaze toa posle mesec dena.

zorica
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 10 Dec 2009, 13:34
Location: skopje

Re: Интересни случки и настани со нашите најмили

Post by zorica » 20 Dec 2009, 14:37

(laugh1) istata slucka i na mene mi se sluci i jas bev zacudena od toa kako pametat se,nie si mislime deka se mali,neznaat nisto ili pak ne razbiraat ama kako sto rastaat se poveke ne iznenaduvaat so nivnite reakcii.Denesnite deca se ragjaat so kompjuteri hahahah POZDRAVCE (thumbsup)

mosa
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 03 Feb 2011, 22:53
Им се допаднал: 1 time

Re: Интересни случки и настани со нашите најмили

Post by mosa » 21 Feb 2011, 19:06

Deneska mu raskazuvam 'crvenkapa"na moeto since i stgnuvam do dekot kaj sto volkot ja izel babata,a toj mi veli "mamo am bona" (ja izel kako bonbona) (rolll) se iznasmeav slatko.

Saricka
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 24 Feb 2011, 17:43
Location: ohrid

Re: Интересни случки и настани со нашите најмили

Post by Saricka » 03 Mar 2011, 04:16

Eve i ovde da go napisam ova
Site deca se plasat od bubata, od baba roga, moevo dete se plasi od LJUPCO. I Ljupco ne e nekoj konkreten lik, ama bas nieden ljupco ne poznava, od kade i e toa nemam pojma. "Ljupco tropa...Ljupco dojde..." A jas i vikam "mama ne se plasi ti mama e tuka ke go istepame ljupco" I taa sama si odi po doma i vika "Ljupco begaj, mama bam bam"
Jas neznam sto ke pravime so detevo, se nadevam deka i e faza i ke zaboravi... :)

Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Re: Интересни случки и настани со нашите најмили

Post by Simonova » 06 Jul 2011, 14:22

Ова мора да го споделам
Каде што престојувавме за време на одморот имаше многу голема градина со трева, цвеќиња, палми, вртелешки и ред други работи. Јас и малото си играме во тревата и наеднаш ми приоѓа малото ми носи во раката цвеќе го држи за стеблото и вика МАМООО цвеќе полете (повелете) (con) (con) (con)
се зачудив (w1) го земам цвеќете а тоа уште ми вика ФАЛА (ме чекаше јас да кажам, јас зачудено молчам па тоа ме дополни што сум требала да речам). Многу се израдував dance

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Интересни случки и настани со нашите најмили

Post by Mamino_srce » 16 Sep 2012, 18:48

Моето синче (за некој ден годинка) е во последно време посебно интересан оти почна да ме имитира. Јас се накашлам, тој по мене, јас му викам не- не, тој почнува со глава да врти не,не, не и на крај падне оти му се заврте во глава, ама му е интересно.
Па се намрштам, и тој се намршти. Јас кажам нешто и тој повторува по мене, изгледа како да е кажал истото ама не е, само ја фатил интонацијата (smile)
Друго нешто, кога сака да испита нешто ( некој предмет) стави прст во уста, лизне го, па пипне предметот, па пак лизне прст. (laugh1)

Едвај чекам да проговори, сигурно ќе биде многу интересно.

Ајде мамички, пишувајте за некои интересни настани што правиле вашите бебиња/дечиња, баш ќе биде интересно кога после некое време ќе се вратиме да прочитаме што правеле.

Е додека пишувам син ми земал шише за млеко (само шише без цуцла) и дува во него и зборе а тоа одекнува. Смешки (laugh1)

Neda
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 02 May 2012, 13:49
Му се допанале: 60 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Интересни случки и настани со нашите најмили

Post by Neda » 26 Sep 2012, 13:44

jas imam since koe ke polni za nekoj den 2 god i sme polni so komicni situacii, zgodi i nezgodi. Kako i site roditeli (pretpostavuvam0 ne davame Jovan da se uci da psue ili sl. grdi zborovi koi gi slusa. No koj znae dali od komsii ili sl...slusal i sekoj pat koga ke mu se zatvori vratata od dnevnata soba a ne ja dofaka rackata samo promrmoruva onaka seriozno 'ipki vaeni NEJKE" (prevod 'sipki vareni nejke)...za stomak se drzev i ja skrivav ustata da ne me vidi i da mu bide interesno da povtoruva.
Druga situacija sto sekoj pat koga go banjame - kosickata mi ja zasususvame so fen...no jas retko ja susam mojata. A g-dinot me videl u banjarka i so krpa na mokrata glava kako izleguvam od kupatilo i trcankata u spalna soba - napravil nered dodeka ne go nasol - se razbira FENOT i ete go trca gord i nasmean "mama usi kosata, mama enot " (mama susi kosata, mama fenot) abe koga sum go grabnala vo race da go skokotkam i bacuvam mislam ke go izedev sto taka slatko zbori i se razbira. Ti si mislis deka ne go znae se uste zborot na nekoj predmet..a toj veke se snimil i duri znae kade stoi :))

andrejce
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 12 Sep 2012, 22:54
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Интересни случки и настани со нашите најмили

Post by andrejce » 06 Nov 2012, 22:45

eve edna interesna slucka da spodelam so vas:MM nonstop na andrejce mu ja pusta pesnata AVION OD DNK i mu igra a on vnimatelno go gleda i koga ke prestane mm pocnuva on.edna vecer go zaspav i si vikam sega malku na fb da se opustam ,ama posto spieme so muzika tivka slucajno pocnuva nivnata pesna i sto da vidam andrej si sednal i si igram sigurno nebil cvrsto zaspan sama se smeev vo 02:00 se iznaigra i pak si zaspa cirkus dance dance dance dance dance dance dance

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Интересни случки и настани со нашите најмили

Post by Sashka » 28 Sep 2015, 14:25

Пред некој ден ја ранев ќерка ми и тука беше сестра ми и и викам ајде тета да види колкава уста имаш и се наранивме така. По некое време вика кај е тета ? И викам тета отиде да ручка. Ќерка ми вика " Тета има голема уста " =))

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Интересни случки и настани со нашите најмили

Post by maried » 28 Sep 2015, 15:39

Често кога се шетаме со ќерка ми (2 год има) знае да побара во раце. Еднаш ми вика : Мамоо земи ме, ме боли коленцето неможам одам.
и викам:
Ај Лана ти земи ме мене и мама ја боли коленцето
ми вика
Ааа не мамо ти голема и тешка си :-D :-D

Одговори

Return to “Тодлери”