Одвикнување од пелени

Moderator: Модератори

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by Bube » 24 May 2017, 08:34

Иви фала богу се среди . Излезе дека поради тврда столица и најверојатно болна беше како уплашена кога ќе дојдеше време за какање . Па сливи лен итн и се нормализира и сега е во ред . Трча на шолјата вика иде го*це (bu)
Одвикнувањето беше вистинс лесно во моментот кога таа беше спремна . Само го тргнавме памперсот и толку .
Фала (big-hug) гушка за вас .

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by ivvi<3 » 24 May 2017, 15:30

Браво Бубе за твојата ќеркичка (joy) Инаку ние имаме друга мака, освен на нокшир (по можност дома), на шолја не сака. И ако сме во близина, трчаме до дома, ако не, не издржува и во гаќи (shaking)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by Bube » 24 May 2017, 20:20

Јас како мала , мајка ми ми кажува дека освен на мојот нокшир никаде на друго место не сум сакала. Секаде го носеле кај можеле . Маки .
Иви не би знаела што да те советувам . Тоа е . Како ќе си зацртаат тие мали глави така . Ама верувам дека за брзо ќе и помине и ќе си мочкао во други нокширчиња.
Мојата па нејќе да види нокшир . Стрикно на шолја . Адаптерот и нема гајле . А ова со какањето шо се среди многу сум среќна

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by SMESKO » 25 May 2017, 11:50

Неазнам до каде сме околу ова прашање но откако дојдовме кај мајка ми Д вели се измочкав и оди со раширени нозе дур не и се смени пелена и откако ќе се искака тогаш ќе ми каже.Нема одредено време за какање за да ја фатиш на време па давајте совет како да се поставам во овој период,таа станува свесна кога се мочка и одма сака да смени пелена (confus)а несака да слушне за шолја а за нокшир овде сега немам

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by ivvi<3 » 25 May 2017, 12:23

@SMESKO , не очекувај дека одма ќе почне да ти кажува. А гаќи носи? Или само во пелени е?

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by Bube » 25 May 2017, 23:08

Смешко наоружај се со гаќички купи нокшир и фрли памперсот . Брзо ќе научи . Оставај ја по цел ден на гаќички и потсетувај ја првите денови ајде да мочкаме . Откако ќе се измочја правиш фама бравоооо се радуваш како којзнае што да направила за да се почуствува горда и следниот пат сама ќе ти каже (bu)
Ви посакувам одвикнувње како нашето , брзо и лесно . Бацки до двајцата .

Љубов3
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 21 May 2017, 21:43
Му се допанале: 10 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by Љубов3 » 26 May 2017, 12:15

@SMESKO
Почесто ќе ја прашуваш за мочкање. И обавезно набави нокшир. И да вели дека не и се моча ти седнувај ја. И кај и да е ќе подзатопли времево па ќе можеш да ја оставаш само по гаќички. Нема преку ноќ да се одвикне, колку пати само ќе се пресоблекувате, ехеее, ама ќе почне да и смета и на неа и ќе кажува.
Малата на две години почнав да ја одвикувам и по некое време кога и ставав памперс само за излегување некаде никако не сакаше да моча во него. Мислеше дека ќе и се намократ алиштата и плачеше да и го извадиме.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by SMESKO » 27 May 2017, 16:08

Фала за убавите совети,имам гаќи и нокшир сега уште да почнеме да се учиме.И смета пелена намокрена и сака после секое мочкање да и се смени пелена ама така неможе.Ајде да видиме како ќе се одвива ова одвикнување,па ќе пишам како ни оди.Сите ве (grupna-gushka)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by ripcence » 03 Jun 2017, 20:35

Еве и јас да се пофалам со успешно тргање пелени. Вистински изненадувачки брзо ги тргнавме, мислам дека голема улога имаше и седнувањето на нокшир во градинка, оти дома никако несакаше да седне. Купивме адаптер за на шоља, толку му беше интересен и се чувствуваше голем оти ете и он седи на шоља што на 5мин сам бараше да мочка (laugh1) , направи неколку грешки, но бидејќи е доволно голем го карав и конечно сфати каде треба.
Ноќните пелени ги оставив уште една недела, но и тие секое утро ги вадев суви, па му ги тргнав и нив.
Сега е "голем" батка без пелени, ви посакувам и вам брзо одвикнување. (big-hug)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by Bube » 12 Jun 2017, 21:52

Рипче браво за вас (cl) дај боже сите брзо и лесно да се куртулат од пелени .
Инаку и ние ги баталивме и ноќните пелени кога конечно ми светна дека суви ги тргам насабајле (thumbsup) арно и ми текна инаку којзнае до кога ќе и ставав (rolll)

Пие пред да спие а и ноќта и се буди вика мочањеее и ќе ја носам ќе се измочка и си продолжува да спие .

Одговори

Return to “Тодлери”