Дали сум бремена

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Dijana
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 11 Dec 2014, 11:02

Дали сум бремена

Post by Dijana » 11 Dec 2014, 11:13

pa vaka mene sekoja menstruacija mi doaga porano nekogas so 5 6 dena nekogas so 2 3 dena minatiot mesec mi dojde na 12 a trebase do sega da mi dojde a uste ja nema a pred edna nedela imav takvi bolki kako za menstruacija pa neznam sto da pravam ve molam za pomos sepak mnogu ke se izraduvam ako sum bremena

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Dali sum bremena

Post by SMESKO » 11 Dec 2014, 11:55

Тест за бременост ќе ја реши дилемата,или преглед кај гинеколог,ти посакувам исполнување на желбата (racinja)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Дали сум бремена

Post by Debora » 11 Dec 2014, 12:15

Како што кажа Смешко, купи тест за бременост и ќе знаеш. (thumbup) Со оглед на тоа дека вообичаено не ти касни, има големи шанси дека ти се исплнила желбата. (smile)

Dijana
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 11 Dec 2014, 11:02

Re: Дали сум бремена

Post by Dijana » 12 Dec 2014, 16:22

kupiv test i go napraviv se pojavi prvo cela linija rozeva a potoa samo edna crta dali mozebi e seuste rano za da pokaze

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Дали сум бремена

Post by aneance » 12 Dec 2014, 19:13

Dijana povtori go testot za dva tri dena mozebi e pokasno zacnato i ne pokazuva a cim ti kasni toa e dobar znak
Jas do sega samo sure check sum go koristela i dodeka se natopi ekranceto se pojavuva horizontalna linija koja posle ja snemuva pa posle se pojavuva edna ili dve crti sega nez koj test si go koristela ti
Najdobro e za dva tri dena da go povtoris testot i nautro so prvata mokraca
Ti posakuvam mn sreka i da si vidis bfp

Dijana
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 11 Dec 2014, 11:02

Re: Дали сум бремена

Post by Dijana » 13 Dec 2014, 00:01

fala i jas samo sure check koristam pa sepak ke pocekam na ponekogas ima bolki kako za menstruacija uste pred edna nedela no ne mnogu cesto

linda
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 01 Jan 2015, 13:07

Re: Дали сум бремена

Post by linda » 01 Jan 2015, 23:10

zdravo devojki,
jas nekolku meseci pijam Dijane 35, i ne koristam zastite za vreme na moite odnosi,
ovoj mesec edna vecer go zaboraviv da si go ispijam apceto, i sega treba da dobijam za edna nedela, ima uste vreme za test, imav istotaka nezastiteni odnosi, (maz mi svrsuva vnatre). kolku se sansite da sum ostanala bremena? Nemame bas uslovi za vtoro bebence sega za sega, no koga bi se slucilo milo bi mi bilo :)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Дали сум бремена

Post by Debora » 03 Jan 2015, 14:28

Линда јас колку што сум читала и едно пропуштено апче може да значи недоволна заштита. Ама мило ми е што и да се случило непланираното, добродојдено е. (a2)
Добродојде и пиши што се случило. (kup)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Дали сум бремена

Post by Bube » 03 Jan 2015, 20:08

Linda a koga vide deka propusti tableta neli go sledese upatstvoto za propustena tableta. Jas koga piev I koga mi se slycese da propustam edna go sledev upatstvoto I mi se nemase zgreseno (smile) no sekako deka zastitata e narusena. Prviot mesec koga gi prekinav odma ostanav bremena. I ginekologot mi rece deka koga ke prestanam da gi pijam mnogu pobrgu se zabremenuva.
Kako I da izleze kaj tebe so ubavo neka e , pa da se druzime vo trudnickite temi (rad)

mila03
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 02 Jan 2015, 14:28

Re: Дали сум бремена

Post by mila03 » 03 Jan 2015, 22:12

Devojki a dali nekoj moze barem da mi dade nadez deka ne si zamisluvam jas imav na 11.12.14 inaku nikogas nemame zastiten odnos bidejki go sakame ovaa bebe gradite mi otekoa bradavicite mi se temni am bolki vo kicmata kako da ke dobijam i grcevi vo stomakot no sega pocnaa mnogu rano inaku mi doaga na 26 dena znaci 5 treba da dobijam a jas imam bolki veke od pred edna nedela merev bazalna tem i pred nekoj den mi bese 36.2 36.6 pa so 8 za poslednite nekolku dena da e 37.2 imate li mekoj od vas iskustvo a i da ne zaboravam pravev test na prvi i mi izleze negativen mozebi i greska go napraviv bidejki vecerta cekav ng a utroto bev na rabota i testot go napraviv koga se vrativ od rabota vo tri lele utesete me ve molam ima li samsi da sum

Одговори

Return to “Забременување”